Հայտնաբերվել է գենետիկ մուտացիա, որը վկայում է ապագայում Ալցհեյմերի հիվանդության առաջացման մասին
Մարդիկ, ովքեր այն գենային մուտացիայի երկու պատճենների կրող են, որը կապված է Ալցհեյմերի հիվանդության հետ, գրեթե հաստատ կբախվեն ուղեղի փոփոխությունների, որոնք կպայմանավորվեն այդ դեգեներատիվ խանգարմամբ, նշվել է նոր հետազոտությունում։
Հետազոտողների խոսքով՝ մեկ մուտացվող APOE4 գենը ամենաուժեղ գենետիկ գործոնն է Ալցհեյմերի հիվանդության ավելի ուշ փուլի զարգացման համար։
Միաժամանակ, գրեթե բոլոր մարդիկ, որոնք APOE4 գենի երկու պատճեններն ունեն, 55 տարեկանին մոտ ավելի շատ են հակված Ալցհեյմերի հիվանդության հետ կապված ուղեղի հիվանդություններ ունենալուն, այն մարդկանց համեմատ, ովքեր APOE-ի այլ տարբերակն ունեն, գրել են հետազոտողները Nature Medicine ամսագրում։
65 տարեկանին մոտ APOE4 երկու գեն ունեցող մարդկանց 95 տոկոսը ցուցադրել է ամիլոիդային սպիտակուցի անոմալ մակարդակ ոսկրածուծի հեղուկում, իսկ 75 տոկոսն ունեցել է ամիլոիդի առկայության սքանավորման դրական արդյունքներ, տեղեկացրել են հետազոտողները։ Ամիլոիդի բշտերը Ալցհեյմերի հիվանդության տարբերակիչ ախտանշաններից են։
Բարսելոնայի Սան Պաու հետազոտական ինստիտուտի (Իսպանիա) նյարդաբանական ծառայության հիշողության բաժնի տնօրեն, դոկտոր Խուան Ֆորտեայի խոսքով՝ այդ արդյունքները վկայում են այն մասին, որ APOE4 գենի երկու պատճենների առկայությունը Ալցհեյմերի հիվանդության նոր գենետիկ տեսակ է։
«Այդ գենն արդեն հայտնի է ավելի քան 30 տարի, եւ հայտնի էր, որ այն կապված է Ալցհեյմերի հիվանդության առաջացման բարձր վտանգի հետ։ Բայց հիմա մենք գիտենք, որ այդ գենն ունեցող գրեթե բոլոր մարդկանց մոտ առաջանում է Ալցհեյմերի հիվանդություն»,- նշել է նա։

Обнаружена генетическая мутация, являющаяся признаком развития болезни Альцгеймера в будущем
Люди, которые являются носителями двух копий этой генной мутации, наиболее сильно связанной с болезнью Альцгеймера, почти наверняка столкнутся с изменениями в мозге, связанными с этим дегенеративным расстройством, говорится в новом исследовании.
По словам исследователей, один мутировавший ген APOE4 является самым сильным генетическим фактором риска развития поздней стадии болезни Альцгеймера.
При этом практически все люди с двумя копиями мутации гена APOE4 к 55 годам имеют более высокий уровень заболеваний мозга, связанных с болезнью Альцгеймера, по сравнению с людьми с другой версией APOE, пишут исследователи  в журнале Nature Medicine.
К 65 годам более 95 % людей с двумя генами APOE4 показали аномальный уровень амилоидного белка в спинномозговой жидкости, а 75 % имели положительные результаты сканирования на наличие амилоида, сообщили исследователи. Бляшки амилоида бета являются одним из отличительных симптомов болезни Альцгеймера.
По словам доктора Хуана Фортеа, директора отделения памяти неврологической службы Исследовательского института Сан-Пау в Барселоне (Испания), эти результаты свидетельствуют о том, что наличие двух копий гена APOE4 может представлять собой новую генетическую форму болезни Альцгеймера.
«Этот ген известен уже более 30 лет, и было известно, что он связан с повышенным риском развития болезни Альцгеймера. Но теперь мы знаем, что практически у всех людей с этим дублированным геном развивается болезнь Альцгеймера», - отметил он.