Ինչպես ձերբազատվել սթրեսից բնական միջոցներով
Բժիշկ Մեննի Ալվարեսը՝ Fox News-ի  «Առողջապահության նորությունների» գլխավոր խմբագիրը ներկայացնում է սթրեսից ձերբազատվելու բնական միջոցները։
Ձմեռն իր ցուրտ եղենակով հանդերձ լարված ժամանակահատված է, եւ ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են այդ ժամանակահատվածում տառապում սթրեսից: Սթրեսը բացասական է ազդում մեր առօրյա կյանքի եւ  առողջության վրա, եւ կարող է հանգեցնել բարձր զարկերակային ճնշման, ճարպակալման, սրտի հիվանդությունների, տագնապի եւ դեպրեսիայի:Վստահ եղեք, շատ բաներ կան, որոնք դուք կարող եք անել նախքան դեղահաբեր օգտագործելը:
1. Պասիֆլորա (Passiflora)
Պասիֆլորան դեռ վաղուց է հայտնի որպես տագնապի եւ անքնության դեմ կիրառվող միջոց, իսկ վերջին մի քանի հետազոտությունները ցույց տվեցին, որ այս բույսը իր արդյունավետությամբ իրականում կարող է համարժեք լինել սթրեսի բուժման համար օգտագործվող բեզոդիազեպիններին: Ենթադրվում է, որ պասիֆլորան աշխատում է, բարձրացնելով  գամմա-ամինոկարագաթթու (ԳԱՄԿԹ) կոչվող քիմիական նյութի մակարդակը գլխուղեղում: Այն իջեցնում է գլխուղեղի որոշ բջիջների ակտիվությունը, ինչի շնորհիվ էլ դուք ձեզ ավելի հանգիստ եք զգում:
Պասիֆլորան հասանելի է տարբեր ձեւերով՝ թուրմ, թեյ, հեղուկ։ Երեխաներին, հղիներին եւ կրծքով կերակրող կանանց այն խորհուրդ չի տրվում: Նախքան ձեր սննդակարգի մեջ պասիֆլորան ավելացնելը՝ խորհրդակցեք ձեր բժշկի հետ, հատկապես, եթե դուք այլ դեղամիջոցներ եք ընդունում:
2. Մերսում
Բոլորը սիրում են մերսում: Իսկ գիտե՞ք, որ հազարամյակների ընթացքում այն օգտագործվել է որպես սթրեթից ձերբազատվելու միջոց:  Չինացիները, առողջության լավացման նպատակով, կիրառել են մերսումը պաշարված էներգիայի ուղիները բացելու համար, իսկ Հիպոկրատը ՝ արեւմտյան բժշկության հայրը, տրորումն օգտագործել է բուժիչ նպատակներով:  Այսօր մենք կիրառում ենք մերսումը լարված մկանները թուլացնելու, ցավի թեթեւացման եւ արյունամատակարարման լավացման համար:
3.  Մեդիտացիա
Մեդիտացիան օրական զբաղեցնում է 15-ից 30 րոպե, որը հնարավոր է գտնել, նույնիսկ ամենալարված օրակարգի դեպքում: Այն շատ հասանելի է ՝ հաշվի առնելով, որ միակ պահանջվող գործիքը ձեր սեփական ուղեղն է: Ուղղակի մի քանի րոպեով առանձնացեք լռության մեջ, որպեսզի ձեր մտքերն ազատ աշխատեն կամ ուղղակի կենտրոնացեք ձեր շնչառության վրա:Այդ հանգիստ վիճակը կօգնի ձեզ դուրս գալ սթրեսից:
4.  Վարժություններ
Լինի դա յոգա, տայ-չի կամ վազք, ֆիզիկական վարժություններն աշխատում են, ինչպես եւ մեդիտացիան, քանի որ դա ձեր մտքերի հետ առանձնանալու ժամանակ է տալիս  (կամ հնարավորություն է տալիս մտքերը ազատ արձակել): Այնուամենայնիվ, ֆիզիկական վարժությունները նույնպես լրացուցիչ առավելություն ունեն ուղեղում էնդորֆինների ձերբազատման հարցում, ինչը լավացնում է ձեր տրամադրությունը: Այն նաեւ կանխարգելում է ճարպակալումը եւ առողջության հետ կապված այլ խնդիրները:
5.  Կազմակերպեք ձեր կյանքը
Կազմակերպումը կառավարման եւ հոգեկան հանգստության զգացողություն է տալիս: Հետազոտությունները ցույց տվեցին, որ միայն մեկ հայացքը թափթփված սենյակին կարող է մարդուն հունից հանել:
6.  Առողջ սնունդ կերեք
Ապացուցված է, որ անառողջ սնունդը, էլ չասած ճարպը, կարող է դեպրեսիա առաջացնել, այնպես որ հետեւեք ձեր սննդին: Առողջ սննդամթերքը եւ ամբողջական հացահատիկները կարող են լավացնել ձեր տրամադրությունը եւ էներգիա հաղորդել ողջ օրվա ընթացքում ծագած խնդիրների լուծման համար: Սթրեսի դեմ պայքարի ժամանակ հատկապես արդյունավետ են  մորին, նուշը եւ սաղմոնը, պնդում են գիտնականները։
7.  Սահմանափակեք ինտերնետի եւ հեռախոսի օգտագործումը
Անջատելով մեր հեռախոսները եւ ոդւրս գալով ինտերնետից՝  մենք, համենայն դեպս, կարող ենք արգելափակել սթրեսի պատճառ հանդիսացող որոշ ուղիներ:
8. Վիտամին B
Ինչպես հայտնի է, վիտամին B-ն նպաստում է ուղեղի եւ նյարդային համակարգի նորմալ գործունեությանը, ինչպես նաեւ օգնում է թուլանալ եւ պայքարել հոգնածության դեմ: Իրականում վիտամին B-ի անբավարարության ցուցանիշներն առաջացնում են գրգռողականություն, դեպրեսիա եւ  ապաթիա, եւ այդ ախտանշանները կանխարգելելու համար պետք է ուտել վիտամին B-ով հարուստ  սննդամթերք՝ ընկույզ, լյարդ, ձու, կաթնամթերք եւ լոբի:
9. Արոմաթերապիա
Որոշ դեպքերում որոշակի բույրեր կարող են վերացնել սթրեսը, բարձրացնել տրամադրությունը եւ օգնել կենտրոնանալ:  Այդ յուղերի թվին են պատկանում լավանդայի (նարդոսի), փշատերեւ ծառերի եւ հազրեվարդի (ռոզմարինի) յուղերը:
10. Քուն
Քունը  սթրեսի ամենակարեւոր  կարգավորիչն է: Քիչ քնելը մեզ դարձնում է ավելի դյուրագրգիռ, քմահաճ: Որոշ սննդամթերքներ, ինչպես օրինակ՝ բանանը, գետնանուշը, թուզը, կաթնամթերքը եւ հնդկահավը ձեզ կօգնեն քնել:  Բոլոր այս մթերքները տրիպտոֆան են պարունակում, որոնք անհրաժեշտ են մելատոնինի արտադրման համար: Բայց շատ մի կերեք քնելուց առաջ , քանի որ դա կարող է ռեֆյուքսի կամ այրոցքի հանգեցնել:

How to relieve stress with the help of natural remedies
Winter and the accompanying bad weather can be a stressful time for anybody, and more and more people are suffering from negative stress. Negative stress takes a toll on our daily lives and our health and can lead to high blood pressure, obesity, heart disease, anxiety and depression.
Rest assured, there are many things you can do before you run out to get a pill. Here’s a list of some of the most effective natural stress reducers.
1. Passionflower
While passionflower has long been considered a “folk remedy” for anxiety and insomnia, a few studies have shown that the herb may actually be comparable in effectiveness to benzodiazepine drugs, which are used to treat stress. Though not proven, it is believed that passionflower works by increasing levels of a chemical called gamma-aminobutyric acid (GABA) in the brain. This lowers the activity of some brain cells, making you feel more relaxed.
Passionflower is available in a variety of forms, including infusions, teas, liquid extracts and tinctures. It is not recommended for children or for women who are pregnant or nursing. Consult your doctor before adding it to your diet, especially if you are taking other medications.
2. Massage
Everybody loves a massage. But did you know that it’s been used as a stress reliever for thousands of years? Historically, the Chinese used massage to open blocked energy channels in order to improve health and Hippocrates, the “father of western medicine,” used friction for physical healing treatments. Today, we use massage to relax tense muscles, reduce pain and improve circulation.
3. Meditation
Meditation only takes 15 to 30 minutes a day, which is possible even in a packed schedule. It’s also incredibly affordable, considering the only tool you need is your own mind. Just give yourself some silent time to let your thoughts run free or just focus on your breathing. That small amount of peace in your day can help you deal with or even release stress.
4. Exercise
Whether it’s yoga, Tai Chi or running, exercise works much in the same way as meditation because it gives you the time to be alone with your thoughts (or an opportunity to let them go). However, exercise also has the added benefit of releasing endorphins into the brain, which improves your mood. It also prevents obesity and other health problems.
5. Organize your life
Organization offers a sense of control and peace of mind. Studies have shown the mere sight of clutter can put us on edge.
6. Eat healthy
It’s actually been proven that junk food can make us depressed (not to mention fat) so clean up your diet. Healthy foods like whole grains and protein can improve your mood and give you long-lasting energy to tackle everything that comes your way during the day. Foods that are especially effective for stress-busting include blueberries, salmon and almonds, according to scientists.
7. Limit Internet and cellphone use
By turning away from the Internet and shutting off our cellphones, we can at least block some of the channels from which stress can reach us.
8. B Vitamins
B vitamins are known to promote proper functioning of the brain and nervous system, as well as help induce relaxation and fight fatigue. In fact, indicators of B deficiency include irritability, depression and apathy, so to stave off those symptoms, increase your intake of foods rich in B vitamins. B vitamins are typically found in the germ and bran of cereal grains, as well as beans, peas, nuts, liver, eggs and dairy products.
9. Aromatherapy
In some cases, inhaling certain scents has been shown to have immediate stress relief effects by raising mood, reducing anxiety and aiding focus and concentration. Popular oils for stress relief and mental fatigue include lavender, cypress and rosemary.
10. Sleep
Sleep is the most important natural stress reducer of them all. Too little sleep leaves us cranky, irritable and on edge. Certain foods can also promote sleep, such as bananas, peanuts, figs, dairy and  turkey. These foods all contain tryptophans, a precursor for creating melatonin. However, avoid having a large meal close to bedtime, because it may result in reflux or heartburn.