Օմեգա-3 ճարպաթթուները բարելավում են ուղեղի առողջությունը միջին տարիքում
Գիտնականները նշել են ձկան եւ օմեգա-3 ճարպաթթուների այլ աղբյուրների օգտագործման եւս մեկ օգուտի մասին։ Պարզվել է, որ օմեգա-3-ը պահպանում է ուղեղի առոջղությունը եւ բարելավում իմացական գործառույթները միջին տարիքում։ Այս մասին նշվել է Տեխասի համալսարանի Բժշկական գիտությունների կենտրոնի գիտնականների հոդվածում, որը հրապարակվել է Neurology ամսագրում, որի ամփոփագիրը ներկայացվել է MedicalXpress-ում։
Հոդվածի համաձայն՝ օմեգա-3-ի որոշ քանակության առկայությունն էրիթրոցիտներում կապված է եղել ուղեղի առողջ կառուցվածքի եւ կոգնիտիվ գործառույթի հետ՝ 40-50 տարեկան առողջ կամավորականների շրջանում։
2 183 կամավորականների միջին տարիքը 46 էր։ Օմեգա-3 ճարպաթթուների խտության մակարդակը էրիթրոցիտներում համեմատել են ՄՌՏ-ի արդյունքների եւ ուղեղի ծերացման իմացական մարկերների ուսումնասիրության հետ։ Հետազոտողները նաեւ որոշել են էրիթրոցիտների օմեգա-3-ի խտության ազդեցությունն այն կամավորականների վրա, որոնք APOE4 գենի կրող են, որը կապված է Ալցհեյմերի հիվանդության բարձր ռիսկի հետ։
Պարզվել է, որ անգամ ավելի երիտասարդ տարիքում, եթե դիետան ներառում է օմեգա-3 ճարպաթթուների որոշակի քանակություն, ուղեղը կարող է ապահովված լինել պաշտպանությամբ, որը նկատվում է նաեւ միջին տարիքում։ Օմեգա-3-ի ավելի բարձր ինդեքսը կապված էր հիպոկամպի ավելի մեծ ծավալների հետ, որը պատասխանատու է ուսուցման եւ երկարատեւ հիշողության կոնսոլիդացման համար։
Մեծ քանակությամբ օմեգա-3-ի օգտագործումը կապված էր ավելի լավ աբստրակտ մտածողության կամ բարդ հայեցակարգերը հասկանալու ունակության հետ՝ տրամաբանական մտածողության օգնությամբ։ DHA եւ EPA ճարպաթթուները պաշտպանել են նաեւ APOE4 կրողների ուղեղի առողջությունը։

October 7, 2022  12:39
Scientists have shown another benefit of eating fish and other sources of omega-3 fatty acids. It turns out that omega-3 keeps the brain healthy and improves cognitive function in middle age, said scientists at the University of Texas Health Science Center published in the journal Neurology.
The presence of some omega-3 in red blood cells was associated with healthy brain structure and cognitive function among healthy volunteers between the ages of 40 and 50.
The mean age of the 2,183 volunteers was 46 years. Levels of omega-3 fatty acid concentrations in red blood cells were compared with MRI scans and analysis of cognitive markers of brain aging. The researchers also determined the effect of omega-3 red blood cell concentrations on volunteers who were carriers of the APOE4 gene, which has been linked to an increased risk of Alzheimer's disease.
They found that even at a younger age, if the diet included some omega-3 fatty acids, the brain could be protected, which is also seen in middle age. A higher omega-3 index was associated with greater amounts of the hippocampus, which is responsible for learning and consolidation of long-term memory.
Consumption of more omega-3 was linked to better abstract thinking or the ability to understand complex concepts through logical reasoning. DHA and EPA fatty acids also protected the brain health of APOE4 carriers.