Ո՞ր մրգերն ու բանջարեղեններն են վտանգավոր գարնանը
Գարնանը շատ մրգեր եւ բանջարեղեններ գնորդին բավական հրապուրիչ են թվում, բայց դրանք կարող են եւ մեծ վնաս պատճառել առողջությանը։ Այսպիսի կարծիք է հայտնել Ինտեգրատիվ նուտրիցիոլոգիայի միջազգային ինստիտուտի հիմնադիր Նատա Գոնչարը «Պրայմ» գործակալության հետ զրույցում։
Մասնագետը նախազգուշացրել է, որ արտադրողները բավական հաճախ են օգտագործում նիտրատներ, որպեսզի արագացնեն սեզոնային պտուղների հասունացման պրոցեսը։ Եթե այդ նյութերը մեծ քանակությամբ հայտնվեն մարդու օրգանիզմում, կարող է առաջանալ ալերգիա կամ թունավորում, իսկ որոշ դեպքերում կարող է խախտվել վահանաձեւ գեղձի եւ աղեստամոքսային տրակտի աշխատանքը։ Բացի այդ, օրգանիզմում նիտրատների կուտակվելը կարող է հանգեցնել քրոնիկական թունավորման։
Մասնագետի խոսքով՝ խանութում մրգեր եւ բանջարեղեններ գնելիս պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել դրանց արտաքին տեսքին. եթե պտուղները շատ մեծ են ու փայլուն, դրանք, մեծ հավանականությամբ, բավական շատ քիմիական հավելումներ են պարունակում, իսկ «փայլը» վկայում է մոմով կամ պարաֆինով արտաքին մշակման մասին։
Մրգերի եւ հատապտուղների դեպքում ամենամեծ ուշադրությունը պետք է դարձնել խնձորին, ելակին եւ խաղողին, իսկ բանջարեղենների դեպքում՝ նեխուրին, սպանախին, բուլղարական տաքդեղին եւ վարունգին, նշել է մասնագետը։

What fruits and vegetables are dangerous in spring?
In spring many fruits and vegetables look very attractive to the buyer, but they can be very harmful to health, Nata Gonchar, founder of the International Institute of Integrative Nutritionology, said.
The specialist warned that producers quite often use nitrates to hasten the process of ripening of seasonal fruits. Large amounts of these substances getting into human body may cause allergies or poisoning, and in some cases disrupt the thyroid gland and gastrointestinal tract. In addition, the accumulation of nitrates in the body can lead to chronic intoxication.
According to the specialist, buying fruits and vegetables in the store, you should pay special attention to their appearance - if the fruit is too big and bright, then they are likely to contain a lot of chemical additives, and their "shine" indicates their external treatment with wax or paraffin.
Of fruits and berries, apples, strawberries and grapes are worth paying most attention, and of vegetables and greens - celery, spinach, bell peppers and cucumbers, the expert said.