Տղամարդկանց մոտ արգանդի փոխպատվաստումը տեսականորեն հնարավոր է. մանկաբարձ-գինեկոլոգ Վարդան Վարդանյան
Գիտությունը դեռ չի մշակել տղամարդկանց մոտ արգանդ փոխպատվաստելու մեթոդներ, սակայն տեսականորեն դա հնարավոր է։ Այս մասին Газета.Ru-ին տված հարցազրույցում ասել է մանկաբարձ-գինեկոլոգ, Բ.Վ. Պետրովսկի անվան թիվ №2 Գիտական ​​և կլինիկական կենտրոնի գինեկոլոգիական բաժանմունքի վարիչ, բժշկական գիտությունների դոկտոր Վարդան Վարդանյանը։
«Այս փուլում անհնար է արգանդ փոխպատվաստել տղամարդուն, քանի որ մշակված չեն վիրահատությունը կատարելու և հիվանդին միջամտությանը նախապատրաստելու մեթոդները։ Օրինակ, եթե մենք դիտարկում ենք արգանդն անոթների միջոցով սնելու հարցը, ապա կարևոր է հասկանալ, թե որ անոթները պետք է վերցնել դրա համար: Կարելի է, իհարկե, վերցնել խոշոր հիմնական անոթներ, օրինակ՝ ազդրային զարկերակը, որը վիրահատության արդյունքում կբերվի արգանդ»,- ասաց Վարդանյանը։
Բժշկի խոսքով՝ տղամարդիկ նույնպես պետք է պրոցեդուրա անցնեն՝ հեռացնելու անդրոգեններ (արական սեռական հորմոններ) արտազատող օրգանները, այսինքն՝ ամորձիները։ Բացի այդ, նրանցից կպահանջվի հորմոնալ դեղամիջոցներ ընդունել, առանց դրա հղիություն չի առաջանա:
Վարդան Վարդանյանը նաև նշեց, որ արգանդը կարող է տեղակայվել միայն փոքր կոնքում, քանի որ այլ տեղ դա հնարավոր չէ։ Հղիության ընթացքում տեղի կունենա արգանդի ֆիզիոլոգիական առաջընթաց, ուստի դա հնարավոր է միայն այստեղ»,- ասաց բժիշկը։
Նա, սակայն, հավելեց, որ առաջին հերթին անհրաժեշտ է արգանդի փոխպատվաստման մեթոդը հստակեցնել կանանց համար, հետո նոր միայն զբաղվել տղամարդկանցով։
Հիշեցնենք, որ վերջերս բրիտանացի բժիշկները կնոջն արգանդը փոխպատվաստել են նրա քրոջը, ով ծնվել էր առանց այս օրգանի։ Որոշ մասնագետների կարծիքով՝ դա ճանապարհ է բացում տղամարդկանց սեռական օրգանի փոխպատվաստման համար։

Трансплантация матки мужчинам теоретически возможна  - акушер-гинеколог Вардан Варданян
В науке пока еще не разработаны методики трансплантации матки мужчинам, однако теоретически это возможно. Об этом в интервью  «Газете.Ru» рассказал акушер-гинеколог, заведующий гинекологическим отделением Научно-клинического Центра №2 РНЦХ им. Б.В. Петровского, доктор медицинских наук Вардан Варданян.
«На данном этапе трансплантировать матку мужчине невозможно, потому что не разработаны методики проведения операции и подготовки пациента к вмешательству. Например, если мы рассматриваем вопрос питания матки через сосуды, то важно понять, какие именно сосуды стоит брать для этого. Можно, конечно, взять крупные магистральные сосуды, например бедренную артерию, которые будут в результате операции выведены на матку», – сказал Варданян.
По словам врача, мужчинам также придется пройти процедуру удаления органов, которые выделяют андрогены (мужские половые гормоны), то есть яичек. Кроме того, им будет в обязательном порядке назначен прием гормональных препаратов — без этого беременность не наступит.
Вардан Варданян также отметил, что матка может располагаться только в малом тазу, так как в другом месте это не представляется возможным. В течение беременности будет происходить физиологический прогресс матки, поэтому это возможно только здесь», – сказал врач.
Однако он добавил, что, прежде всего, нужно отладить методику трансплантации матки женщинам, и только потом заниматься мужчинами.
Напомним,  что недавно британские медики пересадили матку женщины ее сестре, родившейся без этого органа. По мнению некоторых специалистов, это открывает путь для трансплантации женского детородного органа мужчинам.