«Ռոսբիոտեխ» համալսարանի կենսատեխնոլոգիայի եւ կենսաօրգանական սինթեզի արտադրանքի տեխնոլոգիայի ամբիոնի վարիչ Դմիտրի Կուլիկովը «ՌԻԱ Նովոստի»-ին պատմել է, թե ամեն օր որքան շոկոլադ կարելի է օգտագործել առողջությանը վնաս չպատճառելով։
«Սկսած երեք տարեկանից՝ կարելի է տալ բնական շոկոլադ՝ չգերազանցելով օրական 20-30 գրամը։ Ավելի մեծ տարիքում թույլատրվում է 50-60 գրամ, ցանկալի է մուգ շոկոլադ լրացուցիչ հավելումների նվազագույն քանակությամբ՝ թխվածքաբլիթ, մարմելադ, փքեցված բրինձ»,- ասել է Կուլիկովը։
Մասնագետի խոսքով՝ շոկոլադն ազդում է որպես փափուկ եւ անվտանգ տոնայնացնող միջոց՝ ի հաշիվ դրանում պարունակվող տեոբրոմին ալկալոիդի։ Ամենագլխավորն այն է, որ տոնայնացնում է եւ կախվածություն չի առաջացնում։ Այդ ալկալոիդը պաշտպանում է ատամների էմալը եւ մասնակցում դրա վերահանքայնացմանը։
Մուգ դառը շոկոլադը պրոանտոցիանիդների՝ հզոր հակաօքսիդանտների եւ եթերայուղերի աղբյուր է, դրանք բարձրացնում են «լավ» խոլեստերինի մակարդակն արյան մեջ եւ նվազեցնում «վատի» պարունակությունը, ինչը իջեցնում է սիրտ-անոթային հիվանդությունների եւ աթերոսկլերոզի առաջացման հավանականությունը։
Կարեւոր դեր է խաղում տրիպտոֆանը՝ ամինաթթու, որը խթանում է սերատոնինի արտադրությունը, դա բնական հակադեպրեսանտ է (երջանկության հորմոն)։ Մուգ շոկոլադն օրգամիզմից հեռացնում է կորտիզոլը եւ կատեխոլամինները, որոնք մասնակցում են սթրեսի առաջացմանը։ Բնական շոկոլադում կա կոֆեինի առավելագույն քանակությունը, ինչը թույլ է տալիս խթանել մարդու ակտիվությունը։
Կուլիկովն ավելացրել է, որ շոկոլադի գլխավոր թերությունը բարձր կալորիականությունն է (մոտ 500 կիլոկալորիա 100 գրամում), ինչպես նաեւ ավելացված շաքարի եւ ճարպի մեծ քանակությունը։ Այն չպետք է ուտեն նրանք, ովքեր պատրաստվում են նիհարել կամ շաքարային դիաբետ ունեն։

Названа предельная доза шоколада в день, выше которой начнутся проблемы
Заведующий кафедрой биотехнологии и технологии продукции биоорганического синтеза Университета РОСБИОТЕХ Дмитрий Куликов рассказал РИА Новости, сколько шоколада можно употреблять ежедневно без вреда для здоровья.
«Начиная с трех лет можно давать натуральный шоколад, не превышая 20-30 граммов в сутки. В более старшем возрасте допускается до 50-60 граммов, желательно темного шоколада с минимальным количеством дополнительных добавок: печенья, мармелада, помадок, воздушного риса», — рассказал Куликов.
По словам специалиста, шоколад действует как мягкое и безопасное тонизирующее средство за счет содержащегося в нем алкалоида теобромина. Самое главное — тонизирует, но не вызывает зависимости. Кроме того, этот алкалоид защищает эмаль зубов и участвует в ее реминерализации.
Также горький темный шоколад источник проантоцианидинов — мощных антиоксидантов и эфирных масел, повышающих концентрацию «хорошего» холестерина в крови и уменьшающих содержание «плохого», что снижает риск развития сердечно-сосудистых заболеваний и атеросклероза.
Важную роль играет триптофан — незаменимая аминокислота, которая стимулирует выработку серотонина — естественного антидепрессанта (гормона счастья). Темный шоколад выводит из организма кортизол и катехоламины, гормонов, участвующих в стрессовых реакциях. Соответственно, натуральный шоколад делает человека менее подверженным стрессу. В горьком шоколаде есть и небольшое количество кофеина, что позволяет мягко стимулировать активность человека.
Куликов добавил, что главный минус шоколада — его высокая калорийность (около 500 килокалорий на 100 граммов), а также большое количество добавленного сахара и жира. Его нельзя есть тем, кто собирается похудеть или болеет сахарным диабетом.