Կապիկի ծաղիկը սխալմամբ կարող են սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդություն համարել․ ԱՄՆ ՀՎԿԿ
Հինգ ամերիկացիներ, ամենայն հավանականությամբ, կապիկի ծաղիկով վարակված կարող են լինել, ինչպես երկուշաբթի տեղեկացրել է ԱՄՆ Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնը՝ նախազգուշացնելով, որ մարդիկ սկզբում կարող են այն սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդություն համարել, գրում է USA Today-ը:
Գիտնականները հայտնաբերել են կապիկի ծաղիկի ավելի քան 300 հաստատված կամ ենթադրյալ դեպքեր, հիմնականում Եվրոպայում, եւ փորձում են պարզել, թե արդյոք այդ դեպքերը կապված են միմյանց հետ:
Տասնամյակներ շարունակ կապիկի ծաղիկը նկատվել է Կենտրոնական եւ Արեւմտյան Աֆրիկայի որոշ հատվածներում: Համարվում է, որ այն մարդկանց փոխանցվում է կենդանիներից, հավանաբար՝ կրծողներից: Որպես կանոն, տարեկան մի քանի ճանապարհորդներ վարակված են վերադառնում ԱՄՆ եւ Եվրոպա, սակայն մարդուց մարդուն վիրուսի փոխանցման լայն շղթա դեռ չի նկատվել։
Ի տարբերություն կապիկի ծաղիկի հայտնի դեպքերի, երբ նկատելի ցանը սովորաբար նախ ձեռքերին է հայտնվում, ներկայիս դեպքերի շարքում ցաներից շատերը սկզբում հայտնվում են սեռական օրգանների կամ անուսի շուրջը, մամուլի ասուլիսում ասել են Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնի ներկայացուցիչները։
Քանի որ ծովափնյա սեզոնը սկսվում է այս հանգստյան օրերին, հանրային առողջապահության ոլորտի ներկայացուցիչները ցանկանում են համոզվել, որ բնակիչները եւ բուժաշխատողները տեղյակ են այն հնարավորության մասին, որ ցանը՝ զուգորդված ճանապարհորդության պատմության հետ, կարող է վկայել կապիկի ծաղիկի, այլ ոչ թե ավելի տարածված սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդության մասին, ինչպիսին է հերպեսը կամ սիֆիլիսը, որոնց այն կարող է նման լինել:
Կապիկի ծաղիկը վիրուսային հիվանդություն է, որը պատկանում է նույն ընտանիքին, ինչ բնական ծաղիկը, թեեւ շատ ավելի քիչ վտանգավոր է: Ըստ անասնաբույժ եւ ՀՎԿԿ պաթոգենների եւ բարձր ռիսկի պաթոլոգիայի բաժնի փոխտնօրեն Ջենիֆեր Մաքուիսթոնի՝ սկզբում այն դրսեւորվում է որպես գրիպանման հիվանդություն, որն ուղեկցվում է ջերմությամբ, մկանային ցավերով եւ թուլությամբ, իսկ հետո՝ մաշկի ախտահարմամբ, թեեւ սկզբում կարող է ցան առաջանալ։
Կապիկի ծաղիկն այնքան հեշտությամբ չի փոխանցվում, որքան, օրինակ, SARS-CoV-2-ը։ Բերանի խոռոչի վարակը կարող է պատճառ դառնալ, որ մարդը խոսելիս կամ հազալիս վիրուսային մասնիկներ արտանետի, թեեւ այս վիրուսը սովորաբար շնչառական չի համարվում:
Այս վիրուսը չի համարվում սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդություն, թեեւ այն կարող է փոխանցվել խոցերի կամ կենսաբանական հեղուկների հետ սերտ անձնական շփման միջոցով, ասում է բժիշկ, Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնի ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման բաժնի համաճարակաբան Ջոն Բրուքսը: Հագուստը եւ անկողնային պարագաները նույնպես կարող են վարակված լինել:
Բրուքսի խոսքով՝ ծաղիկով վարակված կապիկներից շատերը ոչ ավանդական սեռական կողմնորոշում ունեն, բայց «այս վիրուսը ցանկացածին կարող է վարակել»։

ЦКЗ США: Случаи заболевания оспой обезьян могут быть приняты за болезнь, передающуюся половым путем
Пять американцев, вероятно, заражены оспой обезьян, сообщили в понедельник в Центре по контролю и профилактике заболеваний США, предупредив, что люди могут сначала принять эту инфекцию за заболевание, передающееся половым путем, пишет USA Today
Ученые выявили более 300 подтвержденных или предполагаемых случаев заболевания оспой обезьян, в основном в Европе, и пытаются определить, связаны ли эти случаи между собой.
В течение десятилетий оспа обезьян наблюдалась в некоторых районах Центральной и Западной Африки. Считается, что она передается от животных, вероятно грызунов,  людям. Как правило, несколько путешественников в год прибывают в США и Европу зараженными, но такой обширной цепи передачи вируса от человека к человеку еще не наблюдалось.
В отличие от большинства известных случаев оспы обезьян, когда заметная сыпь обычно появляется сначала на руках, среди нынешних случаев многие высыпания сначала появляются вокруг гениталий или ануса, заявили представители Центра по контролю и профилактике заболеваний на пресс-конференции.
Поскольку пляжный сезон начинается в эти выходные, представители сферы здравоохранения хотят убедиться, что жители  и медицинские работники осведомлены о возможности того, что сыпь в совокупности с историей путешествий могут указывать на оспу обезьян, а не на более распространенное заболевание, передающееся половым путем, такое как герпес или сифилис, на которые она может быть похожа.
Оспа обезьян - это вирусное заболевание из того же семейства, что и оспа, хотя оно гораздо менее опасно. По словам капитана Дженнифер Маккуистон, ветеринара и заместителя директора Отдела патогенов и патологии высокого риска ЦКЗ, сначала она проявляется как гриппоподобное заболевание, сопровождающееся лихорадкой, мышечными болями и недомоганием, а затем поражением кожи, хотя сначала может появиться сыпь.
Оспа обезьян передается не так легко, как, например, SARS-CoV-2. Поражение ротовой полости может привести к тому, что человек будет выделять вирусные частицы при разговоре или кашле, хотя обычно этот вирус не считается респираторным.
Этот вирус не считается заболеванием, передающимся половым путем, хотя он может передаваться при тесном личном контакте с язвами или биологическими жидкостями, заявил доктор Джон Брукс, медицинский эпидемиолог из Отдела профилактики ВИЧ/СПИДа Центра по контролю и профилактике заболеваний. Одежда и постельные принадлежности также могут быть заражены.
По словам Брукса, многие из заразившихся оспой обезьян  являются лицами нетрадиционной ориентации, но «этот вирус может поразить любого».