Փհենյանում ընդհանուր լոքդաուն են հայտարարել. ԿԺԴՀ-ում «տենդի» մոտ 3 միլիոն դեպք է հայտնաբերվել
Փհենյանում փաստացի ընդհանուր լոքդաուն է հայտարարվել՝ կորոնավիրուսի բռնկման պատճառով, աշխատում են միայն մի քանի կենսական կարեւոր ձեռնարկություններ, ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ԿԺԴՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանությունը։
Դեսպանությունը տեղեկացրել է, որ մայիսի 10-ին ներդրված սահմանափակող միջոցները մնում են շատ կոշտ, հատկապես Հյուսիսային Կորեայի մայրաքաղաքում, որտեղ հիվանդացությունն ավելի բարձր է, քան ամբողջ երկրում։
Դիվանագետները հավելել են, որ ապրիլի վերջից մինչեւ մայիսի 22-ը ԿԺԴՀ-ում տենդով մոտ 2,8 միլիոն մարդ է հայտնաբերվել։ Նրանք ընդգծել են, թե դա չի նշանակում, որ այս բոլոր մարդիկ վարակվել են կորոնավիրուսով։
«Ուրախալին այն է, որ այստեղ ապաքինման բարձր ցուցանիշ է գրանցվել՝ 2,3 միլիոն մարդու մոտ ջերմությունը նորմալացել է, ինչպես նաեւ մահացության ցածր մակարդակ կա՝ ընդամենը 68 մահ»,- հավելել են դիվանագիտական առաքելությունում։ Ռուսաստանի դեսպանության աշատակիցների թվում հիվանդացածներ չկան։ Աշխատակիցների առողջական վիճակը բավարար է, վստահեցրել են դիվանագիտական ներկայացուցչությունում։
Դեսպանությունից նաեւ հայտնել են, որ Հյուսիսային Կորեայում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստում չի կատարվում։
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները գրել էին, որ ԿԺԴՀ իշխանությունները կորոնավիրուսով վարակվածներին «տենդով հիվանդ» են անվանում՝ COVID-19-ի թեստավորման եւ հայտնաբերման սարքավորումների բացակայության պատճառով։ Պարզաբանվել է, որ «տենդով հիվանդացածների» թվում են ոչ միայն կորոնավիրուսով վարակվածները, հայտնում է «Аргументы и факты»-ն։

В Пхеньяне объявили тотальный локдаун: в КНДР выявлено около 3 млн случаев «лихорадки»
В Пхеньяне фактически объявлен тотальный локдаун из-за вспышки коронавируса, работают лишь несколько жизненно важных предприятий, сообщили ТАСС в посольстве РФ в КНДР.
В посольстве рассказали, что введенные 10 мая ограничительные меры остаются очень жесткими, особенно в столице Северной Кореи, где заболеваемость выше, чем в целом по стране.
Дипломаты добавили, что с конца апреля по 22 мая в КНДР выявили около 2,8 млн человек с повышенной температурой. Дипломаты подчеркнули, что это не означает, что все эти люди заболели коронавирусом.
«Радует, что здесь отмечены высокие темпы выздоровления: температура нормализовалась у 2,3 млн человек, а также низкий уровень смертности - только 68 летальных случаев», - добавили в диппредставительстве.Среди сотрудников российского посольства заболевших нет. Состояние здоровья персонала удовлетворительное, заверили в дипмиссии.
В посольстве также сообщили, что вакцинация от коронавируса на территории Северной Кореи не проводится.
Ранее СМИ писали о том, что власти КНДР называют зараженных коронавирусом «заболевшими лихорадкой» по причине нехватки оборудования для тестирования и выявления COVID-19. В Сеуле пояснили, что в число «заболевших лихорадкой» входят не только инфицированные коронавирусом, передают «Аргументы и факты»