Հեմոֆիլիայով երեխաները եւ նրանց ծնողները. կյանքը Հայաստանում
5 տարեկան Բաբկեն Մացակյանը շատ ակտիվ եւ շփվող երեխա է, սակայն մանկապարտեզ չի գնում: Բաբկենը ծնվել է հազվագյուտ հիվանդությամբ` հեմոֆիլիայով, որի պատճառով նրա մոտ նվազագույն հարվածներից ուժեղ արյունահոսություն է սկսվում անոթներում եւ նույնիսկ` ուղեղում: Այդ ամենը նկատելիորեն բարդացնում է Բաբկենի եւ նրա ծնողների կյանքը:
Բաբկենի բախտը բերել է. այն մարդկանց համեմատ, որոնք հեմոֆիլիայով են ծնվել մի քանի տարի առաջ: Անցյալում նման հիվանդությամբ երեխաները հազվադեպ էին ապրում մինչեւ սեռական հասունություն: Բաբկենի քեռին, օրինակ, եւս հիվանդ է եղել հեմոֆիլիայով. նա մահացել է 19 տարեկանում` ներքին արյունահոսություններից:
Բաբկենի մայրը  NEWS.am Medicine-ի թղթակցին պատմել է, որ այն ժամանակ դեղերի լուրջ պակաս կար, իսկ մակարդելիության գործոններ գրեթե չկային, այդ պատճառով հեմոֆիլիայով մարդիկ դատապարտված էին հաշմանդամության կամ մահվան: Եվ հենց նման ճակատագիր է բաժին հասել նրա եղբորը` Բաբկենի քեռուն: Այսօր բժիշկների զինանոցում արդեն մակարդելիության գործոններ կան, որոնք կարող են օգնել դադարեցնել սկսված արյունահոսությունը կամ արյունազեղումը` հիվանդներին փրկելով անոթների վնասվածքից եւ այլ բարդացումներից: Ճիշտ է, որպեսզի բուժման կանխարգելում իրականացվի, որի շնորհիվ հնարավոր է խուսափել արյունահոսության մեծ մասից, Հայաստանում դեռեւս չկան բավարար չափով դեղամիջոցներ:
Մինչեւ վերջերս Բաբկենի անոթներում եւ ուղեղում արյունազեղումներ են տեղի ունեցել, ինչից հետո նա մի ամբողջ ամիս պառկել է հիվանդանոցում: Նրա ծնողների խոսքով, նրան այդ վիճակից դուրս բերելու համար բավարար քանակությամբ մակարդելիության գործոններ չեն եղել: Բաբկենը դեռեւս ուշքի չի եկել այդ դեպքից հետո եւ առայժմ չի կարողանում քայլել, բայց բժիշկները հույս ունեն, որ մոտ ապագայում կկարողանա վերադառնալ իր սովորական կյանքին:
Բաբկենի մայրն առայժմ չի պատկերացնում, թե տղան հետագայում ինչ է անելու եւ ինչպես կդասավորվի նրա կյանքը:
«Նա անպայման պիտի դպրոց գնա: Իսկ հետո թող ինքը որոշի, թե ինչով զբաղվի: Կարծում եմ, նրան կհամապատասխանի հանգիստ աշխատանքը, որի դեպքում շատ շարժվելու կարիք չի լինի», - ասել է նա:
13-ամյա Լեւոն Խաչատրյանը, որը եւս հեմոֆիլիայով է ծնվել, նույն խնդիրներին է բախվում, ինչ Բաբկենը: Հերթական արյունահոսությունից հետո Լեւոնը ստիպված էր մի ամիս պառկել հիվանդանոցում:
Այժմ Լեւոնը դպրոցում է սովորում. գերազանցիկ է, չնայած այն բանին, որ հաճախ է ստիպված լինում հիվանդության պատճառով բաց թողնել պարապմունքները, եւ հույս է փայփայում իրավաբան դառնալ: Նրա մայրը հավանություն է տալիս այդ գաղափարին. իր որդուն կհամապատասխանի ցանկացած հանգիստ աշխատանք, որը վնասվածք ստանալու ռիսկ չի պարունակում:
«Հեմոֆիլիան շատ ծանր հիվանդություն է, եւ մենք` ծնողներս, շատ ենք տառապում: Բայց պետք է արժանին մատուցել բժիշկներին. նրանք անում են ամեն հնարավորը մեր երեխաներին օգնելու համար», - NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Լեւոնի մայրը:
Եթե Հայաստանում հեմոֆիլիայի կանխարգելիչ բուժում ներդրվի, որի շրջանակում երեխաները ժամանակ առ ժամանակ, նույնիսկ արյունահոսությունների բացակայության պայմաններում կարողանան մակարդելիության գործոններ ստանալ, Բաբկենը, Լեւոնը եւ հեմոֆիլիայով հիվանդ այլ երեխաները կկարողանան նորմալ դպրոց, համալսարան գնալ, աշխատել, չունենալով անոթների հետ կապված անհատական խնդիրներ: Այդ դեպքում նրանց կյանքը քիչ բանով կտարբերվի այլ երեխաների կյանքից:
Մակարդելիության գործոնները բավականին թանկարժեք դեղամիջոցներ են, այդ պատճառով կանխարգելիչ բուժում կազմակերպելը բավականին բարդ է, սակայն հեմոֆիլիայով երեխաների ծնողները հույս ունեն, որ մոտ ապագայում նման բուժումն այնուամենայնիվ կներդրվի Հայաստանում, եւ այդ հիվանդությամբ երեխաների նոր սերունդը կկարողանա ոչ միայն ողջ մնալ, այլեւ լիարժեք կյանքով ապրել:

5-летний Бабкен Мацакян – очень активный и общительный ребенок, однако в детский садик он не ходит. Бабкен родился с редкой болезнью – гемофилией, из-за которой у него от малейших ударов бывают сильные кровотечения и кровоизлияия в суставы и даже в мозг. Все это заметно усложняет жизнь Бабкена и его родителей.
Правда, Бабкену повезло – по сравнению с теми людьми, которые родились с гемофилией много лет назад. В прошлом дети с этой болезнью редко доживали до половой зрелости. Дядя Бабкена, например, тоже болел гемофилией; из-за внутренних кровотечений он скончался в возрасте 19 лет.
Как рассказала корреспонденту NEWS.am Medicine мама Бабкена, в то время был серьезный дефицит лекарств, а факторов свертывания почти не было, поэтому люди с гемофилией были обречены на инвалидность или на смерть. И именно такая участь ждала ее брата, дядю Бабкена. Сегодня на вооружении у врачей уже есть факторы свертывания, которые могут помочь остановить начавшееся кровотечение или кровоизлияние, спасая пациентов от повреждений суставов и прочих осложнений. Правда, для осуществления профилактического лечения, благодаря которому большинство кровотечений можно просто избежать, достаточного количества препаратов в Армении все еще нет.
Не так давно у Бабкена были кровоизлияния в суставы и в мозг, после чего он целый месяц лежал в больнице. По словам его родителей, достаточного количества факторов свертывания, чтобы вывести его из этого состояния, не было. Бабкен еще не оправился после этого случая и пока не может ходить, но врачи надеются, что в ближайшем будущем он сможет вернуться к своей обычной жизни.
Мама Бабкена пока не представляет, что ее сын будет дальше делать и как сложится его жизнь.
«Он должен обязательно пойти в школу. А дальше пусть сам решает, чем ему заниматься. Думаю, ему подойдет спокойная работа, при которой не нужно будет много двигаться», - сказала она.
13-летний Левон Хачатрян, тоже родившийся с гемофилией, сталкивается с теми же проблемами, что и Бабкен. Левону после очередного кровотечения тоже пришлось почти месяц пролежать в больнице.
Левон сейчас учится в школе – он полный отлочник, несмотря на то, что частенько приходится пропускать занятия из-за болезни – и надеется стать юристом. Его мать эту идею одобряет: любая спокойная работа, где нет риска получить травму, подойдет ее сыну.
«Гемофилия – очень тяжелое заболевание, и мы, родители, очень страдаем. Но надо отдать должное врачам – они делают все, что в их силах, чтобы помочь нашим детям», - сказала в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine мама Левона.
Если в Армении будет внедрено профилактическое лечение гемофилии, в рамках которого дети будут время от времени – даже при отсутствии кровотечений – получать факторы свертывания, Бабкен, Левон и другие дети с гемофилией смогут нормально ходить в школу, в университет, работать, не имя инвалидности и проблем с суставами. Их жизнь тогда будет мало чем отличаться от жизни других детей.
Факторы свертывания – препараты довольно дорогие, и потому организовать профилактическое лечение довольно сложно, однако родители детей с гемофилией надеются, что в скором будущем такое лечение в Армении все-таки будет внедрено, и новое поколение детей с этим заболеванием сможет не только выживать, но и полноценно жить.