Թեթեւակի սննդի հաճախակի ընդունումները վատացնում են կոգնիտիվ ունակությունները. Nature
Հարավային Ավստրալիայի համալսարանի գիտնականները հայտնաբերել են, որ թեթեւակի սննդի հաճախակի ընդունումները վատացնում են կոգնիտիվ ունակությունները։ Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Nature Neuroscience ամսագրում։
Հետազոտության ընթացքում, որին մասնակցել են կամավորներ, գիտնականներն ուսումնասիրել են, թե ինչպես է սնունդ ընդունելու տարբեր ժամանակացույցերի հետեւելն ազդում մտավոր ունակությունների վրա։ Նրանք տեղեկություն են հավաքել հետազոտության մասնակիցների առողջական վիճակի մասին, գրանցել նրանց մարմնի հիմնական ֆիզիկական բնութագրերը (հասակը, քաշը, ծավալները) եւ խնդրել տեղեկացնել, թե ինչ հաճախակիությամբ են նրանք մի բան ուտում հիմնական սնունդն ընդունելու արանքում։ Դրանից հետո նրանց առաջարկել են թեստեր անցնել կոգնիտիվ ունակությունների գնահատման համար։
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ մարդիկ, ովքեր մշտապես մի բան ծամում են, ավելի վատ են հաղթահարել թեստերը, քան նրանք, ովքեր սննդի մշտական ռեժիմի են հետեւել։ Դա կարող է պայմանավորված լինել նրանով, որ սննդի մշտական ընդունումները հանգեցնում են արյան մեջ գլյուկոզայի անկայուն մակարդակի, ինչն, իր հերթին, բացասաբար է ազդում ուղեղի ակտիվության վրա։
Բացի այդ, գիտնականները նշել են, որ անընդհատ «ծամող» մարդիկ ավելի հաճախ են քաշ հավաքում։ Դա բացատրվում է նրանով, որ կալորիական կերակուրը միշտ չէ, որ ընկալվում է որպես հիմնական կերակրատեսակի լիարժեք փոխարինող։
Քաշի ավելացումից եւ մտավոր ունակությունների թուլացումից խուսափելու համար մասնագետները խորհուրդ են տալիս սահմանափակել քաղցր եւ ածխաջրային նախուտեստների օգտագործումը եւ նախընտրությունը տալ առողջ ուտելիքին, որը շաքար եւ բջջանյութ է պարունակում։ Նման կարգը կնպաստի արյան մեջ շաքարի կայուն մակարդակի պահպանմանը եւ ուղեղի գործունեության բարելավմանը։

Nature: частые перекусы ухудшают когнитивные способности
Ученые из Университета Южной Австралии обнаружили, что частые перекусы могут негативно сказываться на когнитивных способностях. Результаты исследования опубликованы в журнале Nature Neuroscience.
В ходе исследования с участием добровольцев ученые проанализировали, как следование различным графикам приема пищи влияет на умственные способности. Они собрали информацию о состоянии здоровья участников исследования, зафиксировали основные физические параметры (рост, вес, объемы) их тел и попросили сообщить, как часто участники перекусывают между основными приемами пищи. После этого испытуемым предложили пройти тесты на оценку когнитивных способностей.
Исследование показало, что люди, которые постоянно перекусывают, справились с тестами хуже тех, кто придерживается регулярного режима питания. Это может быть обусловлено тем, что постоянные перекусы приводят к нестабильному уровню глюкозы в крови, что, в свою очередь, негативно влияет на активность мозга.
Кроме того, ученые отметили, что люди, которые «кусочничают», чаще набирают лишний вес. Это объясняется тем, что калорийные перекусы не всегда воспринимаются как полноценная замена основному блюду.
Чтобы избежать увеличения веса и ослабления умственных способностей специалисты рекомендуют ограничить потребление сладких и углеводных закусок и отдавать предпочтение здоровым перекусам, содержащим белки и клетчатку. Такие перекусы способствуют поддержанию стабильного уровня сахара в крови и улучшают функционирование мозга.