Որքա՞ն կարող են տեւել կորոնավիրուսի նյարդաբանական հետեւանքները
Կորոնավիրուսի կործանարար նյարդաբանական հետեւանքները կարող են պահպանվել ավելի քան մեկ տարի, նույնիսկ երբ մյուս ախտանիշները թուլանում են, ցույց է տվել նոր հետազոտությունը, որը հրապարակվել է Annals of Clinical and Translational Neurology ամսագրում:
Գիտնականներն անցկացրել են նյարդաբանական ախտանիշների ամենաերկար հետազոտությունը այն պացիենտների շրջանում, որոնք երկար ժամանակ COVID-19 են ունեցել եւ այդպես էլ չեն հոսպիտալացվել:
Նյարդաբանական ախտանշանները, որոնք ներառում են գլխում մշուշ, թմրություն, ծակծկոց, գլխացավ, գլխապտույտ, մշուշոտ տեսողություն, ականջներում աղմուկ եւ հոգնածություն, առավել հաճախ են նկատվում այս հիվանդության դեպքում:
Նոր հետազոտությունը, որն անցկացրել են Հյուսիսարեւմտյան համալսարանի գիտնականները, անցած գարնանը հրապարակված ավելի կարճաժամկետ հետազոտության շարունակությունն է, որին մասնակցել են COVID-19-ի երկար ընթացք տարած 100 պացիենտներ: Այս հետազոտության ընթացքում հիվանդների 85 տոկոսը հայտնել է առնվազն չորս նյարդաբանական երկարատեւ խնդիրների մասին՝ սուր վարակներից վեց շաբաթ անց:
Հետագա հետազոտության շրջանակներում խումբը շարունակել է հետեւել սկզբնական մասնակիցներից 52-ին, ովքեր 18 ամիս եղել են Neuro համալսարանական հիվանդանոցի պացիենտներ: Հետազոտության մասնակիցների երեք քառորդը կանայք են եղել, իսկ նրանց միջին տարիքը՝ 43 տարեկան։ Նրանցից գրեթե 80 տոկոսը պատվաստվել է, եւ բոլորի մոտ դրսեւորվել են կորոնավիրուսի մեղմ ախտանիշներ, որոնք հոսպիտալացում չեն պահանջում։
Գիտնականները նաեւ պարզել են, որ որոշ ախտանիշներ, այդ թվում՝ սրտի զարկերի հաճախականությունը եւ արյան ճնշման փոփոխությունը, ինչպես նաեւ աղեստամոքսային տրակտի հետ կապված խնդիրները, վատացել են ժամանակի ընթացքում, մինչդեռ համի եւ հոտի կորուստը բարելավման միտում են ունեցել: Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումը չի մեղմացրել ախտանիշները, սակայն չի էլ վատացրել հիվանդության ընթացքը։

How long can neurological effects of coronavirus last?
The devastating neurological effects of coronavirus can persist for more than a year, even when other symptoms subside, a new study published in the Annals of Clinical and Translational Neurology informs.
Researchers conducted the longest study of neurological symptoms among patients with COVID-19 for long periods of time who were never hospitalized.
Neurological symptoms, which include brain fog, numbness, tingling, headache, dizziness, blurred vision, tinnitus and fatigue, are the most commonly reported symptoms of the disease.
The new study, conducted by researchers at Northwestern University, is an extension of a shorter-term study published last spring that included 100 patients with long-term COVID-19. In that study, 85% of patients reported at least four long-term neurological problems after six weeks of acute infections.
In the follow-up study, the team continued to examine 52 of the original participants who had been patients at the University Neuro Clinic for 18 months. The group of study participants was three-quarters female, and the average age of the patients was 43. Nearly 80 percent were vaccinated, and all had mild symptoms of coronavirus that did not require hospitalization.
Researchers also found that some symptoms, including changes in heart rate and blood pressure and gastrointestinal problems, worsened over time, while loss of taste and smell tended to improve. Coronavirus vaccination did not relieve the symptoms, but it did not worsen the course of the disease either.