Փոքրիկ տղան կաթված է ստացել «ամերիկյան ոլորաններ» կարուսելը նստելուց հետո
Ամերիկացի չորսամյա երեխան կաթված է ստացել «ամերիկյան ոլորաններ» կարուսելը նստելուց հետո, եւ սա, ինչպես պարզվում է, առաջին դեպքը չէ։ Դեպքերը, երբ մեծահասակները ատրակցիոններ հաճախելուց հետո կաթվածով հայտնվում են հիվանդանոցում, հազվադեպ չեն։ Բայց ինչքան էլ տարօրինակ է, անոթային այս հիվանդությունը կարող է ի հայտ գալ եւ երեխայի մոտ։
Լոյոլայի համալսարանի բժշկական կենտրոնի նյարդաբան Խոսե Բիլլերը նմանատիպ մի դեպք է նկարագրել։  Չորսամյա մի տղա արձակուրդների ժամանակ նստել է երկու տիպի «ամերիկյան ոլորաններ»։ Մեկի ժամանակ 200 մետր երկարությամբ եւ 10 մետր բարձրությամբ կարուսելն ընթանում էր 40 կմ/ժ արագությամբ։ Երկրորդ կարուսելը երկու անգամ ավելի բարձր էր, իսկ անկման ժամանակ այն զարգացնում էր  64 կմ/ժ արագություն։ Մեկ օր անց երեխան սկսել է փսխել, իսկ դեմքի ձախ կողմը փայտացել է։  Բժիշկներն ախտորոշել են «կաթված», իսկ ասպիրինով բուժումից հետո հիվանդի վիճակը համեմատաբար բարելավվել է։ Կես տարի անց տղան գրեթե լիովին ապաքինվել է՝ չհաշված ձախ կողմի փայտացումը եւ թույլ մկանային թուլությանը։
Բիլլերը երեխայի մոտ կաթված առաջանալը բացատրում է քներակի պատռվածքով, որին նպաստել են հանկարծակի արագությունից, դադարներից եւ պպտվող շարժումներից գլխի եւ պարանոցի վրա առաջացած ազդեցությունները։
«Նման երեւույթը հազվադեպ է լինում։ Ես կարծում եմ, որ պարանոցի կտրուկ շարժումների դեպքում մինչեւ տասը տարեկան երեխաները խոցելի են մարմնի այդ հատվածում անբավարար չափով զարգացած մկանների պատճառով»,- գիտնականի խոսքերը փոխանցում է Examiner պարբերականը։
Ավելի վաղ բժշկական գրականության մեջ ընդամենը երկու նման դեպք է նկարագրվել, բայց այդ ժամանակ հիվանդերն ավելի մեծ են եղել. «ամերիկյան ոլորաններից» կաթված են ստացել նաեւ 13 տարեկան մի աղջիկ եւ տասնմեկամյա տղա։

December 15, 2014  19:09
Jose Biller, MD, chair of the Department of Neurology of Loyola University described such a case. A four-year-old boy was healthy before riding the roller coasters. He rode two rides: one was 679 feet long and 30 feet high with a top speed of 25 mph; the second ride had a 53-foot drop with a descent speed of 40 mph. The boy vomited the day after he rode the rides; and he developed a droop on the left side of his face. After being taken to the hospital, the carotid artery injury and stroke were detected, and he received low-dose aspirin. He improved, and at his six-month checkup, his gait had greatly improved and he only had mild muscle weakness on his left side.
The study’s lead author reports that the sudden acceleration, deceleration and rotational forces of the boy’s head and neck on the rides are the likely causes of the damage to his carotid artery.
Biller also explains that the phenomenon is not common, but that children under age 10 are more vulnerable to sudden neck movements. They haven’t yet developed strong enough neck muscles to tolerate the sharp head movements while riding roller coasters.
Multiple reports of stroke in adult roller coaster riders have been reported, but there are only two other reports of children having strokes after roller coaster riding. Those two other children were older – 11 and 13, according to Biller.