Ռուս գիտնականները, հետվիրահատական ​​շրջանում հյուսվածքների վերականգնման համար, հակաբիոտիկով հիդրոգել են ստեղծել
18 սեպտեմբերի, 2022  17:34
Սարատովի պետական ​​համալսարանի գիտնականները հակաբիոտիկով հիդրոգել են ստեղծել։ Այս մասին հոդված է հրապարակվել Pharmaceutics ամսագրում։
Գիտնականները նշել են, որ նոր հիդրոգելը երկարաժամկետ ազդեցություն ունի եւ կարող է օգտագործվել հյուսվածքների վերականգնման նպատակով։ Հեղինակները նշել են, որ իրենց ստեղծած հիդրոգելը անվնաս է մարմնի բջիջների համար եւ ոչնչացնում է բակտերիաները՝ չվնասելով հյուսվածքներին։
Ըստ նրանց՝ հիդրոգելը ստացվում է չոր փոշուց՝ այն ջրի մեջ 40/60 հարաբերակցությամբ նոսրացնելով։ Այնուհետեւ ավելացվում է հակաբիոտիկ: Դրանից հետո լուծույթը տաքացվում է մինչեւ ցանկալի ջերմաստիճանը եւ ստանում կայուն ձեւի պինդ հիդրոգել, ասել է հետազոտող Վալենտինա Պլաստունը։
Մասնագետը բացատրել է, որ հիդրոգելը նախատեսված է հետվիրահատական ​​շրջանում ինվազիվ միջամտության տարածքները ախտահանելու համար: 48 ժամվա ընթացքում այս նյութը արտադրում է ցեֆազոլինի բավարար քանակություն, որն անհրաժեշտ է մարմնի որոշակի տարածքում միկրոօրգանիզմները ամբողջությամբ ճնշելու համար:

Российские ученые создали гидрогель с антибиотиком для восстановления тканей в послеоперационный период
18 сентября, 2022  17:34
Ученые Саратовского государственного университета создали гидрогель с антибиотиком.  Статья о новой разработке опубликована в журнале Pharmaceutics.
Исследователи отметили, что новый гидрогель обладает длительным воздействием и его можно применять при реконструкции тканей.
Авторы разработки отмечают, что созданный ими гидрогель безвреден для клеток организма и уничтожает бактерии, не вредя самим тканям.
По их словам, гидрогель получают из сухого порошка, разводя его в воде в соотношении 40/60. Затем добавляется антибиотик. После этого раствор нагревается до нужной температуры и получает твердый гидрогель устойчивой формы, рассказала исследователь Валентина Пластун.
Она объяснила, что гидрогель предназначен для обеззараживания зон инвазивного вмешательства в послеоперационный период. На протяжении 48 часов это вещество выделяет достаточное количество цефазолина, необходимое для полного подавления микроорганизмов на конкретном участке тела.