Կորոնավիրուսի համաճարակ. Հայաստանը 2-3 օրում կանաչ գոտուց տեղափոխվեց նարնջագույն գոտի
Մի քանի օր առաջ Հայաստանի Հանրապետությունը, կորոնավիրուսի համավարակի համատեքստում, Եվրամիության չափորոշիչներով կանաչ գոտում էր: Սակայն նախորդ 2-3 օրվա ընթացքում երկիրը կտրուկ մտավ նարնջագույն գոտի: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը:
Մասնագետի խոսքով՝ երկրում վերջին օրերին գրանցվում է հիվանդացության կտրուկ աճ, իսկ վարակի վերարտադրողության ցուցանիշը աճել է եւ հասել է 2.3-ի: Ավելին, բոլոր մանկապատանեկան խմբերում եւս գրանցվում է հիվանդացության բարձրացում:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 13-ի` ժամը 11:00-ի դրությամբ, Հայաստանում գրանցվել է.
• 298 նոր դեպք
• 5763 թեստավորում
• 111 առողջացած
• 4 մահվան դեպք:
Այս պահի դրությամբ, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 346 811 դեպք, որոնցից 333 311 առողջացած: Փաստացի բուժում է ստանում 3972 պացիենտ:
Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսի հետևանքով 8014 մահվան դեպք է արձանագրվել: Այլ հիվանդության պատճառով մահվան դեպքերի ընդհանուր թիվը 1514 է:

Covid pandemic: Armenia moves from 'green zone' to 'orange zone'
YEREVAN. – A few days ago, Armenia was in the "green zone" by EU standards in the context of the coronavirus pandemic, but the country abruptly entered the "orange zone" over the course of the past two to three days. Romella Abovyan, head of the Epidemiology Department of Nosocomial Infections at the National Center for Disease Control and Prevention of the Ministry of Health, told about this to reporters Thursday.
According to the specialist, a sharp increase in the number of COVID-19 cases has been registered in Armenia in recent days, and the reproduction rate of this disease has increased to 2.3 in the country.
Moreover, as per Abovyan, an increase in coronavirus cases is being recorded in all age groups of children and adolescents in Armenia.