Ինչու՞ է վտանգավոր պլաստմասսե սպասքի կրկնակի օգտագործումը
Պլաստիկ տարաներ օգտագործելիս, առողջությանը վնաս պատճառելու ռիսկերը նվազագույնի հասցնելու համար, անհրաժեշտ է նախազգուշական միջոցներ ձեռնարկել եւ պահպանել սահմանված տեխնիկական կանոնակարգերը, գրում է Известия.ru լրատվականը։
Պլաստիկ տարաների հետ շփվելիս խորհուրդ է տրվում ուշադրություն դարձնել սպասքի վրա առկա հատուկ գծանշումներին, մասնավորապես սննդային պլաստիկի նշան հանդիսացող համապատասխան պատկերին՝ պատառաքաղին եւ բաժակին, մաքսային EAC նշանին եւ պլաստիկի տեսակը ցույց տվող Mobius թվային հանգույցին: Նրանց ներկայությունը վկայում է օգտագործման անվտանգության մասին:
Նույնքան կարեւոր է, ըստ մասնագետների, երկրորդ անգամ չօգտագործել միանգամյա օգտագործման սպասքը, հատկապես, եթե առկա են դեֆորմացիայի նշաններ, օրինակ, եթե պլաստիկ շշերը կորցնում են թափանցիկությունը։ Պլաստիկ շշերը խորհուրդ է տրվում պահել արեւի ուղիղ ճառագայթներից հեռու, ինչպես նաեւ խորհուրդ չի տրվում դրանց մեջ տաք հեղուկ լցնել: Սննդի տարաների դեպքում խորհուրդ է տրվում զգույշ լինել, որպեսզի դրանց վրա քերծվածքներ չմնան։
Պլաստիկ փաթեթավորման ամբողջականության խախտումը, շահագործման կանոններին անհամապատասխանությունը եւ պահպանման ռեժիմի խախտումը կարող են հրահրել սննդի հետ մեկտեղ մարդու օրգանիզմ վնասակար նյութերի ներթափանցման գործընթացը: Միկրոպլաստիկ մասնիկները կարող են հանգեցնել բորբոքման եւ մի շարք այլ խնդիրների:
Պետք է հավելել, որ պլաստիկ մասնիկների կուտակումը հաճախ հանդիպում է լյարդում, երիկամներում, նյարդային հյուսվածքում եւ նույնիսկ պլասենցայում:

Why is it dangerous to use plastic dishes repeatedly?
When using plastic containers to minimize the risks of harm to health, precautions must be observed and the prescribed technical regulations must be followed, Izvestia reported.
When in contact with plastic containers, it is recommended to pay attention to special markings on dishes, in particular, the corresponding mark for food plastic, fork and cup, a single sign of customs circulation "ЕАС" and the Mobius loop with a number, indicating the type of plastic. Their presence indicates the safety of use.
It is equally important, according to experts, not to use disposable tableware repeatedly, especially if there are signs of deformation, such as loss of transparency in plastic bottles. It is recommended to store plastic bottles away from direct sunlight, and it is not recommended to fill them with hot liquids. It is advisable to be careful with food containers and not to scratch them from cutlery.
Violation of the integrity of plastic packaging, not following the rules of operation and storage conditions can provoke the process of migration of harmful substances into the human body together with food. Ingestion of micro particles of plastic can lead to inflammation and a number of other problems.
Note that accumulations of plastic particles are often found in the liver, kidneys, nerve tissue and even the placenta.