Թույլատրվում է նույն օրը կորոնավիրուսի դեմ բուստերային պատվաստանյութ  եւ գրիպի դեմ պատվաստանյութ ստանալ․ Օնիշչենկո
24 հունվարի, 2023  18:15
Թույլատրվում է նույն օրը կորոնավիրուսի դեմ բուստերային պատվաստանյութ  եւ գրիպի դեմ պատվաստանյութ ստանալ։ Դա համապատասխանում է պատվաստանյութերի հետ կապված համաշխարհային պահանջներին։ Այս մասին Մոսկվա-Մինսկ-Երեւան-Բիշքեկ-Թբիլիսի տեսակամրջի ժամանակ հայտարարեց Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս Գենադի Օնիշչենկոն։
Նա պարզաբանեց, որ իմունային համակարգի ծանրաբեռնվածություն չի լինի։
«Մենք այսօր ունենք բինար համավարակ, կորոնավիրուս, որը շարունակվում է արդեն երրորդ տարին։ Այս երեք տարիների ընթացքում եղել է 8 համավարակային աճ»,-նշեց ակադեմիկոսը։
Օնիշչենկոն հավելեց, որ այժմ նկատվում է ութերորդ աճը,  եւ այն հեշտությամբ վարակում է մարդկանց:
«Ներկայիս շտամն առավել հաղթահարվող իմունիտետն է։ «Սպուտնիկ» պատվաստանյութը դրանից պաշտպանում է միայն 40 տոկոսով, այն դեպքում, երբ առաջին շտամների դեպքում այդ թիվը 90 տոկոսի մակարդակում էր»,-նշեց գիտնականը։
Նրա խոսքով՝ 21-րդ դարում սա կորոնավիրուսի արդեն երրորդ գալուստն է։
«Կորոնավիրուսի պաշտոնական գրանցման ողջ ընթացքում երկրի վրա գրանցվել է հիվանդացության 668 մլն 967 հազար 340 դեպք, մահացել է ավելի քան 6 մլն 739 մարդ։ Այն պատճառով, որ կորոնավիրուսը թույլ չի տվել առողջապահությանը նորմալ աշխատել, մահացել է եւս 14,6 միլիոն մարդ»,-նշեց Օնիշչենկոն։
Վիրուսների դեմ պայքարելու համար նա խորհուրդ տվեց ինտերֆերոն ընդունել, բժշկական դիմակներ կրել, նորմալ քնել, նորմալ սնվել, մուլտիվիտամիններ ընդունել, հետեւել քաշին, կոփվել։

Onishchenko: COVID-19 booster and flu vaccine are allowed on the same day
Coronavirus booster and flu vaccine can be given on the same day, it is allowed by the world requirements for vaccination, Gennady Onishchenko, an academician of the Russian Academy of Sciences, said this during a Moscow-Minsk-Erevan-Bishkek-Tbilisi video conference.
He explained that the immune system will not be overloaded.
"Today we have a binary pandemic, a continuing coronavirus, which has already marked its third anniversary in the human population. There have been eight epidemic spikes in those three years, but each time it has been less respectful of vaccines," the academician noted.
Onishchenko added that there is now an eighth surge, and it easily infects people.
"The current strain is the most overcoming immunity. The Sputnik vaccine only protects against it by 40%, whereas during the first strains this figure was at 90%," the scientist noted.
According to him, this is the third arrival of the coronavirus in the 21st century.
"During the entire period of official registration of the coronavirus, 668 million 967,340 cases of the disease have been recorded on Earth, and more than 6 million 739 people have died. Due to the fact that coronavirus did not allow health care to work properly, another 14.6 million people died," Onishchenko said.