Սրտանոթային հիվանդությունների ռիսկը նվազեցնելու համար գիտնականներն առաջարկել են սննդին ծաղիկներ ավելացնել
17 դեկտեմբերի, 2022  18:33
Սրտանոթային հիվանդությունների եւ դեմենցիայի ռիսկը նվազեցնելու համար իտալացի գիտնականներն առաջարկել են սննդին ծաղիկներ ավելացնել։ Նեապոլի Ֆրեդերիկ II համալսարանի գիտնականների հետազոտությունը հրապարակվել է Plants ամսագրում:
Գիտնականները վերլուծել են ավելի քան 250 բուսատեսակների տվյալները։ Ամենաշատ տեղեկատվություն գիտնականները գտել են շամբուկի ծաղիկների օգտագործման մասին։ Դրանք հարուստ են բուսական ֆենոլներով, որոնք հակազդում են օրգանիզմում բորբոքմանը եւ նվազեցնում աթերոսկլերոզի եւ հոդերի հիվանդությունների վտանգը։
Խատուտիկները, որոնք հանդիպում են ամբողջ աշխարհում (բացի Անտարկտիդայից), նույնպես կարող են օգտագործվել խոհարարության մեջ եւ հակաօքսիդանտների աղբյուր դառնալ։ Թավշածաղիկներն ունեն հակաբորբոքային, հակամանրէային եւ վերքերը բուժող հատկություն։ Ենթադրվում է, որ դրանք նաեւ նվազեցնում են արյան մեջ շաքարի ու լիպիդների մակարդակը:
Հետազոտությունը բացահայտում է ուտելի ծաղիկների ներուժը՝ որպես շատ հիվանդությունների կանխարգելման լրացուցիչ միջոց։ Հեղինակները կարծում են, որ ծաղիկները կարելի է օգտագործել նաեւ մաշկի երիտասարդացման միջոցներ արտադրելու, տարեցների իմունիտետը բարձրացնելու եւ նեյրոդեգեներացիան կանխելու կամ մեղմելու համար:

Для снижения риска сердечно-сосудистых заболеваний ученые предложили добавлять в еду цветы
Для снижения риска сердечно-сосудистых заболеваний и деменции итальянские ученые предложили добавлять в еду цветы. Исследование ученых из Неаполитанского университета имени Фридриха II опубликовано в журнале Plants.
Ученые проанализировали данные о более чем 250 видах растений. Больше всего информации ученые нашли об употреблении цветков бузины. Они богаты растительными фенолами, которые противодействуют воспалению в организме и снижают риск развития атеросклероза и болезней суставов.
Одуванчики, которые встречаются по всему миру (кроме Антарктиды), также могут найти применение в кулинарии и стать источником антиоксидантов. Бархатцы обладают противовоспалительными, противомикробными и ранозаживляющими свойствами. Предполагается, что они также могут снижать уровень сахара и липидов в крови.
Исследование раскрывает потенциал съедобных цветов в качестве дополнительного средства профилактики многих заболеваний. Авторы считают, что цветы также можно использовать для производства средств для омоложения кожи, стимуляции иммунитета у пожилых людей и предотвращения или смягчения нейродегенерации.