Կինը 5 ամսում նիհարել է 19 կիլոգրամով՝ շնորհիվ 80:20 կանոնի (ֆոտո)
Մեծ Բրիտանիայից մի կին պատմել է, թե ինչպես է իրեն հաջողվել 5 ամսում նիհարել 19 կիլոգրամով՝ շնորհիվ 80:20 կանոնի, հաղորդում է 7News-ը:
2020 թվականի փետրվարին 25-ամյա Ստեֆանի Նետոյի հայրը մահացել է։ Դրանից հետո նա դադարել է հետեւել իրեն եւ ավելի ու ավելի է սկսել ուտում սթրեսից։ Անհաջող հարաբերությունները միայն վատթարացրել են նրա վիճակը։ Չափից շատ ուտելուն ավելացել է ալկոհոլի չարաշահումը։ Շուտով նա գիրացել է մինչեւ 79 կիլոգրամ։
Նրան սկսել է տանջել շնչահեղձությունը, իսկ ավելորդ քաշը խանգարել է համապատասխան հագուստ ընտրել։ «Հիշում եմ, թե ինչպես էի ռեստորանում նստած մորս ու նախկին սիրեցյալի հետ, եւ որոշ աղջիկներ շշնջում էին, թե որքան գեր եմ ես»,-հիշում է նա։ Գիտակցելով խնդիրը՝ Նետոն որոշել է փոխել ապրելակերպը։ Նա սկսել է մարզվել եւ փորձել նիհարելու տարբեր մեթոդներ։ Սկզբում կինը փորձել է սննդակարգից բացառել ածխաջրերն ու արագ սնունդը եւ մարզումներ է արել, սակայն՝ ապարդյուն։
Նա արդյունքի է հասել, երբ սկսել է հետեւել 80:20 կանոնին: Ըստ նրա՝ դիետայի 80 տոկոսը պետք է լինի տնական սննդարար սնունդ, իսկ 20 տոկոսը՝ պատրաստի սնունդ։
Այժմ Նետոն նախաճաշին ուտում է մրգերով շիլա, լանչին՝ ձվածեղով բլիթներ, ընթրիքին՝ սաղմոն բրնձով եւ բանջարեղենով: Որպես խորտիկ՝ նա իրեն թույլ է տալիս ցածր կալորիականությամբ պաղպաղակ, գրանոլա, սպիտակուցային յոգուրտներ եւ այլ ցածր կալորիականությամբ սնունդ: Կինը օրական 10 հազար քայլ է կատարում, ամեն օր սպորտով է զբաղվում եւ շաբաթական չորս անգամ ուժային մարզումներ է կազմակերպում։

Woman loses 19 pounds in five months thanks to 80/20 rule
A woman from the United Kingdom told how she managed to lose 19 pounds in five months thanks to the 80/20 rule, 7News reported.
In February 2020, 25-year-old Stephanie Neto's father died. After that, she stopped taking care of herself and ate more and more out of stress. The unhappy relationship she was in at the time only made it worse as she was abusing alcohol. Soon she gained weight to 79 kilograms.
She began to suffer from shortness of breath, and her excess weight made it difficult to find the right clothes.
After realizing the problem, Neto decided to change her lifestyle. She began exercising and trying different methods of losing weight. At first she tried to eliminate carbohydrates and fast foods from her diet, and did cardio workouts, but this proved ineffective.
The effect appeared when she began to follow the 80/20 rule. According to that rule, 80 percent of her diet should consist of nutritious, homemade foods, and 20 percent should consist of ready-to-eat foods that she could indulge in.
Neto now eats porridge and fruit for breakfast, bagels and scrambled eggs for lunch, and salmon and rice and vegetables for dinner. As a snack, she allows herself low-calorie ice cream, granola, protein yogurts, and other low-calorie foods. The woman walks 10,000 steps a day, exercises daily, and does weight training four times a week.
Although she hardly restricts herself, it doesn't turn into a problem. Usually people think you have to eat less to lose weight, but really you just have to consume fewer calories than your body processes, Neto explains. She says she feels stronger, happier and healthier than ever.