Սննդաբանները նշել են սրտի համար ամենաօգտակար բանջարեղենը
Սրտի հիվանդություններն աշխարհում առաջատար դիրք են զբաղեցնում մահվան պատճառների մեջ, ինչը գիտնականներին ստիպում է մշտապես ուսումնասիրել ոչ միայն բուժման մեթոդը, այլեւ մեծ ուշադրություն դարձնել սրտային խանգարումների կանխարգելմանը, գրում է Planet Today-ը։
Ոչ ոք կասկածի տակ չի դնում ճիշտ սնվելու կարեւորությունը, բայց միեւնույն ժամանակ բժիշկները նաեւ վերլուծում են, թե սննդային որ սովորույթներն են նպաստում սրտի առողջության առավելագույն պահպանմանը։
Ամենաառողջ բանջարեղենը կանաչ տերեւավոր բանջարեղենն է։ Առաջին հերթին դա սպանախն է եւ կաղամբը։ Այս բանջարեղենը կարելի է ուտել հում, շոգեխաշած վիճակում՝ եփման նուրբ եղանակներով։
«Շատ մարդիկ ամբողջ աշխարհում վնասում են իրենց առողջությունը՝ զրկվելով կանաչ բանջարեղենի կանոնավոր օգտագործումից»,-ասում են որոշ հետազոտողներ: Կան տարբեր տարիքի հիվանդների հետազոտություններից ստացված տվյալներ, որոնք հաստատում են, որ կանաչ բանջարեղենի ամենօրյա օգտագործումը 16 տոկոսով նվազեցնում է սրտային հիվանդությունների առաջացման ռիսկը։

Nutritionists name healthiest vegetables for heart
Heart disease is the leading cause of death worldwide, which makes scientists constantly study not only how to treat, but also pay a lot of attention to the prevention of cardiac disorders, Planet Today reported.
No one questions the importance of proper nutrition, but doctors also analyze which eating habits maximize heart health. For its normal functioning, without stress, it needs certain vitamins and trace elements, which are electrolytes and improve the conduction of the nerve impulse.
The healthiest vegetables are those that belong to the green leafy ones. These are primarily spinach and kale (or kale), or curly kale. These vegetables can be eaten raw, steamed, or stewed, with gentle cooking methods that leave them with maximum health benefits.
"Many people around the world are harming their health by not eating green vegetables on a regular basis," according to some researchers.
There is evidence from studies of patients of various ages that daily consumption of green vegetables reduces the risk of heart disease by 16%.