Որքա՞ն կարող է «գոյատեւել» օմիկրոն շտամը տարբեր մակերեսներին
Վիրուսաբանության եւ կենսատեխնոլոգիայի «Վեկտոր» պետական գիտական կենտրոնի մասնագետները գնահատել են կորոնավիրուսի օմիկրոն շտամի «կենսունակությունը» տարբեր մակերեսներին։ Պարզվել է, որ վիրուսն ամենից արագ ապաակտիվանում է խեցե իրերի մակերեսներին։
Ինչպես տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն, կենտրոնի մասնագետները փորձեր են կատարել՝ պարզելու համար մետաղների, պլաստիկի, խեցե սալերի վրա եւ հանքանյութերից զտված ջրում նույն պայմաններում (օդի 30-40 տոկոս հարաբերական խոնավություն եւ 26-28 ջերմաստիճան) վիրուսի կենսունակությունը պարզելու համար։
Պարզվել է, որ տարբեր մակերեսներին գտնվելու ժամանակ վիրուսի վարակելու կարողությունը ժամանակի ընթացքում նվազում է։ Ամենից արագ վիրուսն ապաակտիվանում է խեցե իրերի վրայից. կենսունակ վիրուսը այլեւս չի հայտնաբերվում 24 ժամ հետո։ Մնացած մակերեսներին վիրուսն ավելի երկար է «ապրում»։
Հետազոտության հեղինակները նաեւ ավելացրել են, որ վարակազերծիչ միջոցների օգտագործումը վարակից ազատվելու արդյունավետ միջոցն է մնում։

Как долго омикрон-штамм может «выживать» на различных поверхностях?
Специалисты Государственного научного центра вирусологии и биотехнологии (ГНЦ ВБ) «Вектор» оценили живучесть омикрон-штамма коронавируса на различных поверхностях. Как оказалось, быстрее всего вирус инактивируется на керамической поверхности.
Как сообщает РИА Новости, вышеназванные специалисты провели эксперименты по определению жизнеспособности вируса на металле, пластике, керамической плитке и в дистиллированной воде при одинаковых условиях (относительной влажности воздуха 30-40% и температуре 26-28 градусов).
Как выяснилось, при нахождении на различных поверхностях способность вируса к заражению со временем снижается. Быстрее всего вирус инактивируется на керамике: жизнеспособный вирус перестает выявляться менее чем через 24 часа. На остальных поверхностях вирус «живет» еще дольше.
Авторы исследования также добавили, что применение дезинфицирующих средств остается эффективным способом обеззараживания.