Առողջապահության համաշխարհային ցանցը կապիկի ջրծաղիկը համավարակ է հայտարարել
Առողջապահության համաշխարհային ցանցը (ԱՀՑ) կապիկի ծաղիկի ներկայիս բռնկումը համավարակ է հայտարարել, քանի որ 58 երկրներում գրանցվել է կապիկի ծաղիկի 3417 հաստատված դեպք:
Կապիկի ծաղիկն արագորեն տարածվում է բազմաթիվ մայրցամաքներում եւ կանգ չի առնի առանց համաձայնեցված գլոբալ գործողությունների, ասվում է հայտարարության մեջ:
ԱՀՑ-ի հայտարարությունը հնչել է ԱՀԿ-ի նիստից առաջ, որը տեղի կունենա հունիսի 23-ին, եւ որի ժամանակ որոշում կկայացվի կապիկի ծաղիկի բռնկման սահմանման մասին:
«Նույնիսկ եթե մահացության մակարդակը շատ ավելի ցածր է, քան բնական ծաղիկից, եթե միջոցներ չձեռնարկվեն շարունակական տարածումը կասեցնելու համար, միջոցներ, որոնք կարող են գործնականորեն իրականանալի լինել, միլիոնավոր մարդիկ կմահանան, իսկ շատերը կդառնան կույր եւ հաշմանդամ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«ԱՀԿ-ն պետք է շտապ միջազգային նշանակություն ունեցող սեփական արտակարգ իրավիճակը հայտարարի հանրային առողջապահության ոլորտում: 2020 թվականի հունվարի սկզբին հանրային առողջապահության մեջ արտակարգ իրավիճակ անհապաղ չհայտարարելը պետք է հիշել որպես պատմության դաս այն մասին, թե ինչ կարող է նշանակել համաճարակին ուշացած արձագանքն աշխարհի համար»,- ասել է ԱՀՑ համահիմնադիր, համաճարակաբան Էրիկ Ֆեյգլ Դինգը։

Всемирная сеть здравоохранения объявила оспу обезьян пандемией
Всемирная сеть здравоохранения (ВСЗ) объявила нынешнюю вспышку оспы обезьян пандемией, поскольку в 58 странах зарегистрировано 3417 подтвержденных случаев заболевания обезьяньей оспой.
Оспа обезьян быстро распространяется по нескольким континентам и не остановится без согласованных глобальных действий, говорится в заявлении.
Заявление  ВСЗ прозвучало в преддверии заседания ВОЗ, которое состоится 23 июня и на котором будет принято решение об обозначении вспышки оспы обезьян.
«Даже при уровне смертности гораздо ниже, чем от оспы, если не будут приняты меры, чтобы остановить продолжающееся распространение - меры, которые могут быть практически осуществимы - миллионы людей умрут, а многие другие станут слепыми и инвалидами», - отмечается в сообщении.
«ВОЗ необходимо срочно объявить собственную чрезвычайную ситуацию в области общественного здравоохранения, имеющую международное значение. Уроки того, что в начале января 2020 года чрезвычайная ситуация в области общественного здравоохранения, имеющая международное значение не была объявлена немедленно, следует запомнить как урок истории о том, чем может обернуться для мира запоздалое реагирование на эпидемию», - заявил соучредитель ВСЗ, эпидемиолог Эрик Фейгл-Динг.