Ինչո՞ւ են որոշ կանայք երկվորյակներ ծնում
Մայրերը, ովքեր երկվորյակներ են ծնում, ավելի շուտ հաջողակ են, քան կենսաբանորեն եզակի, այս եզրակացության են հանգել Լայբնիցի ինստիտուտի գիտնականները Nature Communications ամսագրում հրապարակված հետազոտության մեջ:
Հետազոտողները հայտարարել են, որ ուսումնասիրել են 100.000 ծնունդներ նախաարդյունաբերական Եվրոպայում եւ այն եզրակացության են հանգել, որ դրանցում կենսաբանորեն եզակի ոչինչ չկա, ինչը նպաստում է երկվորյակների ծնունդին:
Այս հետեւությունը հակասում է ավելի վաղ արված հետազոտություններին, որոնց համաձայն՝ երկվորյակներ լույս աշխարհ բերող մայրերը, որպես կանոն, ավելի պտղաբեր են:
«Եթե մայրն ավելի հաճախ է ծննդաբերում, ապա այդ ծնունդներից մեկում երկվորյակներ ունենալու հավանականությունն ավելի մեծ է, ճիշտ այնպես, ինչպես ավելի մեծ է շահելու հավանականությունը, եթե ավելի շատ վիճակախաղի տոմս ունեք, կամ վթարի ենթարկվելու հավանականությունը, եթե շատ եք վարում»,- հավելել է Ռիկարդը Դարեմի համալսարանից հետազոտության հեղինակ Յան Ռիկարդը:
Գիտնականները նշել են, որ երկվորյակների ծնունդը կազմում է բոլոր ծնունդների 1-3 տոկոսը եւ տեղի է ունենում ամբողջ աշխարհում, անկախ նրանից՝ արդյոք դրանք, միապտուղ հղիությունների համեմատ, կապված են մոր եւ երեխայի համար ծննդաբերական եւ հետծննդաբերական առողջական խնդիրների ավելի մեծ ռիսկի հետ, թե ոչ:

Mothers who give birth to twins are lucky rather than biologically unique: this is the conclusion reached by scientists from the Leibniz Institute in a study published in the journal Nature Communications.
The researchers said they studied 100,000 births in pre-industrial Europe and concluded that there was nothing biologically unique about them that contributed to the birth of twins.
This finding contradicts previous studies that mothers who give birth to twins tend to be more fertile.
"If a mother gives birth more often, the likelihood of having twins in one of those births is higher - just as the likelihood of winning is higher if you buy more lottery tickets, or the likelihood of getting into an accident if you drive a lot," added study author Ian Rickard of Durham University.
Researchers noted that twin births account for 1 to 3 percent of all births and occur worldwide, whether or not they are associated with a higher risk of natal and postnatal health problems for the mother and child compared with singleton pregnancies.
Researchers said that much is still unknown about why some women give birth to twins, but the evidence suggests that luck plays a larger role than previously thought.
First, twins are a consequence of double ovulation. Second, when the risk of early twin mortality is not too high, twins are associated with larger family sizes, although women with twins give birth less frequently.