Ի՞նչ հիվանդությունների մասին են մատնանշում հիշողության հետ կապված խնդիրները
Փորձագետները նշել են, թե ինչ հիվանդություններ կարող է թաքցնել վատ հիշողությունը։ Հայտնի է, որ տարիքի հետ մարդիկ ավելի դժվար են հիշում ու վերարտադրում տեղեկությունը։ Բայց առողջ տարեց մարդիկ հիշողությունը չեն կորցնում, նրանց պարզապես ավելի շատ ժամանակ է պետք, որպեսզի իմաստավորեն ստացած տեղեկությունը, տեղեկացրել է «Вечерняя Москва»-ն։
Այնուամենայնիվ, հիշողության վատացումը կարող է կապված լինել Ալցհեյմերի հիվանդության հետ։ Փորձագետները նշել են, որ հիշողության վատացմամբ տառապում են կոգնիտիվ խախտումներ ունեցող մարդիկ։ Նրանք կարող են մոռանալ մանրուքները, բայց հիշել վաղուց կատարված իրադարձությունները, նորմալ հաշվել, հիշել գնումների ցուցակը։
Հիշողությունը կարող է վատանալ նաեւ սթրեսից կամ վատ քնի հետեւանքով։ Մասնագետները խորհուրդ են տալիս նման դեպքերում ուշադրություն դարձնել շրջակա իրադրությանը եւ օրակարգում ներառել ֆիզկուլտուրան։
Հիշողության խախտումները, ինչպես նշել են մասնագետները,  կարող են կապված լինել Ալցհեյմերի հիվանդության, գանգուղեղային վնասվածքների, գլխուղեղի ուռուցքների, նեյրոսիֆիլիսի եւ էպիլեպսիայի հետ։ Տկարություն զգալու դեպքում հարկավոր է դիմել բժշկի։
Հիշողությունը բարելավելու համար կարելի է փոխել օրվա սովորական դասավորությունը, վերապատմել անցած օրը, երբեմն ապրել փակ աչքերով, հիշել տեղեկությունն ասոցիացիաների օգնությամբ, նշել է «Пятый канал»-ը։

На какие болезни указывают проблемы с памятью?
Эксперты рассказали, какие болезни может скрывать плохая память. Известно, что с возрастом люди тяжелее запоминают и воспроизводят информацию. Однако здоровые пожилые люди не теряют память, им просто нужно больше времени, чтобы осмыслить информацию, передает «Вечерняя Москва»
Тем не менее ухудшение памяти может быть связано с болезнью Альцгеймера. Эксперты говорят, что снижением памяти страдают люди с когнитивными нарушениями. Такие люди могут забывать мелочи, но при этом помнить давние события, нормально считать и вспомнить список покупок.
Память также может ухудшаться от стресса или плохого сна. Специалисты рекомендуют в таком случае обратить внимание на окружающую обстановку и включать в расписание дня физкультуру.
Нарушения памяти, как говорят специалисты, могут быть связаны с болезнью Альцгеймера, черпено-мозговых травм, опухолей головного мозга, нейросифилиса и эпилепсии. Если вы чувствуете недомогание, то нужно обратиться к врачу.
Чтобы улучшить навык запоминания, можно менять привычный распорядок дня, пересказывать прошедший день, иногда жить с закрытыми глазами, запоминать информацию с помощью ассоциаций, сообщает Пятый канал.