Դոնանեմաբ դեղամիջոցը 35 տոկոսով դանդաղեցրել է Ալցհեյմերի հիվանդության զարգացումը. JAMA
Դոնանեմաբ դեղամիջոցը, որն արտադրում է Eli Lilly ընկերությունը, կարող է հավանության արժանանալ ԱՄՆ-ում վաճառվելու համար՝ հաջող թեստավորումից հետո. այն 35 տոկոսով դանդաղեցրել է Ալցհեյմերի հիվանդության ախտանշանների խորացումը։ Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են JAMA ամսագրում։
Հետազոտությանը մասնակցել է Ալցհեյմերի հիվանդության վաղ փուլում գտնվող մոտ 1 200 մարդ։ Դոնանեմաբ դեղամիջոցը ներերակային ներարկմամբ տվել են յուրաքանչյուր չորս շաբաթը մեկ անգամ։ Դատարկահաբ ընդունած խմբի համեմատ՝ դեղամիջոցն ստացածների մոտ ախտանշանները 35 տոկոսով դանդաղել են։ Կոգնիտիվ ֆունկցիաները գնահատել են թեստերի եւ առօրյա առաջադրանքները կատարելու ունակության օգնությամբ։
Eli Lilly արտադրող ընկերությունը հայտարարել է, որ սպասում է, որ տարեվերջին դեղահաբը ԱՄՆ-ում վաճառվելու համար հավանության կարժանանա։
Դոնանեմաբը Ալցհեյմերի հիվանդության դեմ երկրորդ դեղն է, որը կարողացել է դանդաղեցնել կոգնիտիվ ֆունկցիաների նվազումը։ Մի քանի օր առաջ ԱՄՆ Սննդամթերքների եւ դեղորայքի սանիտարական վերահսկման վարչությունը հավանություն էր տվել լեկանեմաբ դեղամիջոցին, որն արտադրում են Biogen եւ Eisai ընկերությունները։ Այն 27 տոկոսով դանդաղեցրել է վաղ փուլում Ալցհեյմերի հիվանդության խորացումը։
«Առաջին սերնդի այդ դեղամիջոցները կատարյալ չեն, բայց կարեւոր բեկում են նշանավորում»,- ասել է Բրիտանիայի դեմենցիայի գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնակատար Ջայլս Հարդինգեմը։
JAMA ամսագրի խմբագրական հոդվածում, որը ներկայացրել է դոնանեմաբի փորձարկումների արդյունքները, նշվել է, որ դեղամիջոցները չեն բուժում Ալցհեյմերի հիվանդությունը, այլ նպաստում են այն բանին, որ պացիենտների վիճակն էլ ավելի չվատանա։
Հնարավոր է նաեւ, որ դրանք ունենան անբարենպաստ հետեւանքներ. վաղ հետազոտությունները ենթադրում էին, որ հակաամիլոիդային դեղամիջոցները նաեւ արագացնում են ուղեղի աթրոֆիան։ Երկու դեղերն ել ուղղված են բետա-ամիլոիդի դեմ (սպիտակուց, որի կուտակումն ուղեղում կապում են Ալցհեյմերի հիվանդության հետ)։ Այնուամենայնիվ, այն ընդամենը դեմենցիայի բաղադրիչներից մեկն է։

JAMA: лекарство донанемаб замедлило прогрессирование болезни Альцгеймера на 35%
Препарат донанемаб, производимый компанией Eli Lilly, может получить одобрение на продажу в США после успешного тестирования: он замедлил прогрессирование симптомов болезни Альцгеймера на 35%. Результаты испытания опубликованы в журнале JAMA
В анализе приняли участие почти 1200 человек с ранними стадиями болезни Альцгеймера. Препарат донанемаб вводили внутривенно каждые четыре недели. По сравнению с группой плацебо, у получавших препарат симптомы прогрессировали на 35% медленнее. Когнитивные функции оценивали с помощью тестов и способности выполнять повседневные задачи.
Компания-производитель препарата Eli Lilly заявила, что ожидает принятия решения об одобрении препарата в США к концу года.
Донанемаб — второе лекарство от болезни Альцгеймера, которое смогли замедлить снижение когнитивных функций. Несколько дней назад Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США одобрило препарат леканемаб, производимый компаниями Biogen и Eisai. Он замедлил прогрессирование болезни Альцгеймера у людей на ранних стадиях на 27%.
«Эти препараты первого поколения ни в коем случае не идеальны, но представляют собой важный прорыв», — заявил исполняющий обязанности директора Британского научно-исследовательского института деменции Джайлс Хардингем.
В редакционной статье журнала JAMA, сопровождавшей результаты испытания донанемаба, отмечается, что препараты не лечат болезнь Альцгеймера, а приводят к чуть меньшему ухудшению состояния пациентов.
Также возможно, что они имеют неприятные последствия: ранее исследования предположили, что антиамилоидные препараты также ускоряют атрофию мозга. Оба лекарства нацелены на бета-амилоид — белок, накопление которого в мозге связывают с болезнью Альцгеймера. Тем не менее, он является лишь одним из компонентов деменции.