Ալկոհոլը ընդհատում է ուղեղի վերականգնման համար կարեւոր քնի փուլը. Daily Mail
Թմրաբան Իեն Համիլթոնը Յորքի համալսարանից (Բրիտանիա) նշել է, որ ալկոհոլի օգտագործումը խախտում է քունը նրա դանդաղ փուլում, ինչը հանգեցնում է հոգնածության եւ ընկճվածության առավոտյան, տեղեկացրել է Daily Mail-ը։
Մասնագետը բացատրել է, որ արագ քնի փուլը, որը բնորոշվում է գլխուղեղի բարձր ակտիվությամբ, կարեւոր է հիշողության, սովորելու եւ ստեղծագործական գործունեության համար։ Չնայած ալկոհոլը սեդատիվ (հանգստացնող) էֆեկտ ունի, դրա օգտագործումը բացասաբար է անդրադառնում քնի որակի վրա այդ փուլում։
Այն բանից հետո, երբ ալկոհոլը ստամոքսից հայտնվում է արյան հոսքի մեջ եւ բարակ աղիում, այն դանդաղ տրոհվում է գիշերվա ընթացքում։ Օրվա գիշերային ժամերը չեն ենթադրում մարսողական համակարգի եւ լյարդի ակտիվ աշխատանք, դա հանգեցնում է այն բանին, որ մարդը հաճախակի է արթնանում, ինչը տեղի է ունենում արագ փուլի ժամանակ։ Ընդհատվող քունը կարող է առավոտյան ընկճվածության եւ հոգնածության պատճառ հանդիսանալ օրվա ընթացքում։ Բացի այդ, սպիրտային խմիչքների օգտագործումը առաջ է բերում քրտնարտադրություն, որի հետեւանքով օրգանիզմը ջրազրկվում է։ Դա խորացնում է գլխացավը եւ վատ ինքնազգացողությունը, որոնք առաջանում են վատորակ քնի պատճառով։

Daily Mail: алкоголь прерывает важную для восстановления мозга фазу сна
Нарколог Иэн Гамильтон из Йоркского университета (Британия) рассказал, что употребление алкоголя нарушает сон в его медленной фазе, что приводит к усталости и разбитости наутро, сообщает Daily Mail.
Специалист объяснил, что фаза быстрого сна, характеризующаяся повышенной активностью головного мозга, важна для памяти, обучения и творческой деятельности. Она обеспечивает отдых и восстановление мозга. Несмотря на то, что алкоголь обладает седативным (успокаивающим) эффектом, его употребление негативно сказывается на качестве сна в этой фазе.
После того, как алкоголь попадает в кровоток из желудка и тонкого кишечника, он медленно расщепляется в течение ночи. Ночное время суток не предполагает активную работу органов пищеварительной системы и печени — это приводит к частым пробуждениям, которые случаются во время быстрой фазы. Прерывистый сон может стать причиной разбитости наутро и усталости в течение дня. Кроме того, употребление спиртных напитков провоцирует усиленное потоотделение, что вызывает обезвоживание организма. Это усугубляет головную боль и плохое самочувствие, вызванное некачественным сном.