Ամերիկյան դեղագործները Ալցհեյմերի դեմ պայքարող նոր դեղորայք են ստեղծել
Biogen Idec ամերիկյան ընկերությունը հայտնել է Ալցհեյմերի բուժման աշխարհում առաջին իրապես օգնող դեղորայքի ստեղծման մասին: Biogen Idec ընկերության բաժնետոմսերը դեկտեմբերից արդեն իսկ թանկացել են 50%, եւ դեղորայքի հաջող վաճառքի դեպքում կարող են միլիարդավոր դոլարներ արժենալ:
Դեկտեմբերին ընկերության ներկայացուցիչները հայտնել են, որ նրանց նոր «Ադուկանումաբ» դեղորայքը թույլ է տալիս զգալիորեն կանխել կոգնիտիվ խախտումները հիվանդների մոտ՝ կլինիկական փորձարկումների առաջին փուլի արդյունքներով: Օրերս Նիցայում կայացած միջազգային կոնֆերանսի ընթացքում, որը նվիրված էր Ալցհեյմերի ու Պարկինսոնի հիվանդություններին, տեղի ունեցավ դեղորայքի թեստավորման վերջնական արդյունքների հրապարակումը:
«Ադուկանումաբը» (BIIB037) նախատեսված է ուղեղը ամիլոիդ կուտակումներից մաքրելու համար, որոնք, ինչպես ընդունված է կարծել, հիշողության վատթարացման եւ Ալցհեյմերի բացասական մի շարք այլ հետեւանքների պատճառ են:
«Ադուկանումաբի» փորձարկման առաջին փուլը 166 հիվանդ էր ներառում, որոնց պատահականության սկզբունքով դեղի տարբեր  չափաբաժիններ էին նշանակվում կամ պլացեբո: Դեղորայքը ոչ միայն դանդաղեցնում էր կոգնիտիվ գործառույթների վատթարացումը, այլ նաեւ զգալիորեն մաքրում էր ուղեղը ամիլոիդ կուտակումներից, եւ, ինչքան բարձր էր չափաբաժինը, այդքան արդյունավետ էր դեղորայքը: Կոգնիտիվ գործառույթների գնահատման համար հիվանդները հատուկ 30 բալ նախատեսող թեստեր էին անցնում: Միջինում այն մարդիկ, որոնք պլացեբո են ընդունել, մեկ տարի անց 3.14 բալ պակաս էին ստանում, դեղորայքի առավելագույն չափաբաժինն ընդունածները՝ 0.58 բալ պակաս, մնացածները՝ 0.75 բալ պակաս:
Բժիշկների խոսքով՝ նոր դեղորայքի ազդեցությունը ոչ միայն համապատասխանում էր մասնագետների ակնկալիքներին, այլ որոշ դեպքերում նաեւ գերազանցում էր դրանք՝ հիվանդության զարգացումը կանխելու տեսանկյունից: Որոշակի վտանգ է ներկայացնում, սակայն կողմնակի ազդեցությունը, որը կարող է ի հայտ գալ առավելագույն չափաբաժինն ընդունելու դեպքում:

Американские фармацевты представили препарат против Альцгеймера
Американская компания Biogen Idec сообщила о первом в мире действенном препарате для лечения болезни Альцгеймера. Акции компании Biogen Idec с декабря уже взлетели на 50%, в случае успеха продажи препарата по всему миру могут оцениваться в миллиарды долларов в год.
В декабре представители компании объявили о том, что их экспериментальный препарат адуканумаб позволил значительно остановить нарушения когнитивных функций у пациентов по итогам самой первой фазы клинических испытаний. На днях в Ницце на международной конференции, посвященной лечению болезней Альцгеймера и Паркинсона, состоялось оглашение окончательных результатов тестирования препарата.
Адуканумаб (BIIB037) был разработан специально для очищения мозга от амилоидных бляшек, которые, как считают, являются причиной ухудшения памяти и других негативных проявлений болезни Альцгеймера, сообщает Gazeta.
Первая фаза испытаний адуканумаба производилась на 166 пациентах, которым случайным образом назначались разные дозы лекарства или плацебо. Препарат не только замедлял ухудшение когнитивных функций, но и значительно сокращал число бляшек в мозгу, и чем выше была доза, тем эффективнее он работал. Для оценки когнитивных функций пациенты проходили специальные 30-балльные тесты. В среднем те, кто принимал плацебо, спустя год набирали на 3,14 балла меньше, принимавшие максимальную дозу препарата набирали лишь на 0,58 балла меньше, среднюю — на 0,75.
По словам медиков, действие адуканумаба не только соответствовало ожиданиям специалистов, но и в некоторых случаях превзошло их в плане способности останавливать развитие болезни. Однако опасения пока вызывают побочные эффекты, которые могут возникать при приеме максимальной дозы.