Գրիչ-մանրադիտակը կհեշտացնի ուղեղի վիրահատությունները
Վաշինգթոնի համալսարանի գիտնականները մի շարք այլ հետազոտական կազմակերպություններից գործընկերների հետ միասին կոմպակտ մանրադիտակ են ստեղծել, որի օգնությամբ հնարավոր է արագ եւ որակյալ պատկերներ ստանալ: Նոր մանրադիտակը, որը նման է գրչի, կարող է շատ օգտակար լինել օնկովիրաբույժների եւ նեյրովիրաբույժների համար. դրա օգնությամբ նրանք, օրինակ, կարող են ուղեղի հյուսվածքների մանրադիտակային հետազոտություն իրականացնել հենց վիրահատարանում եւ ուռուցքային հյուսվածքները տարբերել առողջներից: Դա թույլ կտա հեռացնել ուռուցքային հյուսվածքների առավելագույն քանակություն, առանց վնասելու ուղեղի առողջ հատվածները:
Բժիշկ Ջոնաթան Լյուն բացատրել է, որ մանրադիտակը զինված է պատկերի կայունացման համակարգով, ինչը հնարավորություն է տալիս բարձր որակի պատկերներ ստանալ: Բացի այդ,  հնարավոր է մոտեցնել պատկերը եւ մանրամասնորեն ուսումնասիրել հյուսվածքները: Դա կարող է զգալիորեն հեշտացնել նեյրովիրաբույժների աշխատանքը:
Հեղինակները հույս ունեն, որ իրենց կհաջողվի արդեն եկող տարի գործնականում փորձարկել մանրադիտակի աշխատանքը: Եթե փորձարկումները հաջող անցնեն, եւս մի քանի տարուց սարքը կսկսի օգտագործվել կլինիկական պրակտիկայում:  Բացառված չէ, որ նոր մանրադիտակը օգտակար կլինի ոչ միայն ուռուցքաբաններին, այլեւս ատամնաբույժներին, ինչպես նաեւ այլ մասնագիտությունների բժիշկների:

Микроскоп-ручка упростит операции на головном мозге
Ученые из Университета Вашингтона совместно с коллегами из ряда других исследовательских организаций создали компактный микроскоп, с помощью которого можно быстро получить качественные изображения. Новый микроскоп, похожий на ручку, может быть очень полезен онкохирургам и нейрохирургам: с его помощью они, например, смогут провести микроскопическое исследование тканей головного мозга прямо в операционной и отличить ткани опухолей от здоровых. Это позволит удалить максимальное количество опухолевой ткани, не повредив здоровые участки мозга.
Доктор Джонатан Лью объяснил, что микроскоп снабжен системой стабилизации изображения, что дает возможность получать снимки хорошего качества. Кроме этого, можно приблизить изображение и детально изучить рассматриваемые ткани. Это может заметно облегчить работу нейрохирургов.
Авторы надеются, что им удастся проверить микроскоп в действии уже в следующем году. Если эксперименты пройдут удачно, еще через несколько лет прибор начнет использоваться в клинической практике. Не исключено, что новый микроскоп пригодится не только онкологам, но и стоматологам, а также врачам других специальностей.