Ամերիկացի փորձագետներն ատամնաբույժներին կոչ են արել ավելի ուշադիր լինել բերանի խոռոչում կապիկի ծաղիկի ախտանիշների նկատմամբ
22 օգոստոսի, 2022  19:34
Կապիկի խաղիկն աճող գլոբալ խնդիր է, որը վերջերս արտակարգ իրավիճակ է հայտարարվել ԱՄՆ-ում հանրային առողջության ոլորտում: Դասական ախտանիշների՝ ջերմության, մկանային ցավի, այտուցված ավշային հանգույցների եւ ցան շարքում բերանի խոռոչի ախտահարում հանդիպում է դեպքերի մինչեւ 70 տոկոսում, գրում է News Medical Life Sciences-ը։
Անցյալ շաբաթ Ատամնաբույժների ամերիկյան ասոցիացիան խորհրդատվական հաղորդագրություն էր տարածել իր անդամների համար, որում ներկայացրել է Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնների հիմնական առաջարկությունները կապիկի ծաղիկի մասով: Ասոցիացիան ընդգծել է, որ ատամնաբույժների կողմից տասնամյակներ շարունակ օգտագործվող վարակի վերահսկման ստանդարտ նախազգուշական միջոցները, այդ թվում՝ ընդլայնված արձանագրությունները, որոնք ներդրվել էին COVID-19 համավարակի ժամանակ, շարունակում են ապահովել հիվանդների եւ անձնակազմի անվտանգությունը կապիկի ծաղիկի հետ կապված արտակարգ իրավիճակում։
Կապիկի ծաղիկն առավել հաճախ փոխանցվում է կենսաբանական հեղուկների հետ անմիջական շփման կամ հիվանդություն ունեցող մարդու մարմնի վրա առաջացած վերքերի միջոցով: Ավելի հազվադեպ այն կարող է տարածվել նաեւ այն նյութերի միջոցով, որոնք դիպել են մաշկի այդ վերքերին կամ խոցերին: Տարածման մեկ այլ սովորական եղանակ կարող է լինել սերտ շփումը շնչառական կաթիլներից արտազատումների հետ:
«Այժմ շատ կարեւոր է, որպեսզի բերանի խոռոչի խնամքի ծրագրերը, օրինակ, հիգիենիստների եւ ատամնաբուժական այլ մասնագետների համար նախատեսված ծրագրերը, տեղեկացված լինեն բերանի խոռոչում կապիկի ծաղիկի ախտանիշների մասին եւ հասկանան, թե ինչպես վարվել այդպիսի դեպքերի հետ»,- նշել է Սուրբ Ղուկասի անվան կլինիկայի դիմածնոտային վիրաբուժության բաժանմունքի ղեկավար Ուեյն Սոնդերսը:
Դեմքին վերքերը կարող են տարբեր քանակության եւ տարբեր տեղերում լինել։ Բերանի խոռոչի վնասվածքները նույնքան բազմազան են եւ կարող են լինել բերանի ցանկացած մասում, այդ թվում՝ լնդերին, լեզվին, այտերին, քիմքին եւ կոկորդին: Այդ վնասվածքները կարող են այլ հայտնի հիվանդություններ հիշեցնել, ինչպիսիք են պարզ հերպեսը, քաղցկեղային խոցերը, «ձեռք-ոտ-բերան» հիվանդության դեպքում առաջացող վնասվածքները կամ տրավմաները:
Կասկածելի վերքերի դեպքում հիվանդը կարող է դիմել առաջնային բուժօգնության բժշկի կամ շտապ օգնության կենտրոն՝ վերջնական թեստավորման համար, խորհուրդ է տալիս բժիշկ Սոնդերսը:

Американские эксперты призвали стоматологов быть внимательнее к симптомам оспы обезьян в полости рта
22 августа, 2022  19:34
Оспа обезьян является растущей мировой проблемой, недавно объявленной в США чрезвычайной ситуацией в области общественного здравоохранения.  Среди классических симптомов, включающих лихорадку, боли в мышцах, опухание лимфатических узлов и сыпь, поражение полости рта встречается до 70% случаев, пишет News Medical Life Sciences.
На прошлой неделе Американская стоматологическая ассоциация выпустила для своих членов консультацию, в которой передала основные рекомендации Центров по контролю и профилактике заболеваний по оспе обезьян.  Ассоциация  подчеркнула, что стандартные меры предосторожности по инфекционному контролю, используемые стоматологами на протяжении десятилетий, включая усиленные протоколы, которые были внедрены во время пандемии COVID-19, продолжают обеспечивать безопасность пациентов и персонала во время чрезвычайной ситуации, связанной с опой обезьян.
Оспа обезьян передается чаще всего через прямой контакт с биологическими жидкостями или повреждениями на теле человека, больного этим заболеванием. Реже она также может распространяться через материалы, которые касались этих повреждений кожи или язв.  Еще одним нередким способом распространения может быть тесный контакт с выделениями из капель дыхательных путей.
«В настоящее время очень важно, чтобы программы по уходу за полостью рта, например, те, которые готовят гигиенистов и других специалистов стоматологического профиля, были осведомлены и предупреждены о симптомах оспы обезьян в полости рта и понимали, как действовать в таких случаях», - отмечает доктор Уэйн Сондерс, руководитель отделения челюстно-лицевой хирургии клиники Святого Луки.
Поражения на лице могут варьироваться по количеству и расположению. Внутриротовые поражения столь же разнообразны и могут присутствовать в любой части полости рта, включая десны, язык, щеки, нёбо и горло.  Эти поражения могут напоминать другие известные заболевания, такие как простой герпес, раковые язвы, поражения при болезни «рука-нога-рот» или травмы.
При наличии подозрительных поражений пациент может быть направлен к врачу первичной помощи или в центр неотложной помощи для проведения окончательного тестирования, советует доктор Сондерс.