Ինչ է պետք անել չպաշտպանված սեքսից հետո
Ցանկացած չպաշտպանված սեռական գործողությունը սեռական վարակով վարակվելու վտանգ է պարունակում, որը ժամանակին բուժման բացակայության դեպքում կարող է լուրջ վնաս հասցնել առողջությանը եւ նույնիսկ անպտղության հանգեցնել:
Սեռաբանների խոսքով, շատ վտանգավոր են նոր սերնդի վիրուսային վարակները` քլամիդիոզները, ուրեապլազմոսները եւ այլն: Քանի որ այսօրվա դրությամբ աշխարհում չկան այնպիսի դեղամիջոցներ, որոնք վիրուսներ են սպանում, այդ վարակներով վարակումը կանխարգելելն անհամեմատ ավելի հեշտ է, քան բուժումը:
Ի՞նչ է պետք անել չպաշտպանված սեռական ակտից հետո
Սեռաբան Սեւադա Հակոբյանը խորհուրդ է տալիս չպաշտպանված սեռական ակտից մի քանի օր անց անալիզներ հանձնել առավել տարածված սեռական վարակների հայտնաբերման նպատակով, նույնիսկ եթե Դուք ոչ մի ախտանիշ չունեք: Միաժամանակ ցանկալի է ոչ միայն քսուք հանձնել, այլեւ արյան անալիզ դրանում հակամարմինների առկայության վերաբերյալ:
Դրական պատասխանի դեպքում ցանկալի է բուժումը հնարավորինս արագ սկսել: Շատ կարեւոր է բուժումը մինչեւ վերջ հասցնել եւ դրանից հետո համոզվել, որ վարակը հաղթահարվել է, հակառակ դեպքում կիսատ թողած բուժումը կարող է հանգեցնել բուժման դեմ կայուն բակտերիաների շտամմների եւ վիրուսների ի հայտ գալու:
Որոշ վարակներ կարող են անմիջապես ի հայտ չգալ անալիզներում եւ հաջողությամբ   «թաքնվել» մինչեւ 6 ամիս: Այդ պատճառով, եթե  բժշկի մոտ որեւէ կասկած առաջանա, անհրաժեշտ է անալիզները նորից հանձնել որոշ ժամանակ անց, իսկ մինչ այդ ծայրաստիճան զգույշ լինել եւ միշտ պաշտպանվել սեքսի ընթացքում:
Ինչո՞վ են վտանգավոր սեռական վարակները
Սեռական վարակները ոչ միշտ են իրենց մասին զգացնել տալիս` երբեմն առանց ախտանիշների քայքայելով մարդու առողջությունը, փոքր կոնքի օրգանների տարբեր ախտահարումներ առաջացնելով: Տղամարդկանց մոտ չբուժված սեռական վարակները կարող են հարված հասցնել շագանակագեղձին եւ սերմնահեղուկին, իսկ կանանց մոտ` ֆալոպյան փողերին եւ ձվարաններին: Որոշ դեպքերում խրոնիկական վարակները կարող են հանգեցնել անպտղության ինչպես կանանց, այնպես էլ տղամարդկանց մոտ:
Ինչպես խուսափել սեռական վարակներից
Մասնագետը նշում է, որ սեռական վարակներից խուսափելու ամենապարզ միջոցը միշտ պահպանակ օգտագործելն է, ընդ որում` ճիշտ օգտագործելը: Ցանկալի է նաեւ մշտական սեռական զուգընկեր ունենալ եւ պահպանել փոխադարձ հավատարմությունը:

Что нужно делать после незащищенного секса?
Любой незащищенный половой акт таит в себе риск подхватить половую инфекцию, которая при отсутствии своевременного лечения может серьезно навредить здоровью и даже привести к бесплодию.
Весьма опасны, по словам сексологов, вирусные инфекции нового поколения – хламидиозы, уреаплазмосы и другие. Поскольку на сегодняшний день в мире еще нет препаратов, убивающих вирусы, предотвратить заражение этими инфекциями намного легче, чем их лечение.
Что же нужно делать после незащищенного полового акта?
Сексопатолог Севада Акопян рекомендует через несколько дней после незащищенного полового акта сдать анализы на наиболее распространенные половые инфекции, даже если у Вас нет никаких симптомов. При этом, желательно сдать не только мазок, но и анализ крови на наличие в ней антител.
При положительном ответе лечение желательно начать как можно быстрее. Очень важно довести лечение до конца и после него убедиться, что инфекция побеждена, иначе недоконченное лечение может привести к появлению устойчивых к лечению штаммов бактерий и вирусов.
Некоторые инфекции могут сразу не проявляться в анализах и вполне удачно «скрываться» аж до 6 месяцев. Поэтому, если у врача возникнут какие-либо подозрения, анализы необходимо будет пересдать через некоторое время, а до тех пор быть крайне осторожным и всегда предохраняться во время секса.
Чем опасны половые инфекции?
Половые инфекции далеко не всегда дают о себе знать, иногда бессимптомно разрушая здоровье человека, вызывая различные воспаления органов малого таза. У мужчин невылеченные половые инфекции могут нанести удар по простате и семенным пузырькам, у женщин – по фаллопиевым трубам и яичникам. В некоторых случаях хронические инфекции могут привести к бесплодию как у женщин, так и мужчин.
Как избежать половых инфекций?
Как отметил специалист, наиболее простой способ избежать половых инфекций – всегда использовать презерватив, причем использовать его правильно. Также желательно иметь постоянного полового партнера и хранить взаимную верность.