Սրտի ի՞նչ հիվանդություններ կարող են սպառնալ ալերգիա ունեցողներին
Ալերգիա ունեցողների մոտ ավելի մեծ է հիպերտոնիայի եւ սրտի հիվանդությունների առաջացման վտանգը։ Այս մասին նախազգուշացրել են Շենչժենի համալսարանի (Չինաստան) գիտնականները։
Մասնագետներն ուսումնասիրել են 18-57 տարեկան 10 000 մարդու տվյալները։ Նախագծի մասնակիցներից յուրաքանչյուրը տառապում էր ալերգիայի ինչ-որ տեսակով՝ սննդային, մաշկային կամ շնչական։ Փորձարկվողների հետազոտումներն ու զննումները ցույց են տվել, որ 39 եւ ավելի մեծ տարիքի մարդիկ, որոնք ալերգիա են ունեցել, ավելի շատ են ենթակա եղել սիրտ-անոթային հիվանդությունների առկայության վտանգին։ Մասնավորապես, ալերգիայով մարդիկ ավելի շատ են հիպերտոնիայի, սրտի իշեմիկ հիվանդության հակում ունեցել։
Գիտնականների խոսքով՝ ալերգիա ունեցողների այս հակումը կարող է բացատրվել հակահիստամինային դեղերով բուժմամբ, ավելի ճիշտ՝ դրանց կողմնակի ազդեցություններով։ Այդ դեղերը կարող են նեղացնել անոթները, ինչը կնպաստի դրանց պատերի վրա արյան ճնշման բարձրացմանը։ Հաշվի առնելով հակահիստամինային դեղերի այս առանձնահատկությունը՝ ալերգիա ունեցող մարդկանց, որոնք ընդունում են այդ դեղերը, գիտնականները խորհուրդ են տալիս հետազոտել սրտի վիճակը՝ պարզելու համար հնարավոր իշեմիան։

What heart disease can threaten people with allergies?
Allergic people are at higher risk of developing hypertension and heart disease than people without allergies, scientists from Shenzhen University (China) said.
The experts studied data from 10,000 people aged 18-57. Each of the participants in the project suffered from some type of allergy, food, skin or respiratory. Observations and examinations of the subjects showed that allergy sufferers age 39 and older were at the highest risk for cardiovascular health problems. In particular, people with allergies were found to be prone to hypertension and coronary heart disease.
According to scientists, such vulnerability of allergy sufferers can be explained by treatment with antihistamines, or more precisely, their side effects. These drugs can constrict blood vessels, which increases blood pressure on their walls. Given this feature of antihistamines, scientists advise people with allergies who take them to examine their hearts for possible ischemia.