Սեպտեմբերի 30-ին կանցկացվի գիտաժողով Ղարաբաղի բուժքույրերի համար
Հայաստանի երրորդ միջազգային բուժքույրական համագումարի շրջանակում սեպտեմբերի 30-ին Լեռնային Ղարաբաղում բուժքույրերի համար գիտաժողով կանցկացվի: Այս մասին NEWS.am Medicine-ի թղթակցին պատմեց Վարդուհի Ավետիսյանը՝ Սիգմա Տետա Տաու բուժքույրական միջազգային պատվավոր միության Կայ Դելտա մասնաճյուղի նախագահը:
«Մենք ուզում ենք, որ Ղարաբաղի բուժքույրերը նույնպես տեղեկանան աշխարհի բոլոր նորամուծություններին ու հայտնագործություններին»,- նշեց նա:
Սեպտեմբերի 27-ին մեկնարկել է Հայաստանի բուժքույրերի երրորդ միջազգային համագումարը, որին մասնակցել են հյուրեր Հոնկոնգից, Ֆիլիպիններից, Սինգապուրից, Չինաստանին, ԱՄՆ –ից, Կանադայից, Իտալիայից, Վրաստանից, Թուրքիայից, Իրանից ու շատ այլ երկրներից: Օտարազգի հայտնի դասախոսները սեպտեմբերի 29-ին կմեկնեն ծանոթանալու Հայաստանի գեղեցիկ բնապատկերներին ու պատմական թանագարաններին, իսկ սեպտեմբերի 30-ին նրանք կուղեւորվեն Լեռնային Ղարաբաղ, որպեսզի այնտեղ բուժքույրերի համար գիտաժողով անցկացնեն:
Թե Հայաստանում, թե Լեռնային Ղարաբաղում գիտաժողովների հիմնական նպատակն է նպաստել Հայաստանում բուժքույրական գործի զարգացմանը, բարձրացնել նրանց կրթության մակարդակը, բարձրարցնել հիվանդների անվտանգությունն ու նրանց խնամքի որակը:
Հիշեցնենք նաեւ, որ սեպտեմբերի 26-ին Երեւանում անցել է Առաջին ասիական տարածաշրջանային բուժքույրական գիտաժողովը, որը կազմակերպվել է Երեւանի «Էրեբունի» հայ ամերիկյան բժշկական պետական վարժարանի, Սիգմա Տետա Տաու միջազգային բուժքույրական պատվավոր միության Կայ դելտա մասնաճյուղի եւ Սիգմա Տետա Տաու Միջազգային բուժքույրական պատվավոր միության ասիական տարածաշրջանային մասնաճյուղի համատեղ ջանքերով:

30 сентября пройдет конференция для медсестер Нагорного Карабаха
30 сентября в Нагорном Карабахе пройдет научная конференция для медсестер в рамках Третьего международного медсестринского съезда Армении. Об этом корреспонденту NEWS.am Medicine рассказала Вардуи Аветисян, президент Кай Дельта филиала Международого медсестринского почетного союза Сигма Тета Тау.
«Мы хотим, чтобы медсестры из Карабаха тоже были в курсе всех нововведений и открытий, что есть в мире», - отметила она.
27 сентября стартовал Третий международный медсестринский съезд Армении, на который приехали гости из Гонконга, Филиппин, Сингапура, Китая, Канады, США, Италии, Грузии, Турции, Ирана и многих других стран. Важнейшие лекторы из числа гостей 29 сентября поедут повидать красоты и исторические музеи Армении, а 30 сентября прибудут в Нагорный Карабах, чтобы провести там конференцию для медсестер.
Основная цель конференций как в Армении, так и в Нагорном Карабахе – способствовать развитию медсестринского дела в Армении, повысить уровень их образования, повысить безопасность пациентов и качество ухода за ними.
Напомним также, что 26 сентября в Ереване прошла Первая азиатская региональная медсестринская конференция, организованная Ереванским государственным армяно-американским медицинским колледжом «Эребуни» - Кай Делта филиалом Международого медсестринского почетного союза Сигма Тета Тау в сотрудничестве с Азиатским региональным филиалом Международого медсестринского почетного союза Сигма Тета Тау.