• Latest news

Covid-19-ի դեմ Pfizer-ով պատվաստումից հետո 60-ամյա կինը հազվագյուտ կողմնակի ազդեցություն է ունեցել

2 հոկտեմբերի, 2022  19:23

Pfizer պատվաստանյութը ստանալուց հետո 60-ամյա մի կին սկսել է տառապել լեզվի վնասվածքներով, որոնց ախտանիշները վատթարացել են յուրաքանչյուր ներարկումից հետո:

Կողմնակի ազդեցությունները, որոնք ներառում էին նաեւ բերանի չորացում եւ բորբոքում, այնքան ցավոտ են եղղել, որ կինը չի կարողացել ուտել անգամ: Բժիշկները ինը ամիս փորձել են գտնել մեղավորին, որի ընթացքում կինը նիհարել է 8 կգ։

Նրա մոտ ախտորոշվել է Սյոգրենի համախտանիշ, ինչի դեպքում իմունային համակարգը չի աշխատում եւ վնասում մարմնի առողջ մասերը: Նրա ախտանշանները վերջապես վերացել են տեղային ստերոիդների վեցշաբաթյա կուրսից հետո:

Բժիշկները նկարագրել են հազվադեպ կողմնակի ազդեցությունը անցյալ ամիս ամերիկյան Journal of Case Reports ամսագրում հրապարակված զեկույցում: Հիվանդը ստացել է պատվաստանյութի երեք չափաբաժին:

Նմանատիպ ախտանշաններ են գրանցվել նաեւ կորոնավիրուսով վարակված հիվանդների մոտ՝ տալով «covid linge» անվանումը։

Հետևեք NEWS.am Medicine-ին Facebook-ում և Twitter-ում


 
  • Տեսանյութեր
 
 
  • Իրադարձությունների օրացույց
 
 
  • Արխիվ
 
  • Ամենաընթերցվածը

ամիս

շաբաթ

օր

 
  • Հետեվեք մեզ Ֆեյսբուքում
 
  • Հարցում
Վստահու՞մ եք արդյոք ժողովրդական բժշկությանը։
Այո, գրեթե միշտ ժողովրդական բժշկությանն եմ դիմում։
Որոշ ճիշտ բաներ ժողովրդական բժշկության մեջ երեւի կան։
Ոչ, միայն գիտահեն բժշկությանն եմ վստահում։