Սոցիալական ցուցումով աբորտ. ընդունելի՞ է թե ոչ
Հղիության արհեստական ընդհատումը ծնողների ցանկությամբ Հայաստանում թույլատրված է մինչեւ 12 շաբաթականը, իսկ հղիության 12-22 շաբաթներում ընկած ժամանակամիջոցում աբորտը հնարավոր է միայն բժշկական եւ սոցիալական ցուցումներով:
Սոցիալական ցուցումները, որոնց NEWS.am Medicine-ը արդեն անդրադարձել է, ներառում են այնպիսի դեպքեր, ինչպիսին են ամուսնալուծությունը, կնոջ՝ ազատազրկման վայրում գտնվելը, ամուսնու մահը եւ այլն: Բազմաթիվ իրավապաշտպաններ չեն հասկանում, թե ինչպես է կարելի թույլ տալ սոցիալական ցուցումներով աբորտ անել հղիության 22-րդ շաբաթում, եթե 12 շաբաթական պտուղն արդեն ամբողջովին ձեւավորված է եւ, շատերի կարծիքով, կյանքի իրավունք ունի:
«Արդյոք մենք հենց 12 շաբաթականից ենք հասկանում պտղի կյանքի իրավունքը: Եթե այո, ապա ինչու ենք թույլ տալիս որոշակի սոցիալական ցուցումներ՝ 22 շաբաթականում հղիությունը ընդհատելու համար», - հարցնում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գլխավոր խորհրդական Աննա Սաֆարյանը:
Բայց արդյո՞ք արժե վերանայել հղիության արհեստական ընդհատման մասին օրենքը եւ հանել այնտեղից սոցիալական ցուցումով աբորտի իրավունքը:
Այս հարցին միանշանակ պատասխան տալ հնարավոր չէ:
Աննա Սաֆարյանի խոսքով՝ սոցիալական ցուցումները բազմաթիվ իրավապաշտպանների համար հասկանալի չեն: Նա նշում է, որ, եթե վերլուծենք այդ բոլոր սոցիալական ցուցումները, կտեսնենք, որ դրանք պետությանը հնարավորություն են տալիս իր վրայից որոշակի բեռ «գցել»: Բանն այն է, որ սոցիալական ցուցումները հիմնականում ներառում են այն դեպքերը, երբ կինը կարող է միայնակ մնալ եւ երեխայի խնամքի հետ կապված խնդիրներ ունենալ: Նման դեպքերում թե կնոջ, եւ թե նրա երեխայի համար պետք է հոգ տաներ պետությունը, ինչը մեր երկրում նախատեսված չէ:
Այդ իսկ պատճառով սոցիալական ցուցումներով աբորտն արգելելը խնդիրը չի. Նման քայլի գնալուց առաջ անհրաժեշտ է, որ պետությունն այպիսի պայմաններ ստեղծի, որ կինը՝ մայրը իրեն ապահով եւ ինքնավստահ զգա եւ այլ անձանցից կախվածության մեջ չլինի. Միայն այդ դեպքում սոցիալական ցուցումների կարիքը չի լինի, եւ դա հավանաբար կնպաստի թե ծնելիության աճին, եւ թե՝ սելեկտիվ աբորտների թվի նվազմանը:
ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի գործադիր ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանը, պատասխանելով NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հարցին, նույնպես նշել է, որ աբորտների սոցիալական ցուցումների խնդիրը միանշանակ չէ, եւ դրան կարելի է տարբեր կողմերից նայել:
Նրա խոսքով՝ քանի որ պետությունն իր վրա չի վերցնում միայնակ կնոջ ու իր երեխայի համար պատասխանատվությունը, եթե սոցիալական ցուցումներով աբորտն արգելվի, պատասխանատվությունը ծանր սոցիալական պայմաններում հայտնված միայնակ կնոջ եւ նրա երեխայի համար ստիպված է լինելու իր վրա վերցնել հասարակությունը: Արդյո՞ք մեր հասարակությունը պատրաստ է դրան:
Գարիկ Հայրապետյանը համաձայնվել է այն մտքի հետ, որ եթե երկրում համապատասխան պայմաններ ստեղծվեն, եւ կինը վստահ լինի, որ միայնակ չի մնա իր խնդիրներով, սոցիալական ցուցումներով աբորտների, ինչպես նաեւ շատ այլ պատճառներով արվող աբորտների թիվը նկատելիորեն կնվազի:

Допустим или нет аборт по социальным показаниям?
Искусственное прерывание беременности по желанию родителей в Армении разрешается до 12 недельного срока, а беременность на 12-22 неделе можно прервать только по показаниям медицинским и социальным.
Социальные показания, к которым  NEWS.am Medicine уже обращался, включают такие случаи, как развод родителей, пребывание женщины в местах лишения свободы, смерть мужа и т. д. Многие защитники прав человека не понимают как можно разрешать аборты по социальным причинам на 22 неделе беременности, тогда как на 12 неделе плод уже полностью сформирован и, по мнению многих, имеет право на жизнь.
«Должны ли мы принимать право плода на жизнь с 12 недели? Если да, почему мы разрешаем убивать по социальным показателям плод на 22 неделе беременности», - спрашивает главный советник омбудсмена Армении Анна Сафарян.
Надо ли пересмотреть закон об искусственном прерывании беременности и удалить из него право на аборт по социальным показателям.
На этот вопрос однозначного ответа нет.
По словам Анны Сафарян, социальные причины не понятны многим защитникам прав человека. Она отмечает, что если пересмотреть все социальные показатели, то можно заметить, что они дают возможность государственным органам снять с себя  определенное бремя. Дело в том, что социальные показания в основном включают те случаи, в  которых женщина может остаться один на один с проблемами, связанными по уходу за ребенком. В таких случаях заботу о матери и ребенке должно взять на себя государство, а это в нашей стране не предусмотрено.
По этой причине запрещать аборты по социальным показаниям не целесообразно. Прежде чем идти на такой шаг, необходимо, чтобы государство создало такие условия, при которых женщина, будущая мать, будет чувствовать себя в безопасности, а не зависеть от других людей. Только в этом случае отпадет необходимость в социальных показаниях. И это будет способствовать как росту рождаемости, так и сокращению числа селективных абортов.
Исполнительный представитель Фонда населения ООН Гарик Айрапетян, отвечая на вопрос корреспондента NEWS.am Medicine, также отметил, что проблема абортов по социальным показаниям неоднозначна, к ней можно относиться по-разному.
По его словам, пока государство не взяло на себя ответственность за мать-одиночку и ее ребенка – если запретить аборты по социальным показаниям – то ответственность за них ляжет на плечи общества. Готово ли наше общество к этому?
Гарик Айрапетян согласен с мыслью, что если  в стране создать соответствующие условия, и если женщина будет уверена, что она не одинока, то число абортов по социальным показаниям существенно сократится.