Կանանց շրջանում սթրեսի, տագնապի եւ տխրության մակարդակը հասել է 10 տարվա առավելագույն մակարդակին․ հետազոտություն
24 սեպտեմբերի, 2022  23:52
Ամբողջ աշխարհում կանանց շրջանում սթրեսի, տագնապի եւ տխրության մակարդակը հասել է 10 տարվա առավելագույն մակարդակին, ասվում է նոր զեկույցում:
Կանանց բարեկեցության վերաբերյալ խոշորագույն հետազոտություններից մեկում վերլուծական Gallup ընկերությունը եւ Hologic, Inc. ընկերությունը միավորվել են աշխարհի 122 երկրներում ավելի քան 66 000 կանանց շրջանում հարցումներ անցկացնելու, գրում է USA Today-ը։
Հետազոտության հեղինակները պարզել են, որ 2021 թվականին հարցվածների 43 տոկոսը նշել է, որ անհանգստություն է զգում, 41 տոկոսը՝ սթրես, 32 տոկոսը՝ տխրություն եւ 26 տոկոսը՝ զայրույթ։
2020 թվականի համեմատ՝ կանանց շրջանում տագնապը, սթրեսը եւ զայրույթը աճել են 3 տոկոսով, իսկ տխրությունը՝ 6 տոկոսով, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է այն բանից հետո, երբ տասը տարի առաջ Gallup World Poll -ը սկսեց հետեւել հուզական առողջությանը:
Հետազոտության հեղինակները նաեւ պարզել են, որ տղամարդկանց եւ կանանց միջեւ էմոցիոնալ առողջության տարբերությունն ընդլայնվել է անցած տարվա ընթացքում, եւ տղամարդկանց 39 տոկոսը նշել է, որ անհանգստության զգացում ունի, 39 տոկոսը՝ սթրեսի, 26 տոկոսը՝ տխրության, 21 տոկոսը՝ զայրույթի։
Փորձագետների խոսքով՝ զեկույցը ցույց է տալիս, որ կանայք կրում են համավարակի անհամաչափ մեծ հուզական բեռը, քանի որ շատ ընտանիքներ բախվել են գործազրկության, անկայուն կացարանների եւ բժշկական ծառայությունների ու երեխաների խնամքի ծառայությունների խափանումների:
Համավարակի ժամանակ ինչպես տղամարդիկ, այնպես էլ կանայք զանգվածաբար լքել են իրենց աշխատատեղերը, սակայն ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ տղամարդիկ ավելի արագ են վերադարձել աշխատանքի։
Աշխատանքի վիճակագրության բյուրոյի տվյալները ցույց են տալիս, որ 2020 թվականի փետրվարից կանանց համար 100 000 աշխատատեղ է կրճատվել, մինչդեռ 2022 թվականի հուլիսի դրությամբ տղամարդկանց համար կրճատվել է 132 000-ով ավելի աշխատատեղ, ըստ «Կանանց ազգային իրավաբանական կենտրոն» հասարակական կազմակերպության, որը զբաղվում է կանանց իրավունքների պաշտպանությամբ։
Փորձագետները նաեւ պնդում են, որ կանայք անհամաչափորեն շատ են տուժում ընտանեկան բռնության մակարդակի աճից, քանի որ դեպքերն ամբողջ աշխարհում աճել են 25-33 տոկոսով, վկայում է Արտակարգ բժշկության ամերիկյան ամսագիրը։

September 24, 2022  23:52
Stress, anxiety, worry, sadness and anger levels among women worldwide are at a 10-year high, according to a new report.
In one of the largest studies on women's well-being, analytics firm Gallup and Hologic, Inc. teamed up to survey more than 66,000 women in 122 countries, USA Today reported.
The study's authors found that in 2021, 43 percent of respondents said they felt anxiety, 41 percent said they felt stressed, 32 percent said they felt sad and 26 percent said they felt anger.
Compared to 2020, anxiety, stress and anger among women are up 3% and sadness is up 6%, a record high since the Gallup World Poll began tracking emotional health a decade ago.
The study authors also found that the gap in emotional health between men and women has widened over the past year: 39 percent of men report feeling anxious, 39 percent stressed, 26 percent sad and 21 percent angry.
Experts say the report shows that women bear a disproportionate emotional burden of the pandemic as many families faced joblessness, unstable housing, and disruptions in health care and child care services.
During the pandemic, both men and women left their jobs en masse, but studies show that men returned to work faster.
Data from the Bureau of Labor Statistics show that women's jobs have dropped by 100,000 since February 2020, while men have 132,000 more jobs as of July 2022, according to an analysis by the National Women's Law Center, a nonprofit organization that advocates for women's rights.
Experts also argue that women are disproportionately affected by rising rates of domestic violence, with a 25-33% increase worldwide, according to the American Journal of Emergency Medicine.