COVID-19 համավարակը հանգեցրել է անձնային փոփոխությունների մինչեւ 30 տարեկան չափահասների շրջանում
Ֆլորիդայի պետական համալսարանի բժշկական քոլեջի պրոֆեսորադասախոսական կազմի կողմից ղեկավարվող հետազոտական թիմը պարզել է, որ COVID-19 համավարակը անձնային փոփոխություններ է առաջացրել, հատկապես երիտասարդ չափահասների շրջանում:
Հետազոտությունը, որի արդյունքները հրապարակվել են PLOS ONE ամսագրում, ցույց է տվել, որ համավարակի հետեւանքով առաջացած համապոպուլյացիոն սթրեսը երիտասարդ չափահասներին դարձրել է ավելի մռայլ, ավելի հակված սթրեսի, ավելի քչախոս եւ չվստահող, ինչպես նաեւ՝ ավելի քիչ զուսպ ու պատասխանատու:
30 տարեկանից փոքր մասնակիցների ուսումնասիրությունը ցույց է տվել հասունության խախտում, որը դրսեւորվում է նեւրոտիզմի աճով եւ համավարակի վերջին փուլերում համաձայնողականության եւ բարեխղճության նվազմամբ: Միջին տարիքի մեծահասակների շրջանում (30-64 տարեկան) նույնպես փոփոխություններ են դիտարկվել, իսկ մեծահասակների ամենաավագ խմբում վիճակագրորեն նշանակալի փոփոխություններ չեն հայտնաբերվել:
Նախորդ հետազոտությունները հաստատել են վաղեմի վարկածն այն մասին, որ շրջակա միջավայրի ճնշումները համեմատաբար քիչ ազդեցություն ունեն անձի վրա, բայց այս ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ գլոբալ սթրեսային իրադարձությունը կարող է ազդել անձի վրա այնպես, ինչպես սովորաբար չեն ազդում ավելի տեղայնացված ճգնաժամային իրադարձությունները, ինչպիսիք են փոթորիկները եւ երկրաշարժերը:
Գիտնականները օգտագործել են 7109 այն մարդկանց անձնային երկայնական գնահատականները, որոնք մասնակցել են առցանց Understanding America Study հետազոտությանը՝ անձնային գծերը համեմատելով հինգ գործոնային մոդելով՝ նեյրոտիզմ, էքստրավերտություն, պատրաստակամություն, համաձայնություն եւ բարեխիղճություն: Ժամանակահատվածները չափվել են մինչեւ համավարակը (2014թ. մայիս - 2020թ. փետրվար), համավարակի սկզբում (2020թ. մարտ - դեկտեմբեր) եւ համավարակի վերջում (2021-2022թթ.):
Վերլուծությունը ցույց է տվել համեմատաբար փոքր փոփոխություն նախահամավարակի եւ վաղ համավարակի գնահատականների միջեւ, ընդ որում՝ նկատվել է նեյրոտիզմի միայն փոքր նվազում: Բայց երբ նախահամավարակային անձը համեմատվել է 2021-2022 թվականների տվյալների հետ, դիտարկվել է էքստրավերտիայի, բաց լինելու, համաձայնողականության եւ բարեխիղճության նվազում: Փոփոխությունները ստանդարտ շեղման մոտ մեկ տասներորդն են կազմել, որը համարժեք է անձի նորմատիվ փոփոխության մոտ մեկ տասնամյակի:

September 29, 2022  18:40
A research team led by faculty members at Florida State University College of Medicine found that the COVID-19 pandemic caused personality changes, especially in young adults.
The study, the results of which were published in the journal PLOS ONE, found that general population stress caused by the pandemic made young adults more moody, more prone to stress, less cooperative and trusting, and less composed and responsible.
A study of participants younger than 30 years showed impaired maturity, manifested by increased neuroticism and decreased agreeableness and conscientiousness in the later stages of the pandemic. Middle-aged adults (30 to 64 years old) also showed changes, and the oldest group of adults showed no statistically significant changes.
Previous studies have confirmed the long-standing hypothesis that environmental pressures have relatively little effect on personality, but this study shows that a global stressful event can affect personality in ways that more localized crisis events, such as hurricanes and earthquakes, typically do not.
The researchers used longitudinal personality assessments of 7,109 people who participated in the online Understanding America Study, comparing personality traits on a five-factor model: neuroticism, extraversion, openness, agreeableness and conscientiousness. Time periods before the pandemic (May 2014-February 2020), at the beginning of the pandemic (March-December 2020), and at the end of the pandemic (2021-2022) were measured.
The analysis showed relatively little change between pre-pandemic and early pandemic assessments, with only a slight decrease in neuroticism. But when pre-pandemic personality was compared with the 2021-2022 data, there were decreases in extraversion, openness, agreeableness, and conscientiousness. The changes were about one-tenth of a standard deviation, equivalent to about one decade of normal personality change.