Հայտնաբերվել են հակաբիոտիկների նկատմամբ կայունության նոր գեներ
Շվեդ գիտնականները բազմաթիվ բնական միջավայրերում, ներառյալ մարդու եւ կենդանիների միկրոբիոմները, հայտնաբերել են հակաբիոտիկների նկատմամբ կայունության նոր լատենտային գեներով մանրէներ: Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Microbiome ամսագրում։
Չալմերսի տեխնիկական համալսարանի եւ Գյոթեբորգի համալսարանի հետազոտողները ենթադրում են, որ շրջակա միջավայրում առկա են բազմաթիվ բակտերիաներ՝ գեներով, որոնք նպաստում են միկրոօրգանիզմների դիմադրողականությանը հակաբիոտիկների նկատմամբ՝ անարդյունավետ դարձնելով հակամանրէային դեղամիջոցներով բուժումը: Այս գեների ամբողջությունը կոչվում է ռեզիստոմ:
Գիտնականները վերլուծել են բակտերիալ ԴՆԹ-ի 630 միլիարդ հաջորդականություններ ավելի քան 10 հազար մետագենոմային նմուշներում, որոնք մեկուսացված են տարբեր միջավայրերից, ներառյալ մարդու աղիքային միկրոբիոմը, մարդու մաշկի միկրոբիոմը, հողը եւ մաքրման կայանները:
Պարզվել է, որ բոլոր նմուշներում գերակշռել են լատենտային դիմադրողականության գեները։ Միջուկային ռեզիստոմ ձեւավորող ամենահաճախ հանդիպող գեների շարքում հայտնաբերվել են ինչպես լավ բնութագրված, այնպես էլ լատենտային գեներ։ Բացի այդ, հաճախ հանդիպող լատենտային գեներից մի քանիսը հայտնաբերվել են միանգամից մի քանի պաթոգեններում, այդ թվում՝ Pseudomonas aeruginosa, Salmonella enterica եւ Campylobacter spp-ում:
Հետազոտողները նկարագրել են մի քանի լատենտային գեներ, որոնք տարածված են տարբեր միջավայրերի համար եւ առկա են մարդու համար պաթոգեն միկրոօրգանիզմներում: Պարզվել է, որ դրանք տեղակայված են շարժական գենետիկական տարրերի՝ ԴՆԹ-ի հաջորդականությունների վրա, որոնք կարող են տեղաշարժվել բակտերիալ գենոմի ներսում։ Դրանք ներառում են կոնյուգատիվ տարրեր, որոնք ունակ են կտրել իրենց քրոմոսոմներից եւ ներթափանցել այլ բակտերիաներ։
Կեղտաջրերի միկրոբիոմներն ունեն զարմանալիորեն մեծ ռեզիստոմ, ինչը այս միջավայրը պոտենցիալ բարենպաստ է դարձնում լատենտային գեների տարածման համար: Սա հսկայական պահեստարան է, որտեղ կարող են առաջանալ հակաբիոտիկների նկատմամբ կայուն պաթոգեն միկրոօրգանիզմներ:

Найдены новые гены устойчивости к антибиотикам
Шведские ученые идентифицировали бактерии с новыми латентными генами устойчивости к антибиотикам во многих природных средах, включая микробиомы человека и животных. Результаты исследования опубликованы в журнале Microbiome.
Исследователи из Технического университета Чалмерса и Гетеборгского университета предполагали, что в окружающей среде присутствует множество бактерий с генами, которые способствуют устойчивости микроорганизмов к антибиотикам, что делает лечение противобактериальными препаратами неэффективным. Совокупность этих генов называют резистомом. Отдельно выделяются так называемые латентные гены резистентности, которые отсутствуют в современных базах данных и плохо охарактеризованы, что не позволяет специалистам правильно оценивать риски распространения устойчивых к антибиотикам патогенных микроорганизмов.
Ученые проанализировали 630 миллиардов последовательностей бактериальной ДНК более чем в 10 тысячах метагеномных образцов, выделенных из различных сред, включая кишечный микробиом человека, микробиом кожи человека, почву и очистные сооружения.
Оказалось, что во всех образцах преобладали латентные гены резистентности. Среди наиболее часто встречающихся генов, образующих ядерный резистом, были выявлены как хорошо охарактеризованные, так и латентные. Кроме того, некоторые из часто встречающихся латентных генов были обнаружены сразу у нескольких патогенов, включая Pseudomonas aeruginosa, Salmonella enterica и Campylobacter spp.
Исследователи охарактеризовали несколько латентных генов резистентности, общих для разных сред и присутствующих в патогенных для человека микроорганизмах. Выяснилось, что они расположены на мобильных генетических элементах — последовательностях ДНК, которые могут перемещаться внутри бактериального генома. К ним относят интегративные конъюгативные элементы, которые способны вырезать себя из хромосом и попадать в другие бактерии через горизонтальный перенос.
Микробиомы сточных вод имеют удивительно большой резистом, что делает эту среду потенциально благоприятной для распространения латентных генов резистентности. Это огромный резервуар, в котором могут возникать патогенные микроорганизмы с устойчивостью к антибиотикам.