Հայաստանում նկատելիորեն բարելավվել են վերարտադրողական առողջության ցուցանիշները
Հայաստանում վերջին տաս տարիների ընթացքում նկատելիորեն բարելավվել են վերարտադրողական առողջության ցուցանիշները, եւ ԱՀԿ չափորոշիչներով՝ այս ոլորտում իրավիճակը կարելի է համարել ոչ ճգնաժամային: Այս մասին այսօր, մարտի 26–ին,  լրագրողների հետ կայացած հանդիպման ընթացքում ասաց Առողջապահության նախարարության մայրական եւ վերարտադրողական առողջության պահպանման բաժնի պետ Գայանե Ավագյանը:
Նրա խոսքով՝ 2014 թվականին անցկացված վերջին հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ կանանց մոտ անպտղության ցուցանիշը կազմել է 14.8 տոկոս (4.3 տոկոս է կազմել առաջնային անպտղությունը, 10.5 տոկոս՝ երկրորդայինը):
Համեմատության համար նշենք, որ 2000 թվականին անցկացված առաջին հետազոտության ժամանակ անպտղության շատ բարձր ցուցանիշներ էին արձանագրվել՝ 31.9 տոկոս (3.4 տոկոս՝ առաջնային, 28,5 տոկոս՝ երկրորդային), տաս տարի անց, 2010 թվականին, ցուցանիշն արդեն կազմել էր 16.8 տոկոս (4.3 7 եւ 11.5 տոկոս):
Գայանե Ավագյանի խոսքով՝ ցուցանիշների այս աննախադեպ անկումը ( առնվազն երկու անգամ տաս տարվա ընթացքում) հնարավոր եղավ արձանագրել սեռավարակների կանխարգելման մի շարք պետական ծրագրերի, ինչպես նաեւ աբորտների ընդհանուր թվի նվազեցման շնորհիվ, ցուցանիշների բարելավմանը նպաստել են նաեւ հակաբեղմնավորիչ ժամանակակից  մեթոդների ներդրումը, ինչպես նաեւ օժանդակ վերարտադրողական տեխնոլոգիաների կիրառումը:  Եվս մեկ կարեւոր ծրագիր է 15 տարեկան տղաների եւ աղջիկների համալիր բուժզննումը, որը վերարտադրողական ախտաբանություններ հայտնաբերելու նպատակ ունի:
ԱՀԿ տվյալներով՝ վերարտադրողական առողջության իրավիճակը ճգնաժամային է համարվում 15 տոկոս եւ ավել ցուցանիշի դեպքում, այնպես որ մեր երկրում իրավիճակը կարելի է համարել ոչ ճգնաժամային, նշեց Գ.Ավագյանը՝ հավելելով, որ ձեռք բերածով, այնումենայնիվ, բավարարվել պետք չէ:
«Այժմ կա կառավարության որոշում, որը հնարավորություն է տալիս անապահով ընտանիքներին եւս օգտվել վերարտադրողական օժանդակ ծառայություններից: Այս ծրագիրը նախատեսված է անապահով ընտանիքների համար, որոնք անապահովության 30 եւ ավելի միավոր ունեն», - նշեց մասնագետը:
Գ. Ավագյանը առանձնացրեց նաեւ «Արագիլ» հիմնադրամի գործունեությունը, որն օգնում է վերարտադրողական խնդիրներ ունեցող զույգերին: Հիմնադրամի գործունեության եւ օժանդակ վերարտադրողական տեխնոլոգիաների ներդրման շնորհիվ Հայաստանում տարեկան 800-900 զույգ կարողանում է երեխա ունենալ, եւ սա, Գ.Ավագյանի խոսքով, տարեկան 40 000 երեխա ծնելիության մակարդակի ֆոնին շատ լուրջ ցուցանիշ է:

В Армении существенно улучшились показатели репродуктивного здоровья
В Армении за последние десять лет существенно улучшились показатели репродуктивного здоровья, и, согласно оценкам ВОЗ, сегодня в стране ситуацию в данной сфере можно считать некритической. Об этом на встрече с журналистами 26 марта сообщила начальник отдела охраны материнского и репродуктивного здоровья Министерства здравоохранения Армении Гаяне Авагян.
По ее словам, согласно последнему исследованию, проведенному в Армении 2014 году, показатель бесплодия у женщин составил 14.8% (4.3% -  первичное бесплодие, 10.5% - вторичное).
Для сравнения, в ходе первого исследования, проведенного в 2010 году, были получены очень высокие показатели: 31.9%  (3.4% - первичное бесплодие,  28.5% - вторичное). Спустя десять лет, в 2010 году, показатели уже значительно снизились: 16.8% (4.3% и 11.5%).
По словам, Г. Авагян, такого беспрецедентного снижения показателей (практически вдвое за10 лет) удалось достичь благодаря реализации ряда государственных программ по профилактике половых инфекций, снижению числа абортов, внедрению современных методов контрацепции, и, в конце концов, благодаря внедрению современных вспомогательных репродуктивных технологий. Еще одна важная программа, по оценке специалиста, направленная на раннее выявление репродуктивных патологий – это комплексное обследование мальчиков и девочек в возрасте 15 лет.
По оценке ВОЗ, критической ситуация с репродуктивным здоровьем считается при показателе 15% и выше, так что в Армении ситуацию уже можно считать некритической, отметила Г. Авагян, добавив, однако, что это «нас не успокаивает».
«Сегодня введено в обращение решение правительства Армении о предоставлении возможности необеспеченным семьям воспользоваться вспомогательными репродуктивными технологиями. Эта программа рассчитана на социально необеспеченные семьи, имеющие 30 и выше баллов», - сказала она.
Г.Авагян выделила также деятельность фонда «Арагил», который помогает бесплодным парам. Благодаря деятельности фонда и внедрению вспомогательных репродуктивных технологий в Армении в год 800-900 пар заводят детей, и это, по оценке Г. Авагян, при средней рождаемости 40 000 детей в год, довольно существенный показатель.