Այսօր Հայաստանում հաշմանդամներն իրենց ավելի լավ են զգում, քան տարիներ առաջ, քանի որ այս մարդկանց համար ավելի լայն հնարավորություններ են ստեղծվում տարբեր բնագավառներում իրենց դրսեւորելու համար: Այս մասին դեկտեմբերի 3-ին, Երեւանում տեղի ունեցած հաշմանդամների պաշտպանության Միջազգային օրվան նվիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Հայաստանի հաշմանդամների «Փյունիք» միություն» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ Հակոբ Աբրահամյանը:
Աբրահամյանը նշեց, որ մասնավոր անձիք ավելի մեծ հաճույքով են ուշադրություն դարձնում որակյալ թեքահարթակների տեղադրմանը, եւ այս գործընթացում հասարակական կազմակերպություններն ակտիվ դեր են խաղում , ինչպես նաեւ դիտվում է օգնություն պետության կողմից: Նրա խոսքով, քաղաքը պետք է հնարավորինս հարմարավետ լինի հաշմանդամների տեղաշարժման համար:
Հակոբ Աբրահամյանը հաղորդեց, որ պետության ղեկավար Սերժ Սարգսյանի հրահանգով Արտակարգ իրավիճակների նախարարության արագ արձագանքման խմբում աշխատատեղեր են ստեղծվել հաշմանդամների համար, եւ հիմա նրանք իրենց երջանիկ են զգում:
Սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց խնդիրներով զբաղվող հասարակական կազմակերպության ղեկավարի կարծիքով, նրանց համար պետք է այնպիսի պայմաններ ստեղծվեն, որպեսզի նրանք չօտարվեն շրջապատից, այլ ձուլվեն նրա հետ: Այս խավի մարդկանց համար կարեւոր խնդիր է հանդիսանում հասարակական տրանսպորտից օգտվելու հարցը: Ա. Աբրահամյանի խոսով, շուտով Չինաստանից Հայաստան կներմուծվեն հատուկ սարքավորված ավտոբուսներ, որից հետո մասնագետները կդիտարկեն հարցը. ավելի էժան է դրանք ներմուծել , թե՞ այստեղ արտադրել: Նա տեղեկացրեց, որ 2014 թվականին նախատեսվում է 30 միլիոն դրամ տրամադրել հաշմանդամների համար լիֆտերի եւ ավտոբուսների վերասարքավորման ու թեքահարթակների կառուցման համար:
Իրավաբանների միջազգային ասոցացիայի նախագահ եւ հոգեբան Խաչատուր Մարոզյանը նշեց, որ Հայաստանում բացակայում են այս ոլորտը կարգավորող մեխանիզմներն ու ենթաօրենսդրական ակտերը: « ՀՀ հաշմանդամների սոցիալական պաշտպանության մասին» օրենքը կոչված է պաշտպանելու հաշմանդամների իրավունքները, մինչդեռ գործնականում դա այդպես չէ: Դրանով հիմնականում զբաղվում են մասնավոր կազմակերպությունները»,- նշեց Մարոզյանն, ավելացնելով, որ պետությանըը մշտապես պետք է հիշեցնել, որպեսզի օրենքը իրագործվի: «Հաշմանդամներն ամսական ստանում են մոտավորապես 15000 դրամ, մասնավոր անձանց կողմից շարժասայլակներ, բայց այս ամենից նրանք իրենց պաշտպանված չեն զգում»,- նշեց Մարոզյանը:

В Армении сегодня инвалиды чувствуют себя намного лучше, чем годами ранее, поскольку у этой категории лиц появляется все больше и больше возможностей проявить себя в разных сферах жизнедеятельности. Об этом заявил на пресс-конференции в Ереване 3 декабря, приуроченной к Международному дню защиты инвалидов, председатель общественной организации «Союз инвалидов Армении «Пюник» Акоп Абрамян.
Абрамян с удовлетворением отметил, что частные лица все больше внимания обращают на установление качественных пандусов, отметил он и активную роль общественных организаций в этом вопросе, а также поддержку со стороны государства. По его словам, город должен быть максимально удобным для перемещения инвалидов.
Акоп Абрамян сообщил, что по распоряжению главы государства Сержа Сергсяна в Министерстве чрезвычайных ситуаций, в группе быстрого реагирования были созданы рабочие места для инвалидов, и они сейчас чувствуют себя очень счастливыми.
По мнению главы общественной организации, занимающейся проблемами лиц с ограниченными возможностями, для них нужно создавать такие условия, чтобы они ощущали себя не отчужденными от общества, а слились с ним. Важной проблемой для такой категории людей остается вопрос пользования городским транспортом. А. Абрамян проинформировал, что в скором времени в Армению поступит специально оборудованный автобус из Китая, после чего специалисты рассмотрят вопрос: дешевле производить их здесь или привозить из Китая. По его словам, в 2014 году планируется выделить 30 млн драмов на спецоборудование лифтов и автобусов для нужд инвалидов, и на строительство пандусов.
Председатель Международной ассоциации юристов и психологов Хачатур Марозян отметил, что в Армении отсутствуют механизмы, подзаконные акты, которые регулируют данную сферу. «Закон «О социальной защите инвалидов в Республике Армения» конечно, призван защищать права инвалидов, однако на практике это не так. Этим в основном занимаются частные организации», – отметил Марозян, добавив, что постоянно нужно об этом напоминать правительству, чтобы закон был реализован. «Инвалиды получают около 15000 драмов в месяц, коляски от частных лиц, но от этого они не чувствуют себя защищенными», – подчеркнул Марозян.