Որո՞նք են աղի ավելորդ օգտագործման նշանները
Աղի չափազանց շատ օգտագործման դեպքում մարդը կարող է ծարավ, հոգնածություն, աշխատունակության անկում զգալ եւ քաշ հավաքել, «Մոսկվա 24»-ին ասել է սննդաբան Ելենա Սոլոմատինան:
Մասնագետի խոսքով՝ երբ մարդը շատ աղի սննունդ է ուտում, նրա արյունը թանձրանում է եւ ավելի վատ է հոսում։ Այն վատ է սնուցում ուղեղը, սիրտը, ինչը հոգնածություն եւ թուլություն է առաջացնում:
«Դա կարող է դրսեւորվել աշխատունակության կորստով, դյուրագրգռությամբ, նորմալ կենտրոնանալու անկարողությամբ։ Մարդը կարող է այդ ամենը վերագրել սթրեսին, հոգնածությանը՝ ամեն ինչին, բայց, ըստ էության, դա աղի պատճառով է»,- նշել է սննդաբանը։
Բացի այդ, հեղուկի պահպանման պատճառով արյան ճնշումը բարձրանում է։ Արյունը պակաս թանձր դարձնելու համար օրգանիզմը մարդուն ազդանշան է ուղարկում եւ նա ուզում է ջուր խմել, բացատրել է փորձագետը։ Այսպիսով, աղի ավելցուկը քաշի ավելացման է հանգեցնում՝ հեղուկի կուտակման ժամանակ առաջացող այտուցների պատճառով, պարզաբանեց սննդաբանը։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) առաջարկությունների համաձայն՝ պետք է օրական առավելագույնը հինգ գրամ աղ ուտել։ Ինչ վերաբերում է հիպերտոնիկ հիվանդներին, ապա նրանց օրական նորմն ավելի քիչ է՝ երեք գրամ։ Ընդ որում, սննդաբանը հիշեցրել է, որ արժե հաշվի առնել ոչ միայն մաքուր տեսքով աղը, այլեւ դրա թաքնված պարունակությամբ մթերքները՝ երշիկեղենը, սոուսները եւ նույնիսկ հացը։

Названы признаки чрезмерного потребления соли
При чрезмерном потреблении соли человек может испытывать жажду, усталость, снижение работоспособности и набирать вес, рассказала Москве 24 врач-диетолог Елена Соломатина.
По словам специалиста, когда человек ест много соленой пищи, его кровь сгущается и хуже течет. Она плохо питает головной мозг, сердце, из-за чего возникает усталость и слабость.
«Это может проявляться потерей работоспособности, раздражительностью, невозможностью сконцентрироваться, нормально сосредоточиться. Человек может списать это все на стресс, на усталость, на все что угодно, но, по сути, это из-за соли», - отметила диетолог.
Кроме того, из-за задержки жидкости повышается артериальное давление. Чтобы сделать кровь менее густой, организм подает человеку сигнал и ему хочется выпить воды, объясняет эксперт. Таким образом избыток соли приводит к набору веса за счет отеков, которые появляются при задержке жидкости, уточнила диетолог.
«По утрам могут быть мешки под глазами. Допустим, невозможно влезть в обувь, она будет казаться маленькой, что нога вроде как выросла. Или кольцо невозможно надеть, либо на коже остается полоска от носков», - объяснила эксперт.
Согласно рекомендациям Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), в день лучше съедать не более пяти граммов соли. Что касается гипертоников, то их дневная норма еще меньше – три грамма. При этом диетолог напомнила, что стоит учитывать не только соль в чистом виде, но и продукты с ее скрытым содержанием: колбасы, соусы и даже хлеб.