Ինչո՞ւ է վերջին 150 տարում իջել մարդու մարմնի ջերմաստիճանը
ԱՄՆ հետազոտողները պարզել են, որ մարկանց մարմնի ջերմաստիճանը վերջին 150 տարիներին կարող էր իջնել աղիների միկրոբիոմի փոփոխությունների պատճառով։ Միչիգանի համալսարանի գիտնականների հոդվածը հրապարակվել է American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine-ում։
Մարմնի ջերմաստիճանը տարբեր մարդկանց մոտ կարող է տարբեր լինել, բայց ընդհանուր առմամբ մարդու մարմնի բազային ջերմաստիճանն անհայտ պատճառներով իջել է 1860-ական թթ. ի վեր։
Կենսաբաններն օգտագործել են սեպսիսի (այն երբեմն անվանում են արյան վարակում) պատճառով հոսպիտալացված 116 պացիենտների բժշկական թերթիկների տվյալները։ Պացիենտների աղիների միկրոբիոմը խիստ տարբեր է եղել։
«Ցանկացած երկու պացիենտի գենոմները նման էին ավելի քան 99 տոկոսով, այն դեպքում, երբ աղիների մանրէների կազմը կարող է տարբեր լինել տառացիորեն 0 տոկոսով»,- ասել է հետազոտության ղեկավար Քեյլ Բոնգերսը։
Գիտնականները պարզել են, որ աղիների մանրէների կազմի տարբերակներն ազդել են պացիենտների մարմնի ջերմաստիճանի վրա։ Մինչ այդ ապացուցվել էր, որ սեպսիսի դեպքում ողջ մնալու հնարավորությունները կախված էին մարմնի ջերմաստիճանից։
Lachnospiraceae մանրէները առավել սերտ են կապված բարձր ջերմաստիճանի հետ։ Հայտնի է, որ դրանց արտածած մետաբոլիտները հայտնվում են արյան հոսքի մեջ եւ ազդում իմունային պատասխանի ու օրգանիզմում նյութափոխանակության վրա։ Իրենց արդյունքները հաստատելու համար գիտնականները նորմալ մկներին համեմատել են այն մկների հետ, որոնց մոտ ոչնչացվել էին աղիների մանրէները։
Սեպսիսին ջերմաստիճանային արձագանքն ավելի թույլ էր ստերիլ մկների պարագայում։ Ջերմաստիճանային արձագանքի տարբերություններն առնչվում էին այն մանրէների ընտանիքի (Lachnospiraceae) հետ, ինչ եւ մարդկանց պարագայում։
Հետազոտությունն ընդգծում է աղիների միկրոբիոմի թերագնահատված դերը մարմնի ջերմաստիճանի կարգավորման գործում եւ կարող է բացատրել մարդու մարմնի ջերմաստիճանի նվազումը վերջին 150 տարում 0.3 աստիճանով ըստ Ցելսիուսի։ Ինչպես նշել են գիտնականները, մարդու գենետիկան էական փոփոխություններ չի կրել վերջին 150 տարիներին, բայց փոփոխությունները սննդի, հիգիենայի եւ հակաբիոտիկների հետ կապված՝ խոր ազդեցություն են թողել մեր աղիքային մանրէների վրա։

January 24, 2023  15:27
Researchers in the U.S. have found that people's body temperature may have dropped over the past 150 years due to changes in the gut microbiome. An article by scientists from the University of Michigan was published in the American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.
Body temperature may vary from person to person, but overall, the average basal human body temperature has declined since the 1860s for unknown reasons.
Biologists used data from the medical records of 116 patients hospitalized with sepsis (sometimes called blood poisoning). The patients' gut microbiota varied widely.
The genomes of any two patients were more than 99% identical, while the composition of gut bacteria can overlap by literally 0%, said study leader.
Researchers found that variations in the composition of gut bacteria affected patients' body temperature. It had previously been shown that the chances of survival in sepsis depended on body temperature.
Lachnospiraceae bacteria have been most closely associated with fever. The metabolites they produce are known to enter the bloodstream and affect the immune response and metabolism in the body. To confirm their findings, the scientists compared normal mice with identical mice that had had their gut bacteria eliminated.
The temperature response to sepsis was weaker in the sterile mice. Differences in temperature response correlated strongly with the same family of bacteria (Lachnospiraceae) as in humans.
The study highlights the underestimated role of the gut microbiome in regulating body temperature and may explain the decline in human body temperature over the past 150 years. As the scientists noted, human genetics have not changed significantly in the past 150 years, but changes in diet, hygiene and antibiotics have had a profound effect on our gut bacteria.