Գիտնականները հայտարարել են վիժման գենետիկական ռիսկը որոշող նոր էքսպրես թեստի մասին
Նոր մեկօրյա թեստը կարող է օգնել հղիներին իմանալ՝ արդյո՞ք իրենց զարգացող պտուղը գենետիկ խնդիրներ ունի, որոնք մեծացնում են վիժման վտանգը:
Short-read Transpore Rapid Karyotyping (STORK) թեստը կարող է հայտնաբերել լրացուցիչ կամ բացակայող քրոմոսոմները՝ օգտագործելով  նախածննդյան ստանդարտ թեստերից հավաքված նմուշները, ինչպիսիք են ամնիոցենտեզը եւ քորիոնիկ վորսինի նմուշառումը, ցույց է տվել նոտ հետազոտությունը։
Նրանց հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են New England Journal of Medicine ամսագրում։
Թեստը կարող է օգտագործվել նաեւ արտամարմնային բեղմնավորման սաղմերի գնահատման համար նախքան դրանց իմպլանտացումը։
Կոլումբիայի համալսարանի Իրվինգ բժշկական կենտրոնում Բրին Լեւիի եւ դոկտոր Զեւ Ուիլյամսի ղեկավարած խումբը STORK-ը համեմատել է գենետիկական փորձարկման ստանդարտ մեթոդների հետ: նրանք փորձարկել են 218 նմուշ եւ պարզել են, որ STORK-ի ճշգրտությունը 98-ից 100 տոկոս է։ 60 նմուշներից բաղկացած մեկ այլ հավաքածուում STORK-ը 100 տոկոսով համապատասխանում է ստանդարտ կլինիկական թեստավորմանը:
Հետազոտողները հայտատարարել են, որ STORK-ն ավելի արագ է, քան այժմ օգտագործվող թեստերը, որոնք արդյունքներ են տալիս ժամերի, այլ ոչ թե օրերի ընթացքում: Թեստը կարող է կատարվել կլինիկայում կամ հիվանդանոցում, այլ ոչ թե լաբորատորիայում։
Հետազոտողները նշել են STORK-ի պոտենցիալ օգտակարությունը՝ վիժման գենետիկ պատճառների բացահայտման համար: Այս պահին գենետիկական թեստավորումը խորհուրդ է տրվում միայն այն դեպքում, եթե մարդը բազմաթիվ վիժումներ է ունեցել, սակայն STORK-ի նման պարզ եւ արդյունավետ թեստ կարելի է առաջարկել մեկ վիժումից հետո:
Հետազոտողների կարծիքով՝ STORK-ը կարող է նաեւ պարզեցնել ԷԿՈ գործընթացը՝ թույլ տալով, որպեսզի սաղմերը սառեցվելուց առաջ արագ կենսունակության ստուգում անցնեն։

Ученые заявили о разработке нового экспресс-теста, способного определить генетический риск выкидыша
Новый  однодневный тест может помочь беременным женщинам узнать, есть ли у их развивающегося плода генетические проблемы, повышающие риск выкидыша.
Тест Short-read Transpore Rapid Karyotyping (STORK) может выявить лишние или отсутствующие хромосомы, используя образцы, собранные в ходе стандартных пренатальных тестов, таких как амниоцентез и взятие проб хорионических ворсин, как показало новое исследование.
О результатах своего исследования ученые сообщили в журнале New England Journal of Medicine.
Тест также может быть использован для оценки эмбрионов, полученных с помощью экстракорпорального оплодотворения, до их имплантации.
Команда под руководством Бринн Леви и доктора Зева Уильямса из Медицинского центра Колумбийского университета Ирвинга сравнила STORK со стандартными методами генетического анализа. Они протестировали 218 образцов и обнаружили, что точность STORK составляет от 98% до 100%.
В другом наборе из 60 образцов STORK на 100% совпал с результатами стандартного клинического тестирования.
Исследователи заявили, что STORK быстрее, чем используемые в настоящее время тесты, предоставляя результаты в течение нескольких часов, а не нескольких дней. Тест можно провести в клинике или больнице, а не отправлять его в лабораторию.
Исследователи отметили потенциальную полезность STORK для выявления генетических причин выкидыша. Сейчас генетическое тестирование рекомендуется только в том случае, если у человека было несколько выкидышей, но такой простой и экономически эффективный тест, как STORK, может быть предложен после одного выкидыша.
По словам исследователей, STORK также может упростить процесс ЭКО, позволяя быстро проверить жизнеспособность эмбрионов перед их замораживанием.