Երբեմն ավելի կարեւոր է պարզապես լավ խոսքեր գտնել եւ բռնել քաղցկեղով հիվանդի ձեռքը. Ալեքսանդրու Էնյու
6 փետրվարի, 2023  23:30
Երբեմն ավելի կարեւոր է պարզապես լավ խոսքեր գտնել եւ բռնել քաղցկեղով հիվանդի ձեռքը, քան աշխարհի բոլոր դեղերն առաջարկել: Այս մասին NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Բժշկական ուռուցքաբանության եվրոպական միության (ESMO) գործադիր խորհրդի անդամ, Ուռուցքաբանության եվրոպական դպրոցի (ESO) նախագահ Ալեքսանդրու Էնյուն՝ պատասխանելով այն հարցին, թե Հայաստանում ինչն է ամենադժվարը ուռուցքաբանի աշխատանքում։
«Ուռուցքաբանի աշխատանքում ամենադժվարը պացիենտի խնդիրները հաղթահարել կարողանալն է, երբ իսկապես շատ քիչ բան ես կարող անել: Ուռուցքաբանության մեջ հաջողությունը այլ կերպ է գնահատվում, քան մյուս հիվանդությունների դեպքում, եւ մենք կարծում ենք, որ շատ բան ենք առաջարկում, բայց երբեմն ավելի կարեւոր է պարզապես լավ խոսքեր գտնել եւ բռնել քաղցկեղով հիվանդի ձեռքը, քան առաջարկել աշխարհի բոլոր դեղամիջոցները»,- ասաց նա։
Ալեքսանդրու Էնյուն Հայաստանում է Երրորդ Հայկական ուռուցքաբանական կոնգրեսին մասնակցելու համար։ Նա նշեց, որ ESO-ն ավելի քան 20 տարի զբաղվում է տարածաշրջանում կրթության զարգացմամբ։ «Վերջին 15 տարիների ընթացքում մենք ունեցել ենք նաեւ հայ մասնակիցներ։ Նրանցից շատերն այժմ այստեղ են՝ այս դահլիճում»,- ասաց նա։
Էնյուի խոսքով՝ ինքը տեսնում է գիտելիքներ ձեռք բերելու հայ ուռուցքաբանների ցանկությունը։ «Նրանք կրթական բոլոր միջոցառումներին մասնակցելու ցանկություն ունեն, եւ մենք մեծ հետաքրքրություն ենք տեսնում նրանց կողմից ինչպես իրենց գիտելիքները խորացնելու, այնպես էլ կապերն ընդլայնելու, այլ մարդկանց հետ ծանոթանալու եւ ուռուցքաբանության ոլորտում այլ երկրներում տեղի ունեցող իրադարձությունները հասկանալու համար, քանի որ ուզում են Հայաստանում բարելավել ուռուցքաբանության ոլորտը։ Ուստի Հայաստանից եկող մարդկանց մոտ ես մեծ հետաքրքրություն եմ տեսնում, եւ նույնիսկ ավելի մեծ հետաքրքրություն, քան, օրինակ, Ֆրանսիայից եկողների մոտ»,- ասաց նա։

Иногда важнее просто подобрать хорошие слова и держать больного раком человека за руку – Александру Эниу
6 февраля, 2023  23:30
Иногда важнее просто подобрать хорошие слова и держать больного раком человека за руку, чем предлагать все лекарства мира. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine заявил член исполнительного совета Европейского Общества Медицинской Онкологии (ESMO), председатель Европейской школы онкологии (ESO) Александру Эниу, отвечая на вопрос, что самое сложное в работе онколога.
«Самое сложное в работе онколога - это уметь справляться с проблемами пациентов, когда ты на самом деле мало что можно сделать. В онкологии успех измеряется иначе, чем в других болезнях, и мы считаем, что предлагаем многое, но иногда важнее просто подобрать хорошие слова и держать больного раком человека за руку, чем предлагать все лекарства мира», - сказал он.
Александру Эниу находился в Армении для участия в Третьем Армянском онкологическом конгрессе. Он отметил, что ESO занимаемся развитием образования в регионе уже более 20 лет. «В течение последних 15 лет у нас были и армянские участники. Многие из них сейчас находятся здесь, в этом зале», - сказал он.
По словам Эниу, он видит стремление онкологов Армении получать знания. «У них есть желание участвовать во всех образовательных мероприятиях, и мы видим большой интерес с их стороны как к углублению своих знаний, так и к расширению связей, знакомству с другими людьми и к пониманию того, что происходит в других странах в сфере онкологии, потому что они хотят улучшить сферу онкологии в Армении. Поэтому я вижу большой интерес, и даже возможно, больший интерес со стороны людей, приезжающих из Армении, чем, например, из Франции», - сказал он.