Քաշի նվազումը 10-15 տոկոսով 2-րդ տեսակի դիաբետից ազատվելու հնարավորություն է տալիս. MedicalXpress
Դիաբետի ուսումնասիրման Եվրոպական ասոցիացիայի (EASD) ամենամյա ժողովի ընթացքում Նյուքասլի համալսարանի գիտնականները տեղեկացրել են, որ 2-րդ տեսակի դիաբետով տառապող յուրաքանչյուր տասներորդ մարդ Մեծ Բրիտանիայում ունի նորմալ քաշ, եւ սովորաբար բժիշկները նրանց խորհուրդ են տալիս չիջեցնել քաշը։ Մասնագետներն իրենց գիտական աշխատանքում գնահատել են, թե կարող է արդյոք մարմնի զանգվածի նվազումը բարելավել պացիենտների այդ խմբի ցուցանիշները, տեղեկացրել է MedicalXpress-ը։
Հետազոտությանը մասնակցել է 2-րդ տեսակի դիաբետ ունեցող 12 տղամարդ եւ կին, որոնք քաշի հետ կապված խնդիրներ չեն ունեցել, նրանց միջին ՄԶԻ-ն կազմել է 24,5։ Մի քանի շաբաթվա ընթացքում կամավորները խիստ դիետա են պահպանել՝ սնվելով ցածր կալորիական ապուրներով եւ կոկտեյլներով եւ սպառելով օրական 800 կալորիայից ոչ ավելի։
Ծրագրի երեք ցիկլերից հետո մասնակիցները կորցրել են իրենց քաշի 10-15 տոկոսը, միջինը՝ 8,2 կիլոգրամ։ Զգալիորեն նվազել է ճարպի ընդհանուր ծավալն օրգանիզմում եւ մասնավորապես լյարդում ու ենթաստամոքսային գեղձում։ Գիտնականները նաեւ նշել են տրիգլիցերիդների (սիրտ-անոթային հիվանդությունների ռիսկի կարեւոր մարկերներից մեկի) մակարդակի նվազում, այն հասել է վերահսկելի մեծությունների։
Ավելին, 12 մասնակիցներից 8-ի մոտ (67 տոկոս) դիաբետն անցել է ռեմիսիայի, այսինքն՝ շաքարի մակարդակն արյան մեջ կարգավորվել է առանց դեղերի։ Հետազոտության հեղինակները տեղեկացրել են, որ այդ արդյունքները համաձայնեցվում են նախորդ գիտական աշխատանքների եզրակացությունների հետ։
«Թեեւ սրանք նախնական տվյալներ են, դրանք շատ հստակ ցույց են տալիս, որ դիաբետն առաջանում է ոչ թե ճարպակալումից, այլ նրանից, որ այն շատ ծանր է ձեր սեփական մարմնի համար։ Դա տեղի է ունենում լյարդում եւ ենթաստամոքսային գեղձում ճարպի չափից շատ քանակության պատճառով՝ անկախ ձեր ՄԶԻ-ից»,- տեղեկացրել է հետազոտության առաջատար հեղինակ, պրոֆեսոր Ռոյ Թեյլորը։

MedicalXpress: 10-15% weight loss gives chance to get rid of type 2 diabetes
During the annual meeting of the European Association for the Study of Diabetes (EASD), scientists from Newcastle University reported that one in ten people with type 2 diabetes in the UK is of normal weight, and doctors usually recommend them not to reduce it. In their research paper, experts assessed whether reducing body weight could improve outcomes in this group of patients, reports MedicalXpress.
The study involved 12 men and women with type 2 diabetes who had no weight problems - the average BMI was 24.5. For several weeks, the volunteers were on a strict diet, eating low-calorie soups and smoothies and consuming no more than 800 calories a day.
After three cycles of the program, participants lost 10-15% of their weight, averaging 8.2 kg. They had a significant reduction in total body fat and in particular in the liver and pancreas. Researchers also noted a reduction in triglyceride levels, one of the important markers of cardiovascular disease risk, to control values.
Moreover, in 8 of the 12 participants (67%), diabetes went into remission, meaning blood sugar levels normalized without medication. The study authors reported that these results are consistent with the findings of previous research papers.