Տա՞ք թե սառը. ինչպիսի՞ ջրով արժե լվացվել ձմռանը
Որոշ մարդիկ ձմռանը շարունակում են լվացվել սառը ջրով, ինչպես ամռանը: Ոմանք էլ ցրտերն ընկնելուն պես միանգամից տաք ջրի են անցնում: Փորձենք պարզել, ինչ կարծիքի են մասնագետները. ինչպիսի՞ ջրով է պետք լվացվել ձմռանը:
Ինչպես մաշկա-վեներաբան Կարեն Վարդանյանն է նշել, սառը ջերմաստիճանի ազդեցության տակ մաշկը սովորաբար չորանում է, այդ իսկ պատճառով, սառը ջուրը նույնպես մաշկը չորացնելու հատկություն ունի: Բացի այդ, Հայաստանում ջուրը քլորացվում է, քլորն էլ իր հերթին բացասաբար է ազդում մաշկի վրա եւ նույնպես չորացնում է այն: Այն խնդիրներին, որոնք կարող են առաջանալ, երբ մաշկը չափազանց չորանում է, NEWS.am Medicine-ը բազմիցս անդրադարձել է: Հիշեցնենք միայն, որ բազմաթիվ մաշկային հիվանդություններ սրվում են հենց ցրտի եւ դրա հետեւանքով առաջացող մաշկի չորության պատճառով:
Միեւնույն ժամանակ, տաք ջուրն էլ այնքան էլ օգտակար չէ մաշկի համար (նույնիսկ կարծիք կա, որ այն նպաստում է մաշկի՝ վաղ ծերացմանը), այդ իսկ պատճառով, մասնագետները խորհուրդ են տալիս լվացվել սենյակային ջերմաստիճանի ջրով:
Կարեն Վարդանյանի խոսքով՝ սենյակային ջերմաստիճանի ջուրն ամենաօպտիմալն է տարվա ցանկացած եղանակին: Իսկ եթե պացիենտը «խնդրահարույց» մաշկ կամ մաշկային հիվանդություններ ունի, մասնագետները կարող են խորհուրդ տալ «հավաքած» ջրով լվացվել. դրա համար պետք է ծորակի ջուրը ինչ-որ տարայում հավաքել եւ մեկ օր պահել՝ սենյակային ջերմաստիճանի պայմաններում: Քլորի պարունակությունը այդպիսի ջրի մեջ նվազում է, ու այն «խնդրահարույց» մաշկի համար ավելի ընդունելի է դառնում:

Холодная или горячая? Какой водой лучше умываться зимой?
Многие продолжают умываться зимой холодной водой, как и летом. Другие с наступлением зимы сразу переходят на горячую воду. Попробуем выяснить, какого мнения придерживаются специалисты - какой водой лучше умываться, холодной или горячей?
Как отметил дерма-венеролог Карен Варданян, под воздействием низкой температуры кожа высыхает, следовательно, холодная вода также сушит кожу. Кроме того, в Армении вода хлорируется, а хлор в свою очередь отрицательно влияет на кожу и сушит ее. О проблемах, которые могут возникнуть, когда кожа пересушивается NEWS.am Medicine много раз рассказывал. Напомним только, что многие кожные заболевания обостряются из-за того, что кожа высыхает под воздействием холода.
В тоже время горячая вода также не очень полезна для кожи (даже бытует мнение, что она способствует преждевременному старению кожи). Вот почему специалисты советуют умываться водой комнатной температуры.
По словам Карена Варданяна, вода комнатной температуры – самое оптимальное решение для умывания в любое время года. А если у пациента проблемная кожа или если он страдает кожными заболеваниями, то специалист советует умываться водой, которую набрали в какую-нибудь посуду, и она постояла в течение 1 дня при комнатной температуре. В такой воде содержание хлора ниже, и для проблемной кожи она больше подходит.