COVID-19-ով վարակված անընդհատ հազող հիվանդները վտանգավոր են նույնիսկ դիմակով. հետազոտություն
Դիմակները կարող են լիարժեք պաշտպանություն չապահովել, եթե վարակված անձը շատ է հազում, պարզել են Կիպրոսի Նիկոսիայի համալսարանի գիտնականները: Հենց այդ պատճառով հաստատված ախտորոշմամբ մարդկանց խորհուրդ է տրվում տանից դուրս չգալ. նույնիսկ դիմակի դեպքում նրանք կարող են վտանգավոր լինել շրջակա միջավայրի համար:
Ինչպես նշվում է EurekAlert!-ում հրապարակված մամուլի հաղորդագրության մեջ՝ համակարգչային մոդելների օգնությամբ հետազոտողները հետեւել են հազի եւ փռշտոցի ժամանակ օդ արտանետված մանր կաթիլների տարածմանը, եթե մարդը դիմակով է: Առանց դիմակի թքի կաթիլները կարող են թռնել 5.5 մետր 5 վայրկյանում: Դիմակն իսկապես կանխում է կաթիլների տարածումը, սակայն դրա ֆիլտրելու իրական կարողությունը վատթարանում է, եթե մարդն անընդհատ հազում է:
Նույնիսկ դիմակ կրելիս կաթիլները կարող են թեթեւ հազի դեպքում մեկ մետր թռնել: Ըստ գիտնականների՝ սա ցույց է տալիս սոցիալական հեռավորության կարեւորությունը վարակի կանխարգելման համար: Հեռավորության պահպանումը կրկնակի կարեւոր է, եթե մարդը հազում է, նույնիսկ եթե դիմակով է:
Ըստ Proceedings of the National Academy of Sciences-ում հրապարակված հետազոտության՝ դիմակներ կրելը COVID-19 կորոնավիրուսի կանխարգելման ամենաարդյունավետ միջոցն է: Ըստ գիտնականների՝ դիմակներ կրելը COVID-19-ով վարակման ավելի քան 78.000 դեպք է կանխել Իտալիայում ապրիլի 6-ից մայիսի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում, իսկ Նյու Յորքում՝ ավելի քան 66.000 դեպք ապրիլի 17-ից մայիսի 9-ը:
Քեմբրիջի եւ Գրինվիչի գիտնականները նաեւ պնդում են, որ դիմակների համատարած կրումը թույլ կտա կանխել վարակի երկրորդ ալիքը եւ հաղթել COVID-19-ի համավարակը:
Հիշեցնենք, որ կորոնավիրուսի կանխարգելման համար ՀՀ քաղաքացիներին խորհուրդ է տրվել դիմակներ կրել ինչպես փակ տարածքներում, այնպես էլ դրսում: Ավելին, այսօրվանից սկսած, Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներից կպահանջվի իրենց հետ անձը հաստատող փաստաթուղթ ունենալ: Խոսքն անձնագրի, նույնականացման քարտի կամ վարորդական իրավունքի մասին է:

Постоянно кашляющие пациенты с COVID-19 опасны даже в маске – исследование
Маски могут не обеспечивать полной защиты, если зараженный человек много кашляет, как выяснили ученые Никосийского университета на Кипре. Именно поэтому людям с подтвержденным диагнозом рекомендуется не выходить из дома: даже в маске они могут представлять опасность для окружения.
Как сообщается в пресс-релизе на EurekAlert!, с помощью компьютерных моделей исследователи проследили за распространением мелких капель, выпущенных в воздух при кашле и чихании в случае, если на человеке надета маска. Без маски капли слюны могут пролетать 5,5 метра за пять секунд. Маска действительно препятствует распространению капель, однако ее истинная способность к фильтрации ухудшается, если человек постоянно кашляет.
Даже при ношении маски капли могут перемещаться на расстояние до одного метра при легком кашле. По словам ученых, это показывает важность социального дистанцирования для профилактики инфекции. Соблюдать дистанцию важно вдвойне, если человек кашляет, даже если он в маске.
Согласно исследованию, которое было опубликовано в Proceedings of the National Academy of Sciences, ношение масок – это самый эффективный способ профилактики коронавирусной инфекции COVID-19. По расчетам ученых, ношение масок предотвратило более 78 000 случаев COVID-19 в Италии с 6 апреля по 9 мая и более 66 000 – в Нью-Йорке с 17 апреля по 9 мая.
Ученые из Кембриджа и Гринвича также утверждают, что повсеместное ношение масок позволит предотвратить вторую волну инфекции и победить пандемию COVID-19.
Напомним, что гражданам Армении для профилактики коронавируса рекомендуется носить маски как в помещениях, так и на улице. Более того, начиная с сегодняшнего дня, все граждане Республики Армения будут обязаны иметь при себе документ, удостоверяющий личность. Речь идет о паспорте, ID карте или водительском праве.