Հղիության ընթացքում հակադեպրեսանտների ընդունումը փոխում է պտղի ուղեղի զարգացումը. NatComms
Կոլորադոյի պետական ​​համալսարանի ամերիկացի գիտնականներն ապացուցել են, որ հղիության ընթացքում հակադեպրեսանտների օգտագործումը զգալի ազդեցություն ունի երեխայի ուղեղի զարգացման վրա՝ ազդելով նախաճակատային ծառի կեղևում կապերի ձևավորման վրա: Այս շրջանը առանցքային դեր է խաղում բարդ ճանաչողական գործառույթներում: Հետազոտությունը հրապարակվել է Nature Communication (NatComms) գիտական ​​ամսագրում:
Մասնագետների եզրակացությունները հիմնված են նորածին կրծողների վրա կատարված փորձերի վրա, որոնք թույլ են տալիս ավելի լավ հասկանալ սերոտոնինի դերը՝ կարևոր նյարդահաղորդիչ, որի մակարդակի կարգավորումը ընկած է դեպրեսիվ խանգարումների դեղամիջոցներով բուժման հիմքում։
Հետազոտողները ընտրել են մկներին, քանի որ այս կենդանիների ուղեղի զարգացման կրիտիկական փուլերը նման են մարդկանց ուղեղի զարգացման փուլերին: Փորձարկվողներին տրվել է սովորական հակադեպրեսանտ ֆլուոքսետին, որն ավելի հայտնի է Prozac ապրանքանիշով:
Նախկին ուսումնասիրությունների համաձայն, ֆլուոքսետինը կարող է մտնել երեխայի օրգանիզմ մինչև ծնունդը՝ պլասենցայի միջոցով, իսկ ծնվելուց հետո՝ կրծքի կաթի միջոցով:
Թեստերը ցույց են տվել, որ գլխուղեղում սերոտոնինի մակարդակի բարձրացման դեպքում նախաճակատային ծառի կեղևում սինապսների խտությունն ու ուժգնությունը մեծանում է, մինչդեռ նյարդային հաղորդիչի պակասի դեպքում հակառակ ազդեցություն է նկատվում: Մկների մոտ ֆլուոքսետինը դադարել է ազդել ուղեղի զարգացման վրա ծնվելուց երեք շաբաթ անց:
«Մեր ուսումնասիրությունը բացահայտում է հատուկ մեխանիզմներ սինապտիկ մակարդակում, որոնք բացատրում են, թե ինչպես կարող է սերոտոնինը խթանել նախաճակատային ծառի կեղևի զարգացումը վաղ կյանքի ընթացքում ֆլուոքսետինի ազդեցության ժամանակ», - ասում է հետազոտության հեղինակ և դոցենտ Վոն Չանգ Օհը:
Գիտնականներն ընդգծել են, որ հակադեպրեսանտներ ընդունելիս նորածինների ուղեղի զարգացման խթանման երկարաժամկետ ազդեցությունը դեռևս պարզ չէ և հետագա ուսումնասիրություն է պահանջում։

NatComms: прием антидепрессантов при беременности меняет развитие мозга у плода
Американские ученые из Университета штата Колорадо доказали, что применение антидепрессантов во время беременности оказывает существенное воздействие на развитие мозга ребенка, влияя на формирование связей в префронтальной коре. Эта область играет ключевую роль в сложных когнитивных функциях. Исследование опубликовано в научном журнале Nature Communication (NatComms).
Выводы специалистов основаны на экспериментах на новорожденных грызунах, которые позволяют лучше понять роль серотонина — важного нейромедиатора, регуляция уровня которого лежит в основе терапии депрессивных расстройств с помощью лекарств.
Исследователи выбрали мышей, поскольку критические фазы развития мозга у этих животных схожи с человеческими. Подопытным давали распространенный антидепрессант флуоксетин, более известный под маркой «Прозак».
Согласно предыдущим исследованиям, флуоксетин способен попадать в организм ребенка до рождения через плаценту и после появления на свет вместе с грудным молоком.
Тесты показали, что при повышенном уровне серотонина в мозге увеличивалась плотность и сила синапсов в префронтальной коре, тогда как при нехватке нейромедиатора наблюдался обратный эффект. В случае с мышами флуоксетин переставал влиять на развитие мозга через три недели после рождения.
«Наше исследование раскрывает конкретные механизмы на синаптическом уровне, которые объясняют, как серотонин может способствовать развитию префронтальной коры во время воздействия флуоксетина в раннем возрасте», — отметил автор исследования, доцент Вон Чан О.
Ученые подчеркнули, что долговременные последствия стимуляции развития мозга новорожденных при приеме антидепрессантов пока неясны и требуют дальнейшего изучения.