ԱՀԿ-ն կարծում է, որ ջուրը, աղի ապուրը, վիտամիններն ու բժիշկը օգնում են խումհարին
Ռուսաստանի Դաշնությունում ԱՀԿ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Մելիտա Վուինովիչը, պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի ամանորյա բլիցի հարցին, ասել է, որ տոնական խնջույքից հետո խումհարի դեպքում օգնում են ջուրը, աղի ապուրը, վիտամինները և բժշկի այցելելը։
Այնուամենայնիվ, նա կարծում է, որ խումհարի դեմ լավագույն միջոցը ընդհանրապես «չխմելն» է։ «Ես ձեզ մի անեկդոտ կասեմ. Ո՞րն է ամենաարդյունավետ հակաբեղմնավորիչը. ժուժկալություն. Զսպվածությունը խումհարի դեմ լավագույն դեղամիջոցն է»,- նշել է Վույնովիչը։
Սակայն, ըստ նրա, եթե խումհարը իսկապես տեղի ունենա, ապա դրա դեմ պայքարի մեթոդները կախված կլինեն նախորդ օրվա խմիչքի քանակից և օրգանիզմի վիճակից։ «Երբեմն, իհարկե, բավականաչափ ջուր է լինում, ապուր, քանի որ աղի է, ավելացնում է այս բոլոր էլեկտրոլիտները, որոնք չկան։ Դրանից հետո դուք պետք է հանգստանաք և լրացնեք ձեր վիտամինները: Դրանից հետո թեթև ճաշ», - թվարկել է նա:
«Եթե մարդը շատ է խմել, երբեմն պետք է դիմել առողջապահական համակարգին, քանի որ արյան մեջ ալկոհոլի բարձր պարունակությունն առաջացնում է ուղեղի այտուցվածություն։ Դա գլխացավ է առաջացնում: Մետաբոլիսմ, նյութափոխանակությունը լրիվ փոխվում է, ուստի անհրաժեշտ է, ասենք, վերականգնել էլեկտրոլիտները։ Ժողովրդական բժշկության կամ ժողովրդական փորձի մեջ կան բազմաթիվ բաղադրատոմսեր, որոնք պետք է օգտագործել: Բայց պետք է շատ զգույշ լինել։ Եթե դուք ունեք խումհարի լուրջ ախտանիշներ, ապա պետք է խորհրդակցեք բժշկի հետ»,- զգուշացրել է ԱՀԿ ներկայացուցիչը։

В ВОЗ считают, что при похмелье помогают вода, соленый суп, витамины и врач
Специальный представитель ВОЗ в РФ Мелита Вуйнович, отвечая на вопрос новогоднего блица ТАСС, сказала, что при похмелье после праздничного застолья помогают вода, соленый суп, витамины и обращение к врачу.
При этом она считает, что лучшее средство от похмелья - «не пить» вовсе. «Я расскажу анекдот. Какой самый эффективный контрацептив? Воздержание. Воздержание - самый хорошее средство от похмелья», - отметила Вуйнович.
Однако, по ее словам, если похмелье все-таки случилось, то методы борьбы с ним будут зависеть от количества выпитого накануне и состояния организма. «Бывает, конечно, там достаточно воды, супа, потому что он солененький, добавляет все эти электролиты, которые ушли. Надо отдыхать после этого, пополнять витамины. Легкий обед после этого», - перечислила она.
«Если человек сильно выпил, то иногда надо обращаться к системе здравоохранения, потому что большой уровень алкоголя в крови вызывает отек головного мозга. Из-за этого появляется головная боль. Метаболизм, обмен веществ абсолютно меняется, так что надо, скажем, восстанавливать электролиты. Есть много в народной медицине или в народном опыте рецептов, что надо применять. Но надо быть очень осторожным. Если есть серьезные симптомы похмелья, надо обращаться к врачу», - предупредила представитель ВОЗ.