Սինգապուրում ստեղծվել է ռոբոտ, որը տարեցներին թույլ չի տալիս ընկնել
Սինգապուրի Նանյանի տեխնոլոգիական համալսարանի հետազոտողները ներկայացրել են նոր ռոբոտ, որը կարող է կանխատեսել տարեցների ընկնելը եւ բռնել նրանց ընկնելուց առաջ. սա կարեւոր քայլ է  աշխարհի արագ ծերացող բնակչության մասին հոգալու ոլորտում, գրել է The Washington Post-ը։
Նոր սարքը, որը նման է հաշմանդամի շարժիչավոր սայլակի, ունի մարդու ազդրերին հասնող կապիչներ եւ սարքեր, որոնք թույլ են տալիս որոշել, թե երբ է մարդն սկսում կորցնել հավասարակշռությունը։ Մարդիկ ամրացվում են անվտանգության գոտիներով, եւ երբ սկսում են կռանալ, ռոբոտը միացնում է դրանք՝ նրանց ընկնելուց ապահովելու համար։
Հետազոտողների խոսքով՝ սարքը շուկա դուրս գալու համար ֆինանսավորման հետ կապված խնդիրներ ունի, բայց այն նախատեսվում է թողարկել երկու տարի հետո։
Ռոբոտն ստեղծողներն ասում են, որ իրենց սարքը կարեւոր ձեռքբերում է, մանավանդ որ ընկնելու հետեւանքով կարող են առաջանալ լուրջ վնասվածքներ, անգամ կարող է մահացու ելք լինել։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ ընկնելը աշխարհում մահացության եւ ոչ միտումնավոր վնասվածքներից մահերի երկրորդ պատճառն է։ ԱՄՆ-ում 65 եւ ավելի բարձր տարիքի մարդկանց շրջանում ընկնելը առաջացող վնասվածքների եւ մահերի գլխավոր պատճառն է, վկայում են Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխման կենտրոնների տվյալները։
Սարքն ստեղծողների նպատակը կարգավորողի հավանությունն ստանալն է, որպեսզի այն վաճառվի աշխարհի հիմնական շուկաներում, այդ թվում եւ ԱՄՆ-ում։ Նրանք նախատեսում են ռոբոտի երկու տարբերակ թողարկել։ Մեկը հիվանդանոցային տարբերակն է, որը կունենա բարձրակարգ բազմաթիվ սարքեր եւ խցիկներ եւ կարժենա մոտ 20 000 դոլար, մյուսը տնական տարբերակն է, որի սարքերը եւ խցիկներն ավելի քիչ կամ պակաս որակյալ կլինեն։ Այն կարող է արժենալ 3 000-4 000 դոլար։

Изобретатели из Сингапура создали робота, спасающего пожилых людей от падения
Исследователи из Наньянского технологического университета в Сингапуре представили нового робота, который может предсказать падение и поймать пожилых людей до того, как они упадут, что может стать важным шагом в заботе о быстро стареющем населении мира, пишет The Washington Post.
Новое устройство, похожее на моторизованную инвалидную коляску, имеет ограждения, доходящие до бедра человека, и оснащено датчиками, позволяющими определить, когда человек начинает терять равновесие. Пользователи пристегиваются ремнями безопасности, и когда они начинают наклоняться, робот задействует их, чтобы удержать от падения.
По словам исследователей, устройство сталкивается со значительными проблемами финансирования для выхода на рынок, но его планируется выпустить через два года.
Изобретатели робота говорят, что их робот, предотвращающий падения, является важнейшим достижением, тем более что падения часто могут привести к серьезным травмам или летальному исходу.
По данным Всемирной организации здравоохранения, падения являются второй основной причиной смертности от непреднамеренных травм во всем мире. В США падения остаются главной причиной смертей, связанных с травмами, среди взрослых в возрасте 65 лет и старше, свидетельствуют данные Центра по контролю и профилактике заболеваний.
Цель изобретателей - получить одобрение регулятора для устройства на основных рынках по всему миру, включая США. Они планируют выпустить две версии робота. Одна из них - больничная версия, оснащенная множеством высококлассных датчиков и камер, которые отслеживают движения пожилого человека, и может стоить около 20 000 долларов. Другая - домашняя версия, в которой будет либо меньше датчиков и камер, либо они будут менее качественными, и может стоить от 3 000 до 4 000 долларов.