Ընդհանրապես ալկոհոլ չօգտագործած մարդկանց համար թուլամտության հավանականությունն ավելի մեծ է
Մարդիկ, ովքեր ոգելից խմիչքներ չեն օգտագործում, ավելի շատ են ենթակա ծերունական թուլամտություն ունենալուն, վկայում է 15 միջազգային հետազոտությունների  կոհորտային ուսումնասիրությունը։ Գիտնականները պարզել են, թե արդյոք ալկոհոլի օգտագործումը մեծացնում է թուլամտության առաջացման վտանգը։
Հետազոտությունում ներառվել է 24 478 մարդ, որոնց միջին տարիքը 71,8 է եղել։ Նրանց 58,3 տոկոսը կանայք էին, իսկ 54,2 տոկոսը հետազոտության ժամանակ շարունակում էր ալկոհոլ օգտագործել։
Ուսումնասիրության տվյալներով՝ թուլամտության առաջացման վտանգն ավելի բարձր էր այն անձանց շրջանում, որոնք ոգելից խմիչքներ չէին օգտագործել, քան նրանց շրջանում, որոնք առիթից առիթ էին օգտագործել ալկոհոլ կամ օգտագործել էին թեթեւակի եւ անգամ չափավոր։ Ընդհանուր առմամբ, տղամարդկանց համար թուլամտության ռիսկն ավելի բարձր էր, քան կանանց։ Ընդ որում՝ կանանց մոտ ընդհանրապես չի հայտնաբերվել կապ ալկոհոլի օգտագործման եւ թուլամտության միջեւ։
Հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ ալկոհոլ չօգտագործելը կարող է մեծացնել թուլամտության հավանականությունը։ Բացի այդ, որեւէ ապացույց չի հայտնաբերվել, որ օգտագործվող ալկոհոլի քանակն ազդում է թուլամտության առաջացման վրա։ Հետազոտողներն ընդգծել են, որ իրենց արդյունքները պետք է կոորդինացվեն այլ հետազոտությունների հետ, որոնք տեղեկացնում են ալկոհոլի չափավոր օգտագործման եւ ուղեղի վատ աշխատանքի կամ օնկոլոգիական հիվանդությունների միջեւ կապի մասին։
Ընթացիկ հետազոտության արդյունքները նախատեսված չեն ալկոհոլի օգտագործումը խրախուսելու համար, այլ դրա փոխարեն կասկածի տակ են դնում այն, թե արդյոք ալկոհոլի օգտագործման նվազեցման վերաբերյալ ընթացիկ հանձնարարականները 60-ից բարձր տարիքի մարդկանց համար արդյունավետ են՝ թուլամտության կանխման առումով։

People who do not drink alcohol at all have higher risk of dementia
People who do not drink alcohol have an increased risk of senile dementia, a cohort analysis of 15 international studies found. Researchers determined whether alcohol consumption increases the risk of developing dementia.
The study included 24,478 people whose average age was 71.8 years. Among them, 58.3% were women, and 54.2% continued to drink alcohol during the study.
According to the analysis, the risk of developing dementia was higher among abstainers than among occasional, mild or even moderate drinkers. In general, men had a higher risk of dementia than women. In women, however, there was no association at all between alcohol consumption and dementia.
The results of the study indicate that abstinence from alcohol can increase the risk of dementia. In addition, no evidence was found that the amount of alcohol consumed affected the risk of developing dementia. The researchers emphasize that their results should be coordinated with other studies that report an association between moderate alcohol consumption and poor brain health or cancer.
The results of the current study are not intended to encourage alcohol consumption, but instead question whether current recommendations to reduce alcohol consumption for people over 60 are an effective approach to preventing the development of dementia.