Մահացել է երկրորդ մարդը, որին խոզի սիրտ էին փոխպատվաստել
Պացիենտը, որին աշխարհում սրտի երկրորդ փոխպատվաստումն է արվել գենետիկորեն մոդիֆիկացված խոզի սրտով, մահացել է վիրահատությունից վեց շաբաթ հետո, տեղեկացրել է ԱՄՆ Մերիլենդի համալսարանի բժշկական կենտրոնը, տեղեկացրել է ՌԲԿ-ն։
«Մենք սգում ենք պարոն Ֆոսեթի մահը, հիանալի պացիենտ, գիտնական, Ռազմածովային նավատորմի վետերան, ընտանիքի նվիրյալ, որը պարզապես ցանկանում էր էլի մի քիչ ժամանակ անցկացնել սիրելի կնոջ, որդիների եւ ընտանիքի հետ»,- համալսարանը մեջբերել է դոկտոր Բարթլի Պ.Գրիֆիթի խոսքերը, որը կատարել է սրտի փոխպատվաստման վիրահատությունը։
58-ամյա Լոուրենս Ֆոսեթը վիրահատությունից հետո զգալի առաջընթացի էր հասել՝ «զբաղվելով ֆիզիոթերապիայով, ժամանակ անցկացնելով ընտանիքի անդամների հետ եւ թուղթ խաղալով կնոջ՝ Էննի հետ», տեղեկացրել են բժշկական կենտրոնում։ «Վերջին օրերին նրա սրտում սկսել են ի հայտ գալ վանման առաջին նշանները՝ ամենալուրջ խնդիրը ավանդական փոխպատվաստումների, այդ թվում եւ մարդկային օրգանների ժամանակ։ Չնայած բժիշկների բրիգադի ջանքերին՝ հոկտեմբերի 30-ին Ֆոսեթը մահացավ»,- նշվել է հաղորդագրությունում։
Տղամարդը կենտրոն էր դիմել սեպտեմբերի 14-ին։ Երբ նա հիվանդանոց եկավ, սրտի անբավարարության թերմինալ փուլում էր։ Վիրահատությունից ոչ շատ առաջ նրա սիրտը կանգ էր առել, եւ վերակենդանացման անհրաժեշտություն էր առաջացել։ Գտել են, որ նա ենթակա չէ սրտի փոխպատվաստման առողջական ծանր վիճակի պատճառով, նա ունեցել է նաեւ վերջույթների անոթների հիվանդություն։ Սեպտեմբերի 15-ին Սննդամթերքների որակի սանիտարական վերահսկման վարչությունըշտապ թույլատրել է վիրահատությունը։
Վիրահատությունից հետո փոխպատվաստված սիրտն աշխատում էր առանց վանման նշանների։ Վերականգնման առաջին ամսվա ընթացքում Ֆոսեթը զբաղվել է ֆիզիոթերապիայով եւ աշխատել քայլելու ունակությունը վերականգնելու վրա, տեղեկացրել են բժշկական կենտրոնում։
2022թ. մարտին մահացել է աշխարհում առաջին մարդը, որին խոզի սիրտ էին փոխպատվաստել։ Դա տեղի էր ունեցել վիրահատությունից երկու ամիս հետո։ 57-ամյա Դեւիդ Բենեթը համաձայնել էր փորձարարական միջամտությանը, որովհետեւ առանց վիրահատության չէր ապրի, իսկ մարդկային սրտի դոնորության հավակնել չէր կարող իր հիվանդության լրջության պատճառով։ Բուժման մյուս բոլոր միջոցները նա արդեն փորձել էր, նշել է The New York Times-ը։ «Կար երկու տարբերակ՝ մեռնել կամ փորձել այդ փոխպատվաստումը»,- նշել էր պացիենտը։

Скончался пациент, которому была проведена вторая в мире трансплантация сердца генетически модифицированной свиньи
1 ноября, 2023  14:43
Пациент, которому была проведена вторая в мире трансплантация сердца генетически модифицированной свиньи, скончался спустя шесть недель после операции, сообщил медицинский центр Мэрилендского университета в США, передает РБК.
«Мы оплакиваем потерю мистера Фосетта, замечательного пациента, ученого, ветерана Военно-морского флота и семьянина, который просто хотел еще немного времени провести со своей любящей женой, сыновьями и семьей», — приводит университет слова доктора Бартли П. Гриффита, который проводил операцию по пересадке сердца.
58-летний Лоуренс Фосетт добился значительного прогресса после операции, «занимаясь физиотерапией, проводя время с членами семьи и играя в карты со своей женой Энн», сообщили в медцентре. «В последние дни в его сердце начали проявляться первые признаки отторжения — самая серьезная проблема при традиционных трансплантациях, в том числе и человеческих органов. Несмотря на все усилия медицинской бригады, 30 октября Фосетт в конце концов скончался», — говорится в сообщении.
Мужчина обратился в медицинский цент в качестве пациента 14 сентября. Когда он поступил в больницу, у него была терминальная стадия сердечной недостаточности. Незадолго до операции у него остановилось сердце и потребовалась реанимация. Его признали непригодным для традиционной трансплантации сердца из-за тяжелого состояния здоровья, включая заболевание периферических сосудов. 15 сентября Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США выдало экстренное разрешение на операцию.
После операции пересаженное сердце работало без каких-либо признаков отторжения. Во время первого месяца восстановления Фосетт занимался физиотерапией и работал над восстановлением способности ходить, сообщили в медцентре.
В марте 2022 года умер первый в мире человек, которому провели пересадку сердца свиньи. Это произошло спустя два месяца после операции. 57-летний Дэвид Беннетт согласился на экспериментальное вмешательство, потому что без операции не выжил бы, а претендовать на человеческое донорское сердце не мог из-за серьезности своего заболевания. Все другие способы лечения он уже попробовал, отмечала The New York Times. «Вариантов было два: умереть или попробовать эту пересадку», — отмечал пациент.