Հղիության ընթացքում հակադեպրեսանտների ընդունումը փոխում է պտղի ուղեղի զարգացումը. NatComms
Կոլորադոյի պետական ​​համալսարանի ամերիկացի գիտնականներն ապացուցել են, որ հղիության ընթացքում հակադեպրեսանտների օգտագործումը զգալի ազդեցություն ունի երեխայի ուղեղի զարգացման վրա՝ ազդելով նախաճակատային ծառի կեղևում կապերի ձևավորման վրա: Այս շրջանը առանցքային դեր է խաղում բարդ ճանաչողական գործառույթներում: Հետազոտությունը հրապարակվել է Nature Communication (NatComms) գիտական ​​ամսագրում:
Մասնագետների եզրակացությունները հիմնված են նորածին կրծողների վրա կատարված փորձերի վրա, որոնք թույլ են տալիս ավելի լավ հասկանալ սերոտոնինի դերը՝ կարևոր նյարդահաղորդիչ, որի մակարդակի կարգավորումը ընկած է դեպրեսիվ խանգարումների դեղամիջոցներով բուժման հիմքում։
Հետազոտողները ընտրել են մկներին, քանի որ այս կենդանիների ուղեղի զարգացման կրիտիկական փուլերը նման են մարդկանց ուղեղի զարգացման փուլերին: Փորձարկվողներին տրվել է սովորական հակադեպրեսանտ ֆլուոքսետին, որն ավելի հայտնի է Prozac ապրանքանիշով:
Նախկին ուսումնասիրությունների համաձայն, ֆլուոքսետինը կարող է մտնել երեխայի օրգանիզմ մինչև ծնունդը՝ պլասենցայի միջոցով, իսկ ծնվելուց հետո՝ կրծքի կաթի միջոցով:
Թեստերը ցույց են տվել, որ գլխուղեղում սերոտոնինի մակարդակի բարձրացման դեպքում նախաճակատային ծառի կեղևում սինապսների խտությունն ու ուժգնությունը մեծանում է, մինչդեռ նյարդային հաղորդիչի պակասի դեպքում հակառակ ազդեցություն է նկատվում: Մկների մոտ ֆլուոքսետինը դադարել է ազդել ուղեղի զարգացման վրա ծնվելուց երեք շաբաթ անց:
«Մեր ուսումնասիրությունը բացահայտում է հատուկ մեխանիզմներ սինապտիկ մակարդակում, որոնք բացատրում են, թե ինչպես կարող է սերոտոնինը խթանել նախաճակատային ծառի կեղևի զարգացումը վաղ կյանքի ընթացքում ֆլուոքսետինի ազդեցության ժամանակ», - ասում է հետազոտության հեղինակ և դոցենտ Վոն Չանգ Օհը:
Գիտնականներն ընդգծել են, որ հակադեպրեսանտներ ընդունելիս նորածինների ուղեղի զարգացման խթանման երկարաժամկետ ազդեցությունը դեռևս պարզ չէ և հետագա ուսումնասիրություն է պահանջում։

February 23, 2024  10:58
Researchers at the University of Colorado Anschutz Medical Campus have proven that the use of antidepressants during pregnancy has a significant effect on the development of a child's brain, affecting the formation of connections in the prefrontal cortex. This region plays a key role in complex cognitive functions.
The study was published in the scientific journal Nature Communications.
The experts' conclusions are based on experiments performed on newborn rodents, which enable a better understanding of the role of serotonin, an important neurotransmitter whose level regulation underlies the treatment of depressive disorders with drugs.
The researchers chose mice because the critical stages of brain development in these animals are similar to those in humans. The test subjects were given the common antidepressant fluoxetine, better known by the brand name Prozac.
According to previous studies, fluoxetine can enter the baby's body before birth through the placenta, and after birth—through breast milk.
Tests have shown that increased levels of serotonin in the brain increase the density and strength of synapses in the prefrontal cortex, while a lack of the neurotransmitter has the opposite effect. In mice, fluoxetine stopped affecting brain development three weeks after birth.
"Our research uncovers the specific processes at the synaptic level that explain how serotonin contributes to the development of this important brain region during early-life fluoxetine exposure," said study author and assistant professor Won Chan Oh.
The researchers emphasized, however, that the long-term effect of stimulating brain development in infants while taking antidepressants is still unclear and requires further study.